Vagif ALİYEV
   Yönetim Kurulu Başkanı
       

Değerli Hissedarlarımız ve İş Ortaklarımız,

 

Petkim’in 50. yılını kutladığımız 2015’i çok önemli yatırım projeleri çerçevesinde, yoğun bir çalışma temposu içinde tarihi kârlılıkla bitirdik. Daha önceki yıllarda yaptığımız bakım çalışmaları ve kapasite artışları sayesinde yüksek bir üretim performansı yakaladık. Bu sayede de 2015 yılı hem satış miktarları hem de kârlılık anlamında Şirketimiz için başarılı bir yıl oldu.

 

Uzun yıllardan sonra 2015 yılı küresel mal ticaretinin ilk defa daraldığı bir yıl olarak geçti. IMF ve Dünya Bankası’nın tahminleri küresel mal ticaretinin 2016 yılında da %1,5 ile 2 arasında daralmaya devam edeceğine işaret ediyor. Bu da doğal olarak içinde bulunduğumuz 2016 yılı itibariyle küresel emtia fiyatlarındaki gerilemenin %5-10 civarında devam edeceğine işaret ediyor.

Aslında düşen hammadde fiyatlarının da etkisi ile 2015 yılı petrokimya sektörü için oldukça iyi bir yıl oldu. Petkim olarak yüksek etilen/nafta marjından maksimum düzeyde yararlandık. Buna operasyonel verimliliği artırmaya yönelik çalışmalarımız ve pazarın ihtiyaçlarına göre etkin konumlanmamızı da ekleyerek kârlılığımızı artırdık. 2015 yılı özellikle Hindistan dışında BRICS ülkeleri için pek de iyi geçmedi. 2016 yılında ise OECD tahminlerine göre ABD’nin %2,5, Çin’in %6,5, Türkiye’nin ise %3,4 büyümesi bekleniyor.

 

2015 yılında çalışmalarına 2013 yılında başladığımız Petlim Konteyner Limanımızı da tamamlayarak APM Terminals’e teslim ettik. 1,5 milyon TEU başlangıç kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük üçüncü limanı, Ege Bölgesi’nin en büyük entegre limanı özelliklerini taşıyacak bu muhteşem yatırım; Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin vücut bulmuş simgelerinden biri. Bölgemizde kronikleşen jeopolitik risklere politik belirli gerilimlerin ve mülteci krizlerinin de eklenmesi ile küresel ve bölgesel tansiyon 2015 yılında da artmaya devam etti. Bu da özellikle bölge ülkelerinin ekonomilerine çeşitli şekillerde yansıdı.

 

Ekonomik belirsizlikler ve buna bağlı döviz kurlarındaki dalgalanmalara rağmen Petkim olarak 2015 yılında Türkiye’ye önemli yabancı yatırımcıları çekmeyi başardık. Konteyner limanımız sayesinde dünyanın en önemli liman işletmecilerinden biri olan Hollanda merkezli APM Terminals şirketini ülkemize yatırımcı olarak kazandırdık. Yine böyle bir dönemde dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs’ı da Türkiye’ye yatırım yapmasına vesile olmanın gururunu yaşadık.

 

2015 yılında hakim ortağımız SOCAR Türkiye’nin bağlı ortaklığı STAR Rafineri A.Ş. tarafından Petkim Yarımadası’nda sürdürülen rafineri inşa sürecinde de çok önemli adımlar attık. Toplamda 5,6 milyar ABD doları yatırımla 2018 yılında bitmesini öngördüğümüz Star Rafineri’de inşa sürecinin yarısı geride bırakıldı. 2018 yılında toplam 10 milyon ton kapasite ile üretime almayı planladığımız Rafineri, Petkim’in hammadde güvenliğine katkı yapacak.

 

2016 yılında İran’a uygulanan yaptırımların kalkması ile birlikte petrokimya sektörü olarak İran daha da yakından takip edeceğimiz bir ülke konumuna geldi. Yaptırımlar döneminde bile petrokimya sektörünü geliştirmeyi başaran İran’ın uluslararası petrokimya sektörüne dönüş yapması, yatırımlar yapıyor olması ve kapasitesini artırması Türkiye açısından dikkatle izlenmeyi gerektiriyor. Bugün petrokimyanın ham madde tarafında yatırımlarını yapan İran, muhtemelen önümüzdeki dönemde downstream tarafında da yatırımlarını artırabilir. Türkiye’nin bu anlamda da pazar kaybı yaşama ihtimaline karşı önlemlerini alması gerekebilir.

 

Petkim, paydaşlarımız ve ülkemiz için değer üretmeye geçmişte olduğu gibi gelecekte de devam edecek. 2015 yılında yatırım heyecanımız, ülkelerimizin geleceğine olan inancımız, daha çok insanımıza iş sağlayacak olmanın yaşattığı manevi mutluluk ve bunların bize sağladığı güç ile operasyonel ve finansal başarılarımızı sürdüreceğimize olan inancımız tamdır.

 

“İki Devlet, Tek Millet” ülkümüzün çelikleşmiş ifadesi olan Petkim’in elde ettiği kazanımlarda emeği bulunan başta çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza değerli katkıları ve Petkim’e duydukları güven ve bağlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

En içten sevgi ve saygılarımla…

 

Vagif Aliyev
Petkim Yönetim Kurulu Başkanı