PETKİM, İHRACATÇI BİRLİĞİ SAYISININ AZALTILMASINA KARŞI

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (14.03.2012)

• SOCAR TÜRKİYE BAŞKANI VE PETKİM YÖNETİM KURULU ÜYESİ KENAN YAVUZ:
• “EGE’DEKİ İHRACATÇI BİRLİKLERİ’NİN SAYISININ AZALTILMASINI İSTEMİYORUZ.

PETKİM, EGELİ İHRACATÇILARI HAKSIZLIĞA UĞRATACAK BU GİRİŞİM KARŞISINDA İZMİR İŞ DÜNYASI İLE BİRLİKTE TEK SES OLDU.

 

SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, Türkiye’deki ihracatçı birliklerinin sayısının 60’dan 26’ya indirilmesine karşı olduklarını belirterek, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 17 Mart Cumartesi günü İstanbul’da düzenleyeceği toplantı öncesinde Ege İhracatçı Birlikleri’ne destek mesajı verdi.


Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) bünyesinde Kimya, Makine, Otomotiv gibi sektörleri için İhracatçı Birliği kurulması yönünde çalışmalar sürerken, 13 olan Birlik sayısının 4’e indirilmesinin kabul edilemeyeceğini kaydeden Yavuz, “EİB bünyesinde sadece Tütün, Zeytin ve Zeytinyağı, Kuru Meyve ve Su Ürünleri İhracatçı Birlikleri kalacak. Ege Bölgesi’nde çok büyük başarılara imza atan binlerce ihracatçıyı yok sayan bu girişimin akamete uğramasını istiyoruz. İzmir’in iş dünyasının bu konuda tek ses ve tek yürek olduğunu görmekten mutluyuz.” dedi.
EİB bünyesindeki Birlik sayısının 4’e düşürülmesinin, 10 milyar Doların üzerindeki ihracatın Ege’den yapıldığı halde başka illerden gösterilmesi anlamına geleceğine vurgu yapan Kenan Yavuz, bölge ihracatının düşük görünmesi nedeniyle ihracatçı firmaların Eximbank kredilerinden yararlanma imkânlarının da bugüne kıyasla çok zorlaşacağının altını çizdi.


Petkim’in 2011 yılında 834 milyon Dolar ihracatla, 47 yıllık tarihinin ihracat rakamına ulaştığını anımsatan Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı:


“Biz bu bölgede üretiyorsak, bu bölgede istihdam sağlıyor ve katma değer yaratıyorsak, ihracatımızın da Ege İhracatçı Birlikleri kayıtlarına girmesini istememiz en doğal hakkımız. 18 Haziran 2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 5910 sayılı kanun kapsamında yeni birliklerin kurulmasına bazı sınırlamalar getirilmişti. EİB bünyesinde Ege Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin kurulması yönünde yapılan çalışmalarda, yasanın gerektirdiği şartların bütünüyle sağlandığını gördük. 17 Ocak 2011’de birliğin kurulmasına onay veren firmalarla İzmir’de yapılan toplantıda da bu düşüncemizi dile getirdik. Biz hiçbir zaman hakkımız olmayanı istemedik. Birliklerin sayısının azalması, Egeli ihracatçıların lobi ve etki gücünün de azalması anlamına geliyor. Bu durumda Ege’nin ihracat rakamı 2 milyar dolara düşecek. Kayıtlı üye sayısı 7000’den 1500'e gerileyecek. İhracatçı firmalarımız Eximbank’dan daha az finans desteği alacak. Fuar ve tanıtım teşviklerinde çok önemli düşüşler yaşanacak. Ege’nin en büyük sanayi şirketi olarak bu durumu kabul etmemiz mümkün değil. Bu konuda herkesi duyarlı davranmaya ve birlik sayısını azaltacak girişimlerden uzak durmaya davet ediyoruz”

PETKİM, İHRACATÇI BİRLİĞİ SAYISININ AZALTILMASINA KARŞI

Diğer Basın Bültenleri