KONUK ISI VE KONSA ÇALIŞANLARINA MESLEKİ EĞİTİM

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (27.08.2010)

• KONUK ISI VE KONSA ÇALIŞANLARINA MESLEKİ EĞİTİM

 

Petkim’de fırın bakımı, basınçlı su ile temizlik, iskele montaj, çelik yüzeylerin boyanması ve izolasyon gibi yardımcı işleri yapan Konuk Isı ve Konsa Enerji firmaları, çalışanlarını mesleki eğitime tabi tutuyor. Firmaların,"Ağır Ve Tehlikeli İşlerde Çalıştırılacak İşçilerin Mesleki Eğitimlerine Dair Tebliğ" kapsamında yaptıkları eğitimlere, her iki şirketin 120 işçisi katılırken, Aliağa Kaymakamlığı Mesleki Eğitim Merkezi (METEM) tarafından verilen eğitim çalışması her işçi için toplam 40 saat sürecek. Böylelikle Konuk Isı ve Konsa firmalarının çalışanları, tebliğde belirlenen eğitim standartlarına kavuşmuş olacak.

 

// Eğitimli işgücü
iş kalitesini artırıyor

 

Konuyla ilgili bilgi veren Konuk Isı ve Konsa Şantiye Şefi Muktedir Arslan, 40 saatlik eğitimin sonucunda yapılacak sınavda başarılı olanlara, Mesleki Yeterlilik Belgesi verileceğini, böylece kanun ve yönetmeliklere uygun yetkinliğe sahip olmanın yanında işveren olarak da yasal yükümlülüklerini yerine getirmiş olacaklarını söyledi.
30'ar kişilik gruplarla yapılan eğitimlerin toplam bir ay süreceği bilgisini veren Arslan, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu çalışma Aliağa'da ilk olma özelliği taşıyor. İzmir ve Türkiye genelinde ise yine ilklerin başını çekiyoruz. Petkim’den aldığımız işlerde çalıştırdığımız tüm işçilerimize verilen bu eğitimlerle hem toplum yararına bir iş yapmış olacağız, benzeri müesseseler için örnek bir bilinçlenme yaratacağız. İşverenler artık eğitimli insanlar ile çalışmak zorunda. Eğitimli insanların iş kalitesi artıyor."

 

// Tüm işçiler sertifikalı

 

İşçilerinin tümünün, yaptıkları işe uygun Meslek Yüksek Okulu ya da Endüstri Meslek Lisesi diploması taşıdığını hatırlatan Muktedir Arslan, bu işçilerin ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kalfalık ve ustalık sertifikalarına sahip olduğunu, bu belgelere sahip olmayan hiçbir işçiyi çalıştırmadıklarını kaydetti.

KONUK ISI VE KONSA ÇALIŞANLARINA MESLEKİ EĞİTİMKONUK ISI VE KONSA ÇALIŞANLARINA MESLEKİ EĞİTİMKONUK ISI VE KONSA ÇALIŞANLARINA MESLEKİ EĞİTİM

Diğer Basın Bültenleri