40 TIR'LIK YARDIM MALZEMESİ BUGÜN SABAH 10'DA VAN'DA

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (28.10.2011)

 

• AZERBAYCAN’DAN YOLA ÇIKAN VE İÇİNDE JENERATÖRLER, SAHRA MUTFAKLARI, ÇADIRLAR BULUNAN 40 TIR DOLUSU YARDIM MALZEMESİ, BUGÜN SAAT 10-12 ARASINDA VAN VALİLİĞİ KRİZ MASASI’NIN EMRİNDE OLACAK.

 

Van’da geçen pazar günü meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem sonrasında Türkiye’ye yardım elini uzatan ilk ülke olan Azerbaycan, depremzedelere yardımını kesintisiz sürdürüyor. Depremin olduğu gün üç uçakla birlikte Başkent Bakü’den havalanan 240 kişilik özel arama-kurtarma ekibi belirlenen enkazlarda yaptıkları çalışmada pek çok vatandaşın canlı olarak kurtarılmasını sağlamıştı. Halen Van Valiliği Kriz Masası emrinde olan ekip, uluslararası standartlardaki ekipmanları, özel kurtarma köpekleri, kesme, kaldırma, kırma çıkarma aletleri ile çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Azeri kurtarma ekibi depremden 102 saat sonra bir mucizeye imza atarken, Erciş ilçe merkezinde yıkılan bir binanın enkazından 18 yaşındaki liseli İmdat Padak sağ olarak çıkarıldı.
Öte yandan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatı ile arama-kurtarma ekiplerine ilave olarak Bakü’den yola çıkan ve 40 TIR’dan oluşan yardım konvoyu bugün sabah saat 10:00-12:00 arasında Kriz Merkezi’nde olacak. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Türkiye Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, TIR’larda her biri 24 metrekare büyüklüğünde 1000 çadır, 40 jeneratör, 40 mobil sahra mutfağı ve 2000 battaniye bulunuyor.
Yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Van’da yaşanan deprem felaketine büyük hassasiyet göstererek, yetkili kurumları harekete geçirdiği belirtilerek, “İki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik, böylesine acılı günlerde çok daha önemli bir boyut kazanıyor. SOCAR Türkiye olarak, bölgedeki vatandaşlarımıza bir nebze olsun yardım edebilirsek ne mutlu bizlere” denildi.

 

Diğer Basın Bültenleri