PETKİM KONTEYNER LİMANI İÇİN TARİHİ İMZALAR ATILDI

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (13.02.2012)

• PETKİM LİMANI’NDA 1,5 MİLYON TEU BAŞLANGIÇ KAPASİTESİYLE KONTEYNER TERMİNALİ OPERASYONLARINI BAŞLATACAK YATIRIMIN İLK İMZALARI ATILDI
• PETKİM-APM TERMİNALS ARASINDA ATILAN BU TARİHİ ADIM İLE TÜRKİYE LİMANLARINDA YENİ BİR ÇIĞIR AÇILIYOR.
• KONTEYNER TERMİNALİ OPERASYONLARINDA DÜNYA LİDERİ APM TERMINALS ŞİRKETİNİN İŞLETECEĞİ LİMANIN KAPASİTESİ, ALSANCAK LİMANI’NIN BUGÜNKÜ KAPASİTESİNDEN YAKLAŞIK YÜZDE 50 DAHA FAZLA OLACAK.


SOCAR’ın Petkim Yarımadası için belirlediği “Value-Site” vizyonunun en önemli adımlarından biri olan Petkim Limanı yatırımı için tarihi bir adım atıldı. Petkim, Petkim’in %100 hissedarı olduğu Petlim Limancılık A.Ş ve Hollanda’nın konteyner terminali operasyonlarında ve yönetiminde dünya lideri APM Terminals şirketi arasında; Petkim, Petlim ve kurulacak bir APM Terminals iştiraki arasında görüşülerek nihai anlaşma imzalanmak üzere bir ön anlaşma imzalandı. Petkim Aliağa Kompleksi’nde kurulacak konteyner limanının APM Terminals tarafından işletilmesi, Petkim ve APM Terminals arasında uzun süreli bir işletme anlaşması imzalanması konusunda mutabık kalınırken, iki şirket arasındaki görüşmeler devam ediyor.
İstanbul Four Seasons Oteli’nde bugün düzenlenen törenle imzalanan anlaşmaya, Petkim ve Petlim adına Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz; APM Terminals adına Başkan Yardımcısı ve Avrupa Başkanı Martin Poulsen ile Avrupa Liman Yatırımları Direktörü John Trenchard imza koydu.
Petkim Yarımadası’nın, “Türkiye’nin en kapsamlı kümelenme örneği olma” hedefinin en önemli lojistik adımlarından biri olan Konteyner Limanı yatırımının, 2014 yılında tamamlanması hedefleniyor. Konteyner terminali operasyonlarında dünya lideri APM Terminals şirketinin işletileceği limanın kapasitesi, Alsancak Limanı’nın bugünkü kapasitesinden yaklaşık %50 daha fazla olacak. Yıllık 1,5 milyon TEU kapasiteli konteyner limanının, toplam 53 hektar lojistik destek sahası olacak. “Petkim Limanı’nın geliştirilmesi ve Türkiye’nin en büyük limanlarından bir haline getirme” hedefi çerçevesinde, limanın bir bölümünün konteyner limanına dönüştürülmesini sağlayacak projede, Hollanda’nın dünyaca ünlü APM Terminals şirketi 28 yıl süre ile işletmeci olarak yer alacak.

 

// “VALUE-SITE” VİZYONUMUZ ÇERÇEVESİNDE
LOJİSTİK TARAFTA ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM ATIYORUZ…

 

İmza töreninde Petkim Yarımadası için belirledikleri “Value-Site” vizyonunun lojistik ayağında çok önemli bir adım attıklarının altını çizen Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnag Abdullayev “Biz Petkim Yarımadası için vizyonumuzu ‘Rafineri-Petrokimya-Lojistik-Enerji Entegrasyonu’ olarak tanımladık. STAR Rafinerisi inşaatımıza hepinizin bildiği gibi 25 Ekim 2011’de gerçekleşen tarihi tören ile başladık. Petkim bünyesinde yeni petrokimyasal ürünler üretmek için yatırımlarımız sürüyor. Rafinerimiz başta olmak üzere yeni yatırımlarımızın artan enerji gereksinimini karşılayabilmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bir dünya devi yaptığımız bu işbirliği ile Petkim Yarımadası için belirlediğimiz ‘Value-Site’ Vizyonumuz çerçevesinde lojistik tarafta çok önemli bir adım attık. Böylece söz verdiğimiz gibi 2015 yılında bu dikey entegrasyonu büyük ölçüde tamamlamış olacağız. Lojistik hedeflerimize ilerlerken konteyner terminali işletmeciliğinde dünya lideri APM Terminals ile işbirliği yapıyoruz. Petkim Konteyner Limanı projesi kaybedenin olmadığı bir projedir. APM Terminals’a ve küresel terminal operasyonlarındaki geniş tecrübelerine hoş geldiniz diyor, bu işbirliğinin ülkelerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

// “TÜRKİYE SÜREKLİ BÜYÜYEN ÇOK ÖNEMLİ BİR PAZAR”

