İZMİRLİ İŞADAMLARI BAKÜ'YE ÇIKARMA YAPIYOR

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (20.11.2011)

 • HAZAR İLE EGE ARASINDAKİ KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ GÜÇLENİYOR.

• İZMİRLİ İŞADAMLARI, 27-29 KASIM TARİHLERİ ARASINDA BAKÜ’YE ÇIKARMA YAPMAYA HAZIRLANIYOR. 

• PETKİM SAHASINDA YAPILACAK 5 MİLYAR DOLARLIK STAR RAFİNERİSİ YATIRIMI İÇİN TEŞEKKÜR ANLAMI DA TAŞIYAN ZİYARET, 1985’DEN BUGÜNE KARDEŞ ŞEHİR OLAN BAKÜ İLE İZMİR ARASINDA YENİ EKONOMİK İŞBİRLİKLERİNİN KAPISINI AÇACAK.

 

“Bir Millet, İki Devlet” ülküsü üzerine inşa edilen Türkiye-Azerbaycan kardeşliği, ekonomik işbirlikleri ile yepyeni bir boyut kazanıyor. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, 25 Ekim’de temeli atılan STAR Rafinerisi ile birlikte zirve noktasına ulaştı. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından temeli atılan STAR Rafinerisi, sadece Ege’nin değil, Türkiye’nin tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımı olarak olmaya hazırlanırken, kardeş ülke Azerbaycan’ı ve Devlet Petrol Şirketi’ni (SOCAR) Türkiye’nin en büyük yatırımcısı konumuna getirdi. Son olarak Azeri doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı, iki ülkenin enerji alanındaki işbirliğinde yeni bir stratejik halka olurken, SOCAR’ın Türkiye’de yürüyen toplam yatırım tutarı 10 milyar dolara ulaştı.
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ise rafineri yatırımı sonrasında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmenin önemli bir adımını daha atmaya hazırlanıyor. İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve EBSO Meclis Üyesi işadamlarından oluşan yaklaşık 180 kişilik heyet, 27-29 Kasım tarihleri arasında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’ye iş ve inceleme gezisi düzenleyecek. Geziye katılan işadamları Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnag Abdullayev, Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Şahin Mustafayev ve Enerji ve Sanayi Bakanı Natig Aliyev tarafından kabul edilmesi bekleniyor.
SOCAR ve Petkim’in ev sahipliğinde gerçekleşecek gezi öncesinde bilgi veren EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, farklı sektörlerde iş yapan Azeri işadamları ile bir araya gelerek ticaret ve ortak yatırım imkânlarını değerlendireceklerini söyledi. Küresel piyasalardaki tedirginliğin devam ettiğini hatırlatan Yorgancılar, Türkiye ihracatının %47’sini kapsayan AB ülkelerindeki borç krizinin çözülememesi halinde, yeni pazarlara yoğunlaşılmasının her zamankinden daha önemli olacağını vurguladı. “Türkiye, lider sorunu yaşayan ve borç ödeme telaşındaki AB ülkelerinin bu durumunu avantaja çevirebilecek güce sahip. Türk özel sektörü dinamik yapısı ile daralan ihracatı, yeni pazarlarla genişletebildiği takdirde, istediği başarıyı yakalayabilecek.” diyen EBSO Başkanı, geçen yıl Suriye ve Irak’a yaptıkları seyahatlerin çok verimli geçtiğini, yeni iş imkânlarına vesile olduğunu kaydetti.
Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a yapılacak seyahatten de çok önemli beklentileri olduğunu sözlerine ekleyen Ender Yorgancılar, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Azerbaycan ile özellikle makine, motorlu kara taşıtları, demir-çelik, elektrikli makine, hububat, tütün, şeker mamulleri ve plastik ürünleri gibi bizim güçlü olduğumuz sektörlerde ithalat yapan bir pazarı mutlaka değerlendirmeliyiz. 1985 yılından bu yana Bakü’nün kardeş şehri olan İzmir’in ve İzmirli sanayicinin bu konuda çok şanslı olduğu inancındayım. O nedenle de üyelerimiz bu geziye yoğun ilgi gösteriyor. Bu geziyi bölgemizin en önemli sanayi kuruluşlarından SOCAR ve Petkim’in ev sahipliği ile gerçekleştirmemiz de bizim için ayrı bir öneme sahip.”

