Mehmet CEYLAN
Independent Board Member
Mehmet CEYLAN was born in Safranbolu in 1958. He completed his primary and secondary school in Safranbolu and high school education in Karabük.

Upon his graduation from the department of Mechanical Engineering, Konya State Engineering Architectural Academy (Selçuk University) as the highest ranking among his class in 1979, he secured his master’s degree from the same department of İstanbul State Engineering and Architectural Academy (Yıldız Teknik University).

Having taken office as an assistant and a lecturer in Zonguldak Karaelmas University between 1981 and 1985, he completed his studies in the School of Foreign Languages, the Middle East Technical University and continued to serve for academic studies as a Research Associate in the same university.

In 1986, he was assigned as an Assistant Expert for the Undersecreteriat of State Planning Organization, and appointed as a Planning Expert in 1991.

After securing his second master’s degree from the department of Economics in the Western Illinois University, USA between 1989 and 1991, he resumed his duty at the State Planning Organization.

He embarked on a political career as a part of the local elections held on April 18, 1999, and served as a Mayor of Safranbolu for one term.

He was elected as a Member of the Parliament for the constiuency of Karabük twice as a result of the general elections held on November 3, 2002 and July 22, 2007.

He served as a member of the Planning and Budgeting Commission and the EU Harmonization Commission, and as a Vice President of the Turkey-EU Joint Parliamentary Commission during the 22nd term as a deputy. During the 23rd term as a member of the parliament, he acted in his capacity as a Deputy President of the Foreign Affairs Commission, and as a member of the NATO Parliamentary Assembly. He presided the Turkey-Saudi Arabia

Friendship Group for 8 years as he was also the founder of the group.

Upon serving as a member of the parliament, he acted as the Deputy Minister of Development between September 2011 and September 2015. He then was appointed as the Deputy Minister of Environment and Urbanization on January 2, 2016. On July 24, 2018 he resigned his job and get retired.

Mr. Ceylan speaks English fluently and is married with 3 children.