 

APM Terminals CEO’su Kim Fejfer ise, gerçekleşen işbirliği ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin sürekli büyüme gösteren çok önemli bir pazar olduğuna dikkat çekti. “Bu önemli pazara alanında kendini kanıtlamış, kuvvetli ve saygın bir iş ortağı olan SOCAR ile birlikte girmekten dolayı çok mutluyuz. Yaptığımız işbirliğinin uzun seneler boyunca devam edeceğini umuyoruz” diyen Fejfer, Petkim Konteyner Limanı’nın Türkiye’deki ilk işbirlikleri olmasından mutluluk duyduklarını ifade etti.
İmza töreninde konuşan APM Terminals Avrupa Bölgesi CEO’su Martin Poulsen de, Petkim Limanı’nın lojistik konumu, pazarlara ulaşılabilirliği ve doğal su derinliği özellikleri ile Türkiye’nin önde gelen limanlarından biri olma özelliklerine sahip olduğunu söyledi. Petkim ile işbirliği yapmanın kendilerine büyük heyecan verdiğini söyleyen Poulsen “Petkim Limanı’nı Türkiye’nin ve bölgenin ekonomik büyümesine sürekli katkı sağlayan bir işletme yapısına dönüştürmek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

 

KUTU

“NEMRUT LİMANLAR BÖLGESİ, EGE VE
AKDENİZ’İN LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK”

 

İmza töreninde yatırıma ilişkin açıklamalarda bulunan SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Türkiye’de liman kapasitesinin aynı oranda artamadığını belirterek, “Petkim Limanı’nı Türkiye’nin en büyük entegre limanı haline getirme vizyonumuzu uygulamaya dönüştürmek için bugün çok önemli stratejik adımlardan birini daha atıyoruz. Bu vizyonumuz çerçevesinde konteyner limanı işletmeciliğinde dünya lideri olan APM Terminals firmasını Türkiye’ye kazandırıyoruz. Kendilerine hoş geldiniz diyerek bu işbirliğinin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Kenan Yavuz, Petkim Limanı’na yapılacak bu önemli yatırımla, başta Ege ve Akdeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin liman kapasitesine, dolayısıyla dış ticaret hacmine çok önemli bir ivme kazandıracaklarının altını çizdi. Petkim Limanı’nın geliştirilmesi, daha ekonomik olarak işletilebilmesi ve Türkiye’nin en büyük entegre limanı haline getirmek amacıyla Petlim Limancılık Ticaret A.Ş.’yi kurduklarını anımsatan Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı:
“ Bir yandan elleçleme kapasitemizi yarımadamızın bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yatırımlar yaparken, APMT ile uzun süreli bir işletme anlaşması imzalanması yönünde mutabık kalarak limanımızda konteyner operasyonlarını başlatmak üzere bugün ilk adımı atıyoruz. Liman ve lojistik yatırımlarımız ile ülkemizin en stratejik sanayi bölgelerinden biri olan Aliağa’yı diğer limanlarıyla birlikte ülkemizin en büyük entegre lojistik merkezi olma noktasına taşımayı hedefliyoruz. Nemrut Limanlar Bölgesi, Türkiye’nin Avrupa’ya en yakın noktası konumunda. Ayrıca Akdeniz ile Ege’nin birleştiği yerde, Türkiye’nin sanayi merkezinde bulunuyor. Biz Petkim Limanı’nı Alsancak Limanı da dahil bölgenin en büyük entegre limanı ve lojistik merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Yapacağımız yatırım, Aliağa ve Nemrut Limanlar Bölgesi’nin de dünyanın sayılı lojistik merkezlerinden biri olmasını sağlayacak.”

 

 

 

 

 

 


KUTU
PETKİM -APM TERMINALS TARİHİ
ANLAŞMASINDAN SATIRBAŞLARI

 

• Petkim ve konteyner limanı işletmeciliğinde dünya lideri APM Terminals Türkiye’nin en büyük konteyner ve genel kargo limanlarından birini yapacaklar.
• Petkim Konteyner Limanı, Türkiye’yi dünya pazarlarına bağlayacak Ege’nin dünyaya açılan kapısı olacak.
• Konteyner Terminali’ne 2014 yılına kadar 350-400 milyon dolar mertebesinde yatırım yapılacak.
• Konteyner Limanı’nın kapasitesi 1,5 milyon TEU olacak. Bu kapasite, Alsancak Limanı’nın bugünkü kapasitesinden yaklaşık %50 daha fazla olacak.
• Liman kapasitesinin pazar talebine bağlı olarak 3 milyon TEU’ya çıkarılması planlanıyor.
• APM Terminals, Petkim Konteyner limanında 28 yıl süre ile işletmeci olarak yer alacak ve bu süre tarafların mutabık kalması halinde 2046 yılına kadar uzatılabilecek.
• Konteyner terminalinin temel özellikleri:
 10.000 TEU kapasiteli konteyner gemilerinin yanaşabileceği 700 metre uzunluğunda ve 16 metre su derinliğine sahip rıhtım.
 42 hektar denize doğrudan bağlantılı ana liman ve 11 hektar liman arka hizmet sahası olmak üzere, konteyner elleçleme, depolama, demiryolu terminalinden oluşan toplam 53 hektar hizmet sahası.
 Konteyner Limanı rıhtımının ilk 350 metresinin 1.Faz inşaatı 2013 yılında tamamlanacak. Kalan 350 metrelik rıhtımın ise 2. Faz inşaatında 2014'de tamamlanması planlanıyor.
 Limanda Post Panamax STS tipi vinçler kullanılacak.
• APM Terminals, konteyner terminalinin yanında genel kargo terminalinin operasyonlarını da üstlenecek. Genel kargo işletmeciliğine bu yılın sonlarında başlayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDİTÖRE NOT:

