AZERBAYCAN'DAN TÜRKİYE'YE DOSTLUK GAZI TRANSFERİ

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (07.09.2010)

 • DOĞALGAZIN AZERBAYCAN’DAN TÜRKİYE’YE DOSTLUK YOLCULUĞU

• TÜRK, AZERİ, GÜRCÜ VE AMERİKALI ÖĞRENCİLERİN YAZ OKULU
BAKÜ-TİFLİS-ERZURUM DOĞALGAZ BORU HATTININ GÜZERGÂHINI İZLEDİ.

• SOCAR TÜRKİYE DİREKTÖRÜ AGAYEV: “BTC VE BTE BORU HATLARI, TÜRKİYE-AZERBAYCAN KARDEŞLİĞİ VE STRATEJİK İŞBİRLİĞİNİN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR. BU İŞBİRLİĞİ PETKİM İLE YENİ BİR BOYUT KAZANDI.

 

 

Montana Devlet Üniversitesi'nde öğrenim gören Türk, Azeri, Gürcü ve Amerikalı öğrenciler ve öğretim üyelerinden oluşan heyetin, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı'nın rotasını izleyen yaz okulu programı sonlandırdı. Öğrenciler güzergâhları boyunca Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye Enerji Bakanları ile bir araya gelirken, üç ülkenin tarihi ve turistik yerlerini gezme fırsatı buldu.
Öğrencilerin sembolik doğalgaz konteynerini teslim ettikleri tören ise bugün SOCAR'ın İstanbul'daki yeni merkez binasında gerçekleştirildi. Törende öğrencilere bir konuşma yapan SOCAR Türkiye Direktörü Seymur Agayev, yüzyılın projesi olarak adlandırılan "Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve "Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı"nın; enerji kaynaklarını dünya pazarlarına ulaştırmakla kalmadığını belirterek, "Bu hatlar aynı zamanda Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin ve stratejik ortaklığının en önemli simgeleri olmuşlardır" dedi.
Petkim'in 2008 yılı mayıs ayında SOCAR & TURCAS ortaklığı tarafından satın alınması ile iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin, ekonomik alanda da teçhiz edildiğini kaydeden Agayev, Montana Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler eliyle yapılan sembolik gaz transferinin, bugünden sonra gelişecek yeni işbirliklerinin sembolü olacağını vurguladı.
Petkim'in yeni sahibi SOCAR & TURCAS ortaklığının, İzmir'deki Petkim Yarımadası'na Cumhuriyet tarihinin tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımına hazırlandığına dikkat çeken Seymur Agayev, "Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik entegrasyonunu tamamlayacak bu yatırım demetinin, ülkelerimiz arasındaki kardeşlik bağını daha da pekiştireceğine yürekten inanıyoruz." dedi.

 

// “Gezi güzergahı, 21.
Yüzyıla da yön verecek”

 

SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş Ticaret ve İş Geliştirme Direktörü Samir Kerimli de, yaz okuluna katılan öğrencilerin 21. yüzyılın enerji politikalarına yön verecek en önemli güzergâha tanıklık ettiklerini hatırlattı. Bir zamanlar hayal gibi görülen BTC ve BTE hatlarının bugün geçtiği güzergâhlara dostluk, kardeşlik ve refah getirdiğini vurgulayan Kerimli, şu değerlendirmeyi yaptı: "Petkim, SOCAR'ın Azerbaycan dışındaki en büyük yatırımı oldu. Şimdi Petkim'i bulunduğu yerden çok daha ileriye taşıyacak projeleri birer birer hayata geçiriyoruz. Bu yatırımlar sonucunda Petkim'in sektöründe dünyanın en önemli oyuncularından biri olmasını hedefliyoruz. Petkim'in satın alınması da, BTC ve BTE hatlarıyla gelişen dostluk ve işbirliğinin bir sonucudur. Yaz okuluna katılan tüm öğrencilerimizin, ülkelerine döndüklerinde ailelerine ve arkadaşlarına izlenimlerini aktarmalarını diliyoruz. Merhum Cumhurbaşkanımız ve çağdaş Azerbaycan'ın kurucusu Haydar Aliyev'in 'İki Devlet, Tek Millet' ülküsüne sahip çıkan bizler, 21. yüzyılda enerji hatlarının ülkelerimiz ve dünya barışı için taşıdığı önemi çok iyi biliyoruz."

 

KUTU

 

“2030 YILINA KADAR ENERJİ
TALEBİ 3.5 KAT ARTACAK”

 

SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy ise, törende yaptığı konuşmada 21. yüzyılda en önemli emtianın enerji olduğunu vurguladı. Gelişmekte olan ekonomiler içinde enerji talebi en hızlı artan ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini anımsatan Aksoy, "Bizler enerjinin, Türkiye'nin geleceğindeki hayati öneminin farkındayız. Bu enerjinin rekabetçi özelliğe sahip olması da büyük önem taşıyor. EPDK'nın öngörülerine göre, 2030 yılına kadar, yani önümüzdeki 20 yılda Türkiye'nin enerji talebi bugüne göre 3.5 kat artacak. Bu süre içinde 210 milyar dolarlık yatırımın yapılması, bu yatırımlardan özel sektörün payına düşen payın 50 milyar dolar olması planlanıyor. Daha net rakamlarla ifade edecek olursak bugün için 205 milyar kwh enerji üretirken, 2030 yılında 710 milyar kwh enerji üretmek zorunda olacağız." dedi.
50 milyon ton kapasiteli BTC ve 6.6 milyar metreküp kapasiteli BTE hatlarının, Türkiye'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirdiğini de sözlerine ekleyen Aksoy, "Sizlerin doğalgaz boru hattının rotasını izleyerek, bir yaz okulu düzenlemeniz bu bakımdan da büyük önem taşıyor. Bizler de Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından Petkim'deki ortağımız SOCAR ile bu etkinliğinize destek olmaktan ve sizleri burada misafir etmekten memnuniyet duyuyoruz." diye konuştu.

 

AZERBAYCAN'DAN TÜRKİYE'YE DOSTLUK GAZI TRANSFERİAZERBAYCAN'DAN TÜRKİYE'YE DOSTLUK GAZI TRANSFERİAZERBAYCAN'DAN TÜRKİYE'YE DOSTLUK GAZI TRANSFERİAZERBAYCAN'DAN TÜRKİYE'YE DOSTLUK GAZI TRANSFERİAZERBAYCAN'DAN TÜRKİYE'YE DOSTLUK GAZI TRANSFERİ

Diğer Basın Bültenleri