 

// “KARDEŞLİĞİMİZ, STRATEJİK
ORTAKLIĞA EVRİLİYOR”

 

SOCAR & Turcas Grup Şirketleri Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz da, Petkim yatırımı ile birlikte kardeşlikten stratejik ortaklığa doğru evrilen Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin bu ziyaret ile daha da kökleşeceğine inandığını dile getirdi. Yavuz, Azerbaycan’ı Türkiye’de “sanayici” sıfatı ile doğrudan yatırımcı konumuna getiren Petkim özelleştirmesinin, iki ülke ilişkileri açısından son derece stratejik bir açılım olduğuna dikkat çekerek, “Petkim’in özelleştirilmesi, “Bir Millet İki Devlet” algısına dayanan Türk-Azeri dostluğunu ekonomik akıl ile donatarak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha da güçlendirdi. Bu ortaklığın gerçekleşmesi, hammadde kaynağı ile pazarı birleştiren muhteşem bir sinerjiyi beraberinde getirdi. Biz bugün Petkim Yarımadası’nın 2030 yılını konuşabilen bir grubuz. Bu projeksiyonların gerçekleşmesiyle “Value-Site” vizyonumuzu hayata geçirerek, sadece İzmir ve Ege’yi değil, Türk Petrokimya ve Kimya sanayilerine de dünya liginde sınıf atlatmayı hedefliyoruz. Ziyaretimiz öncesinde heyecanımızı artıran çok önemli bir gelişme de Trans Anadolu Doğalgaz Hattı’na ilişkin çalışmaların başlaması oldu. STAR Rafinerisi’nin temelinin atıldığı gün, iki liderin imza koyduğu Türkiye’nin en büyük enerji anlaşması ile Şahdeniz-2 sahasından çıkarılacak doğalgaz, Trans Anadolu ile Anadolu’yu baştan başa geçerek Avrupa’ya ulaşacak. Enerji kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi kapsamında hayati önemde bir açılım olacak. STAR Rafinerisi ile birlikte SOCAR’ın Türkiye’de yürüyen yatırımlarının tutarı 10 milyar dolara ulaştı.” dedi.

 

// BAKÜ-İZMİR KARDEŞLİĞİ
STAR Rafinerisi’nin 2015 yılına kadar sürecek inşa aşamasında yan sanayi ile birlikte yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanacağını hatırlatan Kenan Yavuz, bu süreçte başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi’ndeki çok sayıda yan sanayi firması ile birlikte çalışacaklarını kaydetti.
Yatırımın inşa aşamasında, İzmir ve Ege ekonomisine büyük hareketlilik getireceğine değinen Yavuz, şöyle devam etti: “EBSO Başkanımız Sayın Ender Yorgancılar’ın girişimleri sonucunda meclis üyesi arkadaşlarımız ile yeni işbirlikleri ve yatırımların kapısını aralayacağız. Azeri işadamları ile yapılacak ikili görüşmelerde ortak yatırım ve ticaret imkanları değerlendirilecek. Aynı dilden konuşan, aynı değerlere inanan insanlar olarak, kardeşliğimizi daha da pekiştirecek, Hazar ile Ege arasında ülkelerimizin refahına ve kalkınmasına hizmet eden işbirliği köprülerini güçlendireceğiz, Bakü ve İzmir’in kardeşliğini bir kez daha dünyaya duyuracağız.”

 

İZMİRLİ İŞADAMLARI BAKÜ'YE ÇIKARMA YAPIYORİZMİRLİ İŞADAMLARI BAKÜ'YE ÇIKARMA YAPIYOR

Diğer Basın Bültenleri