EBSO'DAN PETKİM'E 4 ÖDÜL BİRDEN

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (28.01.2011)

• PETKİM GENEL MÜDÜRÜ HAYATİ ÖZTÜRK:
• ALDIĞIMIZ ÖDÜLLER ÇALIŞMA AZMİMİZİ DAHA DA ARTIRIYOR. BU YIL ÜRETİMİMİZİ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİÇİMDE ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ.

 


Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından her yıl düzenlenen “Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni”nde bu yıl dört ödülün sahibi olan Petkim, 2010 yılını 45 yıllık tarihinin rekor üretim, kapasite kullanım oranı ve ihracat rakamları ile kapattı.
“En Yüksek Üretim” ve “En Yüksek Yatırım” kategorilerinde 3’üncü, “En Yüksek İstihdam”da 4’üncü, “En Yüksek Yatırım”da 5’inci sırada yer alan Petkim’in Genel Müdürü Hayati Öztürk, 2008 yılının son çeyreğinde başlayıp 2009 yılında devam eden küresel krizde, dünya petrokimya sektöründe kapasite kullanım oranlarının %70’lere düştüğünü, krizin etkilerinin azaldığı 2010 yılında ise ancak % 80’lere kadar yükseldiğini hatırlattı. Petkim’in ise krizin en yoğun yaşandığı 2009 yılını %92’lik kapasite kullanım oranı ile kapattığını vurgulayan Öztürk, 2010 yılında ise şirketin 45 yıllık tarihinin en yüksek üretim ve ciro rakamlarını yakaladığını söyledi.
2010 yılında, yüksek kapasite kullanım oranı, ciro, kârlılık ve ihracatta hedeflerini yakaladıklarını kaydeden Genel Müdür Öztürk, Aliağa Kompleksi’ndeki 7 fabrikanın üretim rekoru kırmasıyla toplam brüt üretim miktarının bugüne kadar gerçekleşen en yüksek seviyeye ulaştığını kaydetti.
Öztürk, 2011 yılına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bu yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Fabrika kapasitelerimizin maksimize edilmesi, teknolojinin yenilenmesi ve verimlilik artırıcı yatırımlarla; enerji üretimimizi çeşitlendirmeyi ve üretim maliyetleri içindeki enerji giderlerini azaltmayı planlıyoruz. Kapasitelerimizin artmasıyla ortaya çıkacak ek enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla da, Petkim sahasında kurulması planlanan 25 MW gücündeki Rüzgâr Enerjisi Santrali için yapılan lisans başvurusunda da mutlu haberleri almış durumdayız. Şirketimize Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Otoprodüktör Lisansı verilmesi uygun bulundu. Bu yatırıma da 2011 yılında başlamayı ve bir yıl içinde tamamlayarak devreye almayı hedefliyoruz.”

 

KUTU
200 KURSİYER ŞUBAT AYI
İÇİNDE İŞBAŞI YAPIYOR

 

Petkim’in insan kaynakları politikasında büyük önem taşıyan İstihdam Garantili İşgücü Yetiştirme Programı’na bu yıl da devam edeceklerini belirten Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, geçen kasım ayında kurs sürecine başlayan 200 kursiyerin, şubat ayı içinde işbaşı yaparak Petkim ailesine katılacaklarını söyledi. Programı Ege Üniversitesi ve Türkiye İş Kurumu işbirliği ile sürdürdüklerini, bu yılın ikinci yarısında 200 teknisyenin daha kurs sürecini başlatmayı planladıklarını kaydeden Öztürk, Petkim’in önümüzdeki yıllarda yapacağı yatırımlarda çalışacak insan kaynağını şimdiden yetiştirdiklerini sözlerine ekledi.

 


RAKAMLARLA PETKİM

 

• 3 Nisan 1965 tarihinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) öncülüğünde kuruldu. Kocaeli'deki Yarımca Kompleksi'nde 1970 yılında, önce 5 fabrikayı işletmeye açtı. Daha sonra diğer fabrikalar bunu takip etti.
• Petkim'in ikinci kompleksi, en ileri teknolojiler ve optimum kapasitelere sahip olarak 1985 yılında İzmir-Aliağa'da işletmeye açıldı.
• Petkim Petrokimya Holding A.Ş'nin sermayesindeki yüzde 51 oranındaki kamu hissesi; blok satış yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin ihale süreci sonucunda, 30 Mayıs 2008 tarihinde 2 milyar 40 milyon dolar bedelle SOCAR & TURCAS Petrokimya A.Ş'ye geçti.
• 50'yi aşan petrokimyasal ürün yelpazesiyle Türkiye sanayisinin vazgeçilmez bir hammadde üreticisi durumunda olan Petkim'in ürettiği petrokimyasal ürünler; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj, tekstil sektörlerinin önemli girdileri arasında bulunuyor. Petkim, ayrıca, ilaç, boya, deterjan, kozmetik gibi birçok sanayi kolu için girdi üretiyor.
• Petkim bu yılın ilk dokuz ayında net kârını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 45,16 oranında artırarak 94,4 milyon TL'ye çıkardı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 65 milyon TL kâr açıklamıştı.
• 2009 yılında 347 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirirken, bu yılın ilk dokuz ayında 366 Milyon Dolar ihracat yaptı.
• Bu yılın ilk dokuz ayda net satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 artarak 1 milyar 412 Milyon Dolar oldu.
• Petkim 2009 yılı rakamlarıyla İstanbul Sanayi Odası'nın "İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" sıralamasında bir basamak yükselerek 14'üncü;
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin "En Çok İhracat Yapan 1000 Firma" sıralamasında 14'üncü;
Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından açıklanan "Ege'nin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu" sıralamasında ise 4'üncü sırada yerini aldı.

 

EBSO'DAN PETKİM'E 4 ÖDÜL BİRDENEBSO'DAN PETKİM'E 4 ÖDÜL BİRDENEBSO'DAN PETKİM'E 4 ÖDÜL BİRDEN

Diğer Basın Bültenleri