Sosyal Sorumluluk

Şirketimiz “İnsan ve Çevreye Saygılı” bir petrokimya kompleksi olma misyonuyla iş güvenliğini sağlamayı ve çevreyi korumayı öncelikli odağı olarak belirlemiştir. Topluma karşı sorumluluklarını ön planda tutan şirketimiz çok sayıda toplumsal sorumluluk projelerini gerçekleştirmiştir.
 
Bu kapsamda; Şirketimiz üretim faaliyetini sürdürdüğü İzmir'in Aliağa ilçesine pek çok eser kazandırmıştır. Petkim Kompleksi içinde eğitim çalışmalarını sürdüren Petkim İlköğretim Okulu ve Gazi İlköğretim Okulu'nu inşa eden şirketimiz, Aliağa ilçe merkezindeki Petrokimya İlköğretim Okulu'nu ve İzmir'in Karşıyaka ilçesi Yamanlar semtindeki Latife Hanım İlköğretim Okulu’nu Türk milli eğitimine armağan etmiştir. 

Aliağa ilçe merkezinde inşa edilecek Haydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin protokolü, İzmir Valisi Sn. Mustafa Cahit Kıraç ile Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev'in katıldığı bir törenle imzalanmıştır. Toplam 24 derslikte 720 öğrencimize hizmet verecek lisenin proje çalışmalarında son aşamaya gelinmiş olup, 2010 yılında inşaatın başlamasını takiben okulun 2011-2012 eğitim-öğretim yılında hizmete açılması planlanmaktadır. 

Kurum ve Kuruluşlarla Yakın Temas ve İşbirliği;
PETKİM, “Üniversite-Sanayi İşbirliği” kapsamında üniversitelere, bilimsel kuruluşlara, meslek liselerine,  malzeme, araç-gereç ve teknik donanım desteği sağlamaktadır. Meslek liselerine ve üniversite öğrencilerine, fabrikalarda ve idari birimlerde staj yaptırılmaktadır. Öğrencilerin, şirketin engin tecrübeye sahip usta öğreticilerinin birikimlerinden yararlanmaları, teorik bilgilerini, uygulamalı bilgilerle güçlendirmeleri teşvik edilmektedir. Her yıl ortalama 350 öğrenci bu imkânlardan yararlanmaktadır. Bunun yanı sıra, Ege Üniversitesi ile 2005 yılında imzalanan protokol gereğince, Ege Meslek Yüksekokulu Plastik ve Kimya Bölümü laboratuarlarına eğitim kalitesini artırmak için, cihaz ve teknik donanım desteğinde bulunmuştur. 
Petkim’e ülkemizin farklı yerlerindeki kuruluşlardan, akademik kurumlardan her yıl artan sayıda teknik ziyaret talepleri gelmektedir. Bu ziyaretlerde şirketimizi tanıtıcı sunumlar yapılmakta,   fabrikalar sahası gezdirilerek ayrıntılı bir tanıtım gerçekleştirilmektedir. 

Petkim Üniversite Öğrencilerinin Yanında; 
Şirketimiz, üniversitelerin düzenlediği sempozyumlara da destek vermektedir. Bu yıl içerisinde Uludağ Üniversitesi tarafından 18-21 Aralık tarihleri arasında düzenlenen "5. Sanayi ve Endüstri Zirvesi"nde "Geleceğin Enerji Stratejileri" konulu oturuma sponsor olarak destek verilmiştir. Ayrıca İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü tarafından geleneksel olarak düzenlenen "VIII. Ne Üretelim Etkinlikleri ve Proje Yarışması"nda birinci olan projenin ödülü de yine Petkim tarafından karşılanmıştır. 

HAYDAR ALİYEV Dostluk ve Hatıra Ormanı; 
Petkim'in sosyal sorumluluk çalışmaları eğitim dışında diğer alanlarda da sürdürülmektedir. Yeni Foça'da 2009 yılı Haziran ayında üç gün süren orman yangınında 200 hektarın üzerinde alan yanmıştır. Bu alanın yeniden ağaçlandırılmasını sağlamak, yağmalanmasını önlemek ve bölgemizde üretim yapan diğer büyük ölçekli şirketlere örnek olmak için, 75 dönüm alanda, 11 bin fidanla oluşturulan "Haydar Aliyev Dostluk ve Hatıra Ormanı”na ilk fidanlar dikilmiştir. Bu orman, Petkim, Türk-Azeri kardeşliğinin simgelerinden birisi olarak yaşayacaktır.
Ayrıca şirketimiz, Aliağa Kompleksi ve lojmanlar bölgesinde sürekli olarak ağaçlandırma faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Aliağa Petkim, İlçenin Basketbolda Gururu; 
Petkim'in ana sponsoru olduğu Aliağa Petkimspor Basketbol Takımı, Beko Basketbol 1. Ligi'nde Türkiye'nin en büyük kulüplerini Aliağa'da izleme imkân sağlayarak, çocukların sporu sevmesi, sosyal aktivitelerde başarılı olması için tam desteğini sürdürmektedir.

