BAKAN ÇAĞLAYAN'DAN PETKİM'E TAM DESTEK

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (13.08.2010)

• DEVLET BAKANI ZAFER ÇAĞLAYAN’DAN PETKİM’İN PROJELERİNE TAM DESTEK
• "HÜKÜMET OLARAK PETKİM'İN YATIRIMLARINI, KARDEŞİMİZİN YATIRIMI OLARAK GÖRÜYORUZ. 2023 PROJEKSİYONUNUZ BEKLENTİ VE TAHMİNLERİMİN ÇOK ÇOK ÜZERİNDE. BU YATIRIMLAR İTHALÂTA BAĞIMLILIĞIMIZI KIRACAK."
• "KOMPLEKSE ÇAKILACAK HER ÇİVİ, YAPACAĞINIZ HER BİR DOLARLIK EK İHRACAT BİZİ FAZLASIYLA İLGİLENDİRİYOR"
• "PETKİM İLE AİLE BAĞLARIM VAR. RAHMETLİ BABAM DA BİR PETKİM MENSUBUYDU.."

 

Dışticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Petkim Aliağa Kompleksi'ne yaptığı özel ziyarette, şirketin yatırım projelerinin ayrıntıları hakkında bilgi alırken, "Bu yatırımları ben ve Hükümetim, kardeşimizin yapacağı yatırımlar olarak görüyoruz" dedi.
Bakan Çağlayan'ı helikopterle geldiği Petkim'de Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Aksoy, SOCAR & TURCAS Enerji CEO'su ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz ile Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk karşıladı.
Ziyarette İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, EBSO Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve Meclis Başkanı Necip Kalkan, İzmir Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh ve Meclis Başkanı Özden Çokdeğer, Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka da yer aldı.
Şirketin yatırım projeksiyonu hakkında SOCAR & TURCAS CEO'su Kenan Yavuz'dan kapsamlı bir brifing alan Çağlayan, hükümet olarak hedeflerinin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yaparak Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokmak olduğunu söyledi. Temmuz ayı sonu itibarıyla kimyevi maddeler ihracatının toplam ihracat içinde yüzde 11'e karşılık geldiğini anımsatan Bakan Çağlayan, bu rakamlara rağmen sektörün ciddi oranda ithalât yaptığına ve dış ticaret açığı verdiğine dikkat çekti.

 

//"PETKİM'İN YATIRIMLARI
BENİ ÇOK İLGİLENDİRİYOR
VE HEYECANLANDIRIYOR"

 

23 Temmuz tarihinde lisansı alınan SOCAR & TURCAS Ege Rafinerisi'nin, Türkiye'nin tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımı olacağını, bu rafineride üretilecek ürünlerin tümünün bugün ithâl edilmesi ile Türk ekonomisine çok önemli katma değer yaratacağını sözlerine ekleyen Zafer Çağlayan, şöyle devam etti:
"Petkim gibi yerli üreticilerin üretimlerini artırması, cari açık ve dış ticaret açığımızın azalması yolunda son derece önemli. Petkim'in yatırım planları bu ülkenin bir Bakanı, eski bir sanayicisi ve hepsinden önemlisi bir vatandaşı olarak beni son derece yakından ilgilendiriyor ve heyecanlandırıyor. Diğer taraftan ithalâta bağımlılığın azaltılması; ucuz ve yerli kaynaklardan üretimin artırılması da hükümetimizin stratejik hedefleri ile örtüşüyor. Ben ve hükümetim Petkim'in yatırımlarını kardeşimizin yatırımları olarak görüyoruz. Yapacağımız çalışma ile iç piyasadaki kapasiteleri mümkün olduğu kadar artırma yolunu seçeceğiz. Bunu teşvikler yoluyla yapacağız. Petkim'in yapacağı yatırımlar da zaten 2009-2010 teşvik politikası içinde sektörel ve özel teşvik kapsamında. Sizin bürokratik engellerle karşılaşmamanız bizim için çok önemli. Sizin sorunlarınızı ben kendi sorunum olarak kabul ederim. Bu komplekse çakılacak her çivi, yapacağınız her bir dolarlık ek ihracat bizi fazlasıyla ilgilendiriyor"

 

// AZERBAYCAN İLE SERBEST
TİCARET ANLAŞMASI YOLDA

 

Çağlayan, temmuz ayı içinde gerçekleştirdiği Azerbaycan ziyaretinde, Türk işadamlarının bu ülkede yaptığı yatırımların açılışlarına katıldığını, SOCAR & TURCAS Grubu'nun Petkim'e yapacağı yatırımlarla birlikte iki ülke arasındaki yatırım hacminin 15 milyar dolara ulaşacağı bilgisini verdi. Böylelikle Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in 'İki Devlet, Tek Millet' şiarını ekonomik anlamda da destekleneceğini vurgulayan Bakan Çağlayan, Gürcistan ile yapılan Serbest Ticaret Anlaşmasının benzerinin Azerbaycan ile de yapılması yolunda prensip kararı aldıklarını, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in gerekli hazırlıkların başlatılması için Başbakan ve ilgili bakanlara talimat verdiğini açıkladı.