 

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş


Nisan 1965 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) öncülüğünde kurulan Petkim’in ilk kompleksi 1970 yılında işletmeye açıldı. İkinci kompleksi, en ileri teknolojiler ve optimum kapasitelere sahip olarak 1985 yılında İzmir-Aliağa'da devreye alındı. Petkim Petrokimya Holding AŞ’nin sermayesindeki yüzde 51 oranındaki kamu hissesi; blok satış yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin ihale süreci sonucunda, 30 Mayıs 2008 tarihinde 2 milyar 40 milyon dolar bedelle SOCAR & Turcas Enerji AŞ’ye (STEAŞ) geçti. SOCAR & Turcas Enerji AŞ’deki yüzde 25’lik Turcas Petrol hissesinin Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) tarafından satın alınmasının ardından, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren şirketin ticari unvanı SOCAR Turkey Enerji A.Ş olarak değişti. 50´yi aşan ürün yelpazesiyle bugün sanayimizin vazgeçilmez bir petrokimyasal hammadde üreticisi olan Petkim’in ürettiği petrokimyasal ürünler; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj, tekstil, ilaç, boya sektörlerinin önemli girdileri...
Yüksek satış miktarları ve net dönem kârları gerçekleştiren Petkim; İstanbul Sanayi Odası'nın "İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" sıralamasında 12'inci; Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin "En Çok İhracat Yapan 1000 Firma" sıralamasında 20’inci; Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından açıklanan "Ege'nin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu" ve “En Çok İhracat Yapan Firmalar” sıralamasında ise 3'üncü sırada yer alıyor.

 

PETLİM LİMANCILIK TİCARET A.Ş.


PETKİM Limanı’nın geliştirilmesi, daha ekonomik şartlarda işletilebilmesi, gelir artırıcı faaliyetlerin daha etkin bir şekilde yapılabilmesi ve sonuç olarak Türkiye’nin en büyük entegre limanlarından biri haline getirmek amacıyla, PETLİM Limancılık Ticaret A.Ş PETKİM’in %100 iştiraki olarak Kasım 2010 tarihinde kuruldu. Petkim Yarımadası’nda gerçekleştirilecek liman ve lojistik yatırımları ülkemizin en stratejik sanayi bölgelerinden biri olan Aliağa’yı diğer limanlarıyla birlikte ülkemizin en büyük lojistik entegre merkezi olma noktasına taşıyacak.

 

APM TERMINALS


APM Terminals, merkezi Hollanda- Hauge’da bulunan dünyanın önde gelen uluslararası konteyner işletmeciliği yapan firmalarından biri. Liman ve konteyner terminali işletmeciliğinde dünyanın en iyisi olmayı hedefleyen APM Terminals, beş kıtada, 36 ülkede hizmet veriyor. APM Terminals, konteyner liman işletmeciliğinin yanı sıra; 46 ülkede 154 noktada konteyner taşımacılığı, yönetimi, bakımı ve tamiri gibi iç hizmetler de veriyor.
Uluslararası ticareti istihdam yaratan, ekonomileri kalkındıran ve dünyanın her yerinde yaşayan insanların yaşam standardını yükselten bir ekonomik büyüme lokomotifi olarak gören APM Terminals, %90’ını deniz yolu ile yapılan uluslararası ticarete sağladığı katkıyı sürekli artırmayı hedefliyor.


Basın fotoğrafları www.apmterminalsphotos.com sitesinden temin edebilir ve www.apmterminals.com sitesinde ayrıntılı bilgiye ulaşabilir.

PETKİM KONTEYNER LİMANI İÇİN TARİHİ İMZALAR ATILDIPETKİM KONTEYNER LİMANI İÇİN TARİHİ İMZALAR ATILDIPETKİM KONTEYNER LİMANI İÇİN TARİHİ İMZALAR ATILDIPETKİM KONTEYNER LİMANI İÇİN TARİHİ İMZALAR ATILDIPETKİM KONTEYNER LİMANI İÇİN TARİHİ İMZALAR ATILDI

Diğer Basın Bültenleri