PETKİM İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ, TÜM SANAYİ KURULUŞLARININ EMRİNDE

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (30.01.2013)

 • PETKİM AKADEMİ BÜNYESİNDE AÇILAN İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ, TÜM SANAYİ KURULUŞLARININ EMRİNDE…
• ÜÇ DOKTOR VE İKİ HEMŞİREDEN OLUŞAN PROFESYONEL EĞİTİMCİ KADROSUYLA HİZMET VEREN MERKEZ, ÇEVREDEKİ SANAYİ KURULUŞLARININ İHTİYAÇLARINI DA KARŞILAYACAK ŞEKİLDE DİZAYN EDİLDİ.
• PETKİM SAĞLIK SERVİSİ BAŞHEKİMİ VE İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ MESUL MÜDÜRÜ DR. ÇAĞRI EKMEKÇİ:
“BU MERKEZ YASAL ZORUNLULUKLARIN ÖTESİNDE BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİDİR. ULUSLARARASI STANDARTLARA SAHİP MERKEZİMİZ İZMİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN ONAYI İLE FAALİYET GÖSTERİYOR. KURSU BİTİRENLERE İLK YARDIMCI SERTİFİKASI VERİYORUZ.”


Petkim Akademi bünyesinde kuruluş çalışmaları tamamlanan “İlk Yardım Eğitim Merkezi” Aliağa Kompleksi’nde faaliyetlerine başladı. Merkezde, Petkim çalışanlarının yanında, çevredeki kurumlar ve sanayi kuruluşlarının da eğitim talepleri karşılanabilecek. Uluslararası standartlara göre dizayn edilen ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Uygunluk Belgesi verilen Merkezde, 18 yaşını bitirmiş ve okuma-yazma bilen tüm vatandaşlara da eğitim verilebilecek.
Petkim Sağlık Servisi Başhekimi ve İlk Yardım Merkezi Mesul Müdürü Dr. Çağrı Ekmekçi, üç doktor ve iki hemşireden oluşan profesyonel eğitimci kadrosu ile hizmet veren merkezin, sadece Petkim’in değil, Aliağa ve İzmir’deki tüm kurum ve kuruluşların eğitim taleplerini karşılayabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirtti. Ekmekçi, 18 Mart 2004’te yürürlüğe giren İlk Yardım Yönetmeliği’nin tüm kurum ve kuruluşlarda çalışma koluna göre istihdam edilen işletme personelinin %5’ine, Ağır ve Tehlikeli İşler kapsamında bulunan işyerlerinde ise %10’una,
yetkilendirilmiş merkezden İlk Yardım Sertifikası almasını zorunlu kıldığını hatırlattı.


Söz konusu yönetmeliğe göre Petkim’de en az 250 çalışanının İlk Yardımcı Sertifikası’na sahip olması gerektiğini kaydeden Dr. Ekmekçi, “Petkim olarak şimdiye kadar bu sertifikasyon eğitimlerini dışarıdan hizmet alımı şeklinde gerçekleştiriyorduk. 2012 yılı aralık ayında kuruluş çalışmaları tamamlanan ‘Petkim İlk Yardım Eğitim Merkezi’ ile bu eğitimi hem kendi çalışanlarımıza hem de talep eden tüm kurum ve kuruluşlara verebileceğiz. Bunun için her türlü donanıma ve Uygunluk Belgesi’ne sahibiz” dedi.

 

// AYNI ZAMANDA BİR SOSYAL
SORUMLULUK ÇALIŞMASI…

 

Türkiye’de iş kazaları, trafik kazaları, deprem ve doğal afetler nedeni ile her yıl binlerce insanın hayatını kaybettiğini ya da sakat kaldığını anımsatan Dr. Çağrı Ekmekçi, şöyle devam etti:
“Ne kadar çok kişi temel ilk yardım eğitimi alırsa, ölü ve yaralı sayısı o kadar azalacaktır. Ancak ilk yardım eğitimi almamış kişilerin, ilk yardım uygulamalarında bulunmaları çok sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ilk yardım uygulayacak olan kişilerin, mutlaka eğitim almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir. Toplum olarak böylesine kötü olaylarla karşılaşmadan, ilk yardım eğitiminin önemini ve gerekliliğini anlamalıyız. İlk yardım eğitiminin ciddiyetini hekim ağırlıklı tecrübeli kadrosu ve kurumsal kimliği ile birleştiren Petkim, bu merkezi yasal zorunluluklardan ötede bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyor. Bu amaçla Aliağa’nın her köy ve mahalle muhtarlarının belirleyeceği bir ya da iki kişiye ilk yardım eğitimi ücretsiz olarak verilecek. Böylelikle ilçemize bağlı köy ve mahallelerde İlk Yardımcı Sertifikası’na sahip kişiler kazandırmayı hedefliyoruz.”
Petkim Akademi bünyesinde açılan İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde; “Zorunlu Temel İlk Yardım Eğitimi”, “Standart İlk Yardım Eğitimi” ve “İlk Yardım Güncelleme Eğitimi” başlıklarında eğitim taleplerini karşılanabiliyor.
Petkim’in çalışanlarının yanında, Aliağa ve İzmir’deki sanayi kuruluşları ile kamu kurumlarının eğitim taleplerine de yanıt verebilecek şekilde dizayn edilen merkeze, www.petkim.com.tr web sayfasından ve 0232. 616 12 40 (Dahili: 3214/2163) numaralı telefondan ulaşılabiliyor.

PETKİM İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ, TÜM SANAYİ KURULUŞLARININ EMRİNDEPETKİM İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ, TÜM SANAYİ KURULUŞLARININ EMRİNDEPETKİM İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ, TÜM SANAYİ KURULUŞLARININ EMRİNDE

Diğer Basın Bültenleri