(AMBARGOLUDUR) PETKİM'DEN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONGRESİ'NE TAM DESTEK

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (09.09.2011)


11 EYLÜL 2011 PAZAR GÜNÜ YAYINLANACAK ŞEKİLDE GÜNDEME ALINMASI RİCASIYLA

 

• İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONGRESİ’NE PETKİM TAM DESTEK VERİYOR.
• İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE YAPTIĞI YATIRIMLARLA DİKKAT ÇEKEN PETKİM, 19. DÜNYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONGRESİ’NİN DESTEKLEYİCİ KURUMLARI ARASINDA YERİNİ ALDI.
Dünyanın en önemli organizasyonları arasında yer alan “Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi”nin 19’uncusu, 11-15 Eylül 2011 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Almanya ve Singapur’u geride bırakarak kongreyi yapma başarısı gösteren Türkiye 130’dan fazla ülkeyi ağırlayacak. Kongre kapsamında, 50’ye yakın ülkenin Çalışma Bakanı düzeyinde katılacağı “Çalışma Bakanları Zirvesi” organize edilecek olup kongrenin açılışı Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacaktır. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Sosyal Güvenlik Kuruluşları Birliği (ISSA) ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilecek kongrede, dünyanın iş sağlığı ve güvenliği alanında geldiği nokta ve alınması gereken önlemler tüm yönleriyle masaya yatırılacak.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, geçmiş 18 kongrenin 16’sının Avrupa ve ABD’de yapıldığını belirterek, Türkiye’nin aylar süren yoğun faaliyeti sonucunda kongreye ev sahipliği yapmaya hak kazandığını söyledi.
// “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ OLMAZSA OLMAZ”
Kongreye Petkim’in sponsor olmasından da büyük memnuniyet duyduğunu sözlerine ekleyen Sayın Özer, şöyle devam etti: “Petkim’in iş sağlığı ve güvenliğindeki hassasiyetini ve sağladığı başarıları yakından izliyor ve takdir ediyorum. Mesleki eğitim almış teknisyenlerin istihdam edildiği törenlere Bakanlık olarak mutlaka katılmaya çalışıyoruz. Bakanlık olarak, şirketlerimizin istihdamlarını artırmaları kadar, çalışanlarının sağlıklarını ve iş güvenliklerini korumalarına da aynı oranda hassasiyet gösteriyoruz. Türkiye, son yıllarda alınan önlemler ile iş kazalarında Avrupa ortalamalarına yaklaştı ve bu kongreye ev sahipliği yapma cesaretini kendisinde buldu.”
“Sağlıklı ve Güvenli bir Gelecek için Küresel Güvenlik Kültürünü Oluşturalım” ana temasıyla düzenlenen kongrenin, Türkiye’nin tanıtımına da büyük yararı olacağını kaydeden Özer “İş sağlığı ve güvenliği, çalışma hayatının olmazsa olmazıdır. Çalışanın hayatını ve sağlığını korumak zorundayız. Bunu sağlayamazsak istihdamı geliştiremeyeceğimiz gibi kaliteyi de yakalamamız mümkün olamayacaktır.” dedi.

 

 


// “BİLGE ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ”
TÜRKİYE’DEKİ İLK UYGULAMA OLARAK FAALİYETTE

 

Kongre’nin destekleyici kurumları arasında yer alan Petkim, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında sağladığı başarıyı, bu kongre ile yerli ve yabancı katılımcılara aktarma şansı bulacak. Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, şirketin İş Sağlığı ve Güvenliği konseptine büyük önem verdiğini ve üretim proseslerinin her aşamasında azami dikkat gösterdiğini belirtti. Petkim’in LTI Endeksinde 2010 yılında en iyi noktayı yakaladığına dikkat çeken Hayati Öztürk, “Uluslararası standartları belirleyen LTI (Kayıp İşgünlü Kaza Endeksi) Endeksi 2009 yılındaki, 1.6 seviyesinden 1.0 seviyesine geriledi. Bu rakam 200 bin saatlik çalışmada yaşanan kaza sayısının oranını belirliyor.” dedi.
Petkim’in alt işvereni konumunda olan firmalardaki çalışanlara hizmet veren Bilgi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’nin Çalışma Bakanlığı’nın yetki belgesi ile geçen nisan ayında resmen faaliyetine başladığı bilgisini veren Öztürk, şöyle devam etti: “Bu birim hizmet konsepti anlamında Türkiye’deki ilk uygulama özelliği taşıyor. Petkim bünyesinde çeşitli faaliyetleri yürüten yaklaşık 40 firmanın çalışanlarına 24 saat esasına göre iş güvenliği ve sağlık hizmeti veriyor. İşbaşı eğitimleri, Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışabilir Raporu verilmesi, Risk Analizleri, çalışma sahasında emniyetli çalışma denetimi de yine bu birimin yetkisinde. Petkim’de alt işveren konumunda olan firmaların çalışanlarının sağlık ve güvenliğine en az kendi çalışanlarımız kadar önem veriyoruz.”
Bilgi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’nin 11 kişilik kadrosunda A, B ve C Sertifikalı birer İş Güvenliği Uzmanı, 4 İş Sağlığı ve Güvenliği Mühendisi, bir İşyeri Hekimi, bir sağlık personeli ve idari personel bulunuyor.

(AMBARGOLUDUR) PETKİM'DEN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONGRESİ'NE TAM DESTEK(AMBARGOLUDUR) PETKİM'DEN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONGRESİ'NE TAM DESTEK(AMBARGOLUDUR) PETKİM'DEN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONGRESİ'NE TAM DESTEK(AMBARGOLUDUR) PETKİM'DEN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONGRESİ'NE TAM DESTEK(AMBARGOLUDUR) PETKİM'DEN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONGRESİ'NE TAM DESTEK

Diğer Basın Bültenleri