PETKİM ÇALIŞANLARI BAŞARIYA DOYMUYOR!

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (16.06.2012)

• PETKİM’İN “DİNAMİK” EKİBİNE BAŞARI ÖDÜLÜ
• “EKİP DİNAMİK” PP FABRİKASI’NDA UYGULADIKLARI PROJE İLE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ.

 


Türkiye Kalite Derneği İzmir Şubesi (KalDer) 13. Kez düzenlenen Mükemmelliği Arayış Sempozyumu’nda “Dinamik” ekibi ile yarışan Petkim, Başarı Ödülü’nün sahibi oldu.
Petkim’in dört farklı biriminde çalışan, farklı pozisyonlardaki sekiz kişilik mühendis ve teknisyen kadrosundan oluşan Dinamik Ekibi, Polipropilen Fabrikası’ndaki (PP) uyguladıkları modifikasyon projesi ile daha az elektrik tüketimi ile tasarruf sağlamayı başardı.
Petkim Genel Müdür Yardımcısı Hatice Kaygın, yarışmada elde edilen başarının şirketin geleceğinde söz sahibi olacak mühendislerin ve teknisyenlerin en önemli motivasyon kaynağı olduğunu belirterek, ekip üyelerini kutladı. Petkim’in 2006 yılında Toplam Kalite Yönetimi ile başlayan mükemmellik yolculuğunda başarılarını ödüllerle taçlandırmaya devam edeceklerini Kaygın, “Petkim’de, üst yönetim ve tüm çalışanlarımız işimizi daha iyi yapmaya, şirketimize daha fazla katkı koymaya odaklı bir çalışma felsefesine sahibiz. Mühendis ve teknisyenlerimizden oluşan Dinamik ekibinin uyguladığı proje ve elde edilen başarı, sadece motivasyonumuzu artırmıyor; şirketimizin geleceğine duyduğumuz güvenin, doğru ellerde yükseldiğini göstererek bizlere mutluluk da veriyor.” dedi.

 

// 3500 TL HARCAMAYLA, YILLIK
170.000 DOLAR KAZANÇ SAĞLANDI

 

Petkim çalışanlarından Atakan Büyükada, Ali Erdem Aygök, Ramazan Demircioğlu, Dilek Çelenk Akıncı, Ramazan Köroğlu, Emrullah Öztürk ve Gürhan Dedeköy’den oluşan Dinamik ekibi, Polipropilen Fabrikası’nda E-209 ısı değiştiricisinde (eşanjör) uyguladıkları pilot proje ile, kullanılmakta olan 18 bar basınç ve 300 derece buhar sıcaklığını, 6 bar basınç ve 180 derece sıcaklığa indirmeyi başardı. Yaklaşık 3500 TL harcama yapılan proje ile E-209 eşanjörü aynı işlevi daha az basınç ve buhar sıcaklığında yaparken, yıllık 170 bin Dolar enerji tasarrufu sağlandı. Proje için ek buhar üretimine gerek kalmazken, Petkim Kompleksi’nde yoğunlukla bulunan düşük basınçlı buhar kullanıldı. Böylece “Sürdürülebilir gelecek için sorumluluk alma” ilkesi kapsamında karbondioksit değerinde de azalma sağlanmış oldu. Yenilikçi Petkim çalışanlarının başarı kazanan bu projesinin, Aliağa Kompleksi’ndeki diğer fabrikalarda bulunan eşanjörlerde de uygulanması için çalışma başlatıldı.

 

PETKİM ÇALIŞANLARI BAŞARIYA DOYMUYOR!PETKİM ÇALIŞANLARI BAŞARIYA DOYMUYOR!PETKİM ÇALIŞANLARI BAŞARIYA DOYMUYOR!

Diğer Basın Bültenleri