 

// YENİ İHRACAT STRATEJİSİ
İLE 'ÜLKE MASALARI' KURULUYOR

 

İhracatın artırılmasını hedefleyen yeni İhracat Stratejisi ile "Ülke Masaları" oluşturduklarını, 70 ülkeyi tek tek analiz ederek bu ülkelerin ihracat ve ithalâtlarında öne çıkan mal gruplarını incelediklerini kaydeden Çağlayan, "Bu ülkelerin tüm bilgilerine sahibiz. Sözgelimi Amerika'yı tek bir ülke olarak görmüyoruz. En büyük ticaret hacmine sahip altı eyaletini ayrı ayrı değerlendiriyoruz. 14 aylık bakanlığımda 57 ülkeye gittim. Kendi işimde iken bunu yapsam herhalde birkaç tane fabrikam olurdu. Şu anda Türkiye'de ilk kez 'Girdi Tedarik Strateji'si başlattık. Bu kapsamda en yoğun ithalât yaptığımız beş ana sektörümüzü ciddi şekilde mercek altına aldık. Bu sektörlerin içinde Kimyevi Maddeler sektörü de var.” dedi.

 

// PETKİM KRİZ ETKİSİNİ
BİR YILDA SİLMEYİ BAŞARACAK

 

SOCAR & TURCAS Enerji CEO'su ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz da, Petkim'in 2008 yılında gerçekleştirdiği 500 milyon dolarlık ihracat rakamına 2010 yılında yeniden ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Böylelikle krizin etkilerini bir yılda silecekleri müjdesini veren Yavuz, yerli üretimi ve tüketimi teşvik edici mekanizmalarının hayata geçirilmesi konusunda beklentilerini iletti.
"Kamu ihalelerinde yerli hammadde kullanan firmalara öncelik tanınarak dış ticaret açığının en çok verildiği ara mallarında katma değerin yurt içinde kalmasının sağlanması" gerektiğine değinen Kenan Yavuz, şöyle devam etti: "Yerli üretimi destekleme uygulamalarının kamuoyuna duyurulması ve toplumun yerli malı kullanımı ile istihdama sağlanan katkı konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Sayın Bakanımızın, tecrübeli bir sanayici olarak bu konuda hassasiyetini biliyoruz. Hükümetimizden de Kamu İhale Kanunu'nda yerli üretim lehine düzenleme yapılmasını bekliyoruz."

 

// PETKİM YARIMADASI
'ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ' OLMALI

Petkim Yarımadası'nın en az 3 kat büyüme potansiyeline sahip olduğunu ve geleceğin sanayi-lojistik merkezi olma potansiyelini barındırdığına işaret eden Yavuz, yarımadanın Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmesi ya da özel bir statüye kavuşturulması isteğini Bakan Zafer Çağlayan'a iletti.
Dahilde İşleme Rejimi (DİR) uygulamasının ve Türkiye'nin aleyhine işlemeye başlayan Serbest Ticaret Anlaşmaları'nın (STA) da gözden geçirilmesini beklentisini dile getiren Kenan Yavuz, sektörel önceliklerin dikkate alınarak, İsrail ile yapılan STA müzakerelerinde petrokimya ürünlerinin kapsam dışında bırakılmasını istedi.

 


ZAFER ÇAĞLAYAN'I ÇOK
DUYGULANDIRAN SÜRPRİZ..

 

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ı Petkim ziyaretinde hoş bir sürpriz de bekliyordu. Çağlayan'ın babası ve eski bir Petkim çalışanı olan Salih Çağlayan'ın zorunlu nedenlerle 1976 yılında şirket yönetimine sunduğu istifa dilekçesinin orjinal nüshası Zafer Çağlayan'a hediye edildi. Babasının, dilekçesinde Petkim'e övgü dolu mesajlarını okuyunca çok duygulanan Bakan Çağlayan, Petkim ile ailesinin tanışıklığının 1967 yılına dayandığını söyledi. Babası merhum Salih Çağlayan'ın, çok zor şartlarda yedi çocuğunu da okuttuğunu kaydeden Zafer Çağlayan, "Rahmetli babam Ankara'da 1976 yılına kadar Petkim'de memur olarak çalıştı. Bu camianın bir mensubu olarak Petkim ile hep gurur duydu. Biz evlatlarının da hatıralarında Petkim her zaman apayrı bir yeri oldu. Bu sürprizinizi hiç unutmayacağım. Çok teşekkür ederim" dedi.

BAKAN ÇAĞLAYAN'DAN PETKİM'E TAM DESTEKBAKAN ÇAĞLAYAN'DAN PETKİM'E TAM DESTEKBAKAN ÇAĞLAYAN'DAN PETKİM'E TAM DESTEKBAKAN ÇAĞLAYAN'DAN PETKİM'E TAM DESTEKBAKAN ÇAĞLAYAN'DAN PETKİM'E TAM DESTEK

Diğer Basın Bültenleri