Lösev'in Binası Petkim'in; 
Petkim, Ankara Gaziosmanpaşa'da bulunan ve mülkiyeti kendisine ait olan 7 katlı 12 daireli binanın kullanım hakkını, 1999 yılından itibaren 20 yıl süre ile ve bedelsiz olarak Lösemili Çocuklar Vakfı'na (LÖSEV) devrederek lösemili çocukların beden ve ruh sağlığının korunmasına katkıda bulunmaktadır. 

Ege TV İle Ortak Proje;
Petkim, Türkiye'nin en büyük bölge televizyonu olan EGE TV ile yaptığı işbirliği sonucunda, Çarşamba akşamları saat 21.40'da yayınlanan "Gerçek Ekonomi" adlı ekonomi programının ana sponsoru olmuştur.    2009-2010 yayın sezonu boyunca ekranlara gelen programda, Türk reel sektörünün yaşadığı sıkıntılar, beklentiler, çözüm önerileri dile getirilmektedir.

Petkim ve Çevre;
Petkim bünyesinde kurduğu atık bertaraf tesisini 3.şahısların kullanımına açarak çevre sağlığına önemli katkı sağlamaktadır.

Çevresel Faaliyetlerimiz
Misyonumuzda, ilke ve değerlerimizde belirttiğimiz, stratejilerimiz arasına koyup ve Entegre Yönetim Sistemi Politikamız ile de taahhüt ettiğimiz gibi insanı ve çevreyi korumak önceliğimizdir. Bu konuda yapılan faaliyetler, 1996 yılında alınmış olan ISO-9001’e ilaveten ilk kez alınan TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleriyle de belgelendirilmiştir. EYS sisteminin gerekliliklerini yerine getirmek için sağlık, emniyet ve çevre risklerini kontrol etmek ve performansı geliştirmek amacıyla, tüm dünyada kabul görmüş ve risk değerlendirmesine dayalı önleyici sistemler kurularak insan sağlığı, çevre, işletme güvenliği ve toplum yararı ön planda tutulmuştur. 
Faaliyetlerini çevresel boyutları ile birlikte planlayan Petkim, planlama aşamasında projelerinin çevresel etki değerlendirme (ÇED) sürecine göre irdelemekte ve gerekli izinler için başvuruda bulunmaktadır. 2009 yılı içinde yapılan bu başvurulardan “47,5 MW’lık Rüzgar Enerji Santrali” projesine “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” ve “Tehlikeli Atık Düzenli Depolama Tesisi” projesine “ÇED Olumlu” kararları alınmıştır. Bununla birlikte “PA Fabrikası Kapasite Artışı” ve Aromatikler Fabrikası Ekipman Yenilemesi ve Modernizasyonu” projelerinin ÇED süreçleri devam etmektedir. 
Şirketimizin faaliyete geçtiği yıllardan itibaren çevresel sorumlulukları açısından kat ettiği hızlı aşama; yasal yükümlülüklerin üzerinde öz değerlendirmeler, kıyaslamalar yaparak karar alması ve projeler üretmesinden kaynaklanmaktadır. Bu projelerin önemlilerinden biri olan ve PETKİM’ in 25 milyon dolar gibi büyük bir çevresel yatırım yaparak kurduğu Türkiye’nin bir şirket bünyesindeki lisanslı ilk Atık Yakma Tesisiyle, ülkemizin tehlikeli atık bertarafı konusunda Türk sanayisine verdiği destekle çözüm odağı olmaya ve sürdürülebilir kalkınma için katkı vermeye devam etmektedir. Çalışanlarımızda artan çevre bilincinin yansıması olarak ortaya çıkan enerji tasarrufu çalışmalarıyla CO2 emisyon miktarları önemli oranda düşmüştür. Dönem içerisinde PETKİM aleyhine çevreye verilen zararlardan dolayı açılmış bir dava bulunmamaktadır.