PETKİM, KALDER'İN 2012 ULUSAL KALİTE ÖDÜLÜ'NE ADAY OLDU

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (26.09.2012)

• PETKİM, 2012 ULUSAL KALİTE ÖDÜLÜ’NDE “BÜYÜK” FİNALİST
• PETKİM GENEL MÜDÜRÜ HAYATİ ÖZTÜRK:
• “İŞİMİZİ DÜNE GÖRE DAHA İYİ YAPIYORUZ; AMA EN İYİSİNİ YAPMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ.
• “SEKİZ YILDIR SÜREN ZOR VE ZAHMETLİ ÇALIŞMAMIZI, BÜYÜK ÖDÜL İLE TAÇLANDIRMAK İSTİYORUZ
.”

 


Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından her yıl verilen “Ulusal Kalite Ödülü”ne “Büyük İşletmeler” kategorisinde aday olan Petkim, yapılan değerlendirme sonucunda finalde yarışma hakkını kazandı. İstanbul Sanayi Odası’nda düzenlenen basın toplantısında, tüm kategorilerdeki finalist şirket ve kurumların üst düzey yöneticileri, hedeflerini ve adaylık gerekçelerini basınla ve kamuoyu ile paylaştı.
Toplantıda bir konuşma yapan Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, 2004 yılında imzaladıkları “Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi” ile EFQM Mükemmellik Modeli’ni uygulamaya başladıklarını hatırlatarak, “Dünyanın önde gelen iş mükemmelliği modellerinden biri olan EFQM’i sekiz yıldır tüm iş süreçlerimizin ana unsuru olarak görüyor, benimsiyor ve uyguluyoruz. Tüm çalışanlarımız bu kültürü bir yaşam biçimine dönüştürerek, şirketimizin rekabet gücüne yansıtarak iş süreçlerini her geçen gün daha da iyileştiriyorlar.” dedi.
Mükemmellik Modelinin bir yönetim felsefesi olarak uygulanması kapsamında tüm Petkim çalışanlarının çok zor ve zahmetli bir süreci geride bırakarak saha denetimlerine hazır hâle geldiğini belirten Öztürk, çalışanların kıdem ve deneyim farklılığı gözetmeksizin, “İşimizi düne göre daha iyi yapıyoruz; ama en iyisini yapmak için çalışıyoruz.” felsefesi ile hareket ettiklerini vurguladı. Bu felsefenin her Petkim çalışanı için “bir anayasa cümlesi niteliğinde” olduğunu kaydeden Genel Müdür Öztürk, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

// 2004 YILINDAN BUGÜNE UYGULANIYOR

 

“Petkim, 47 yıllık köklü ve saygın tarihinde, gerek kamu yönetiminde, gerekse de 2008 yılından bugüne özel sektör kimliğinde her zaman kendisini sorgulayan, paydaşlarına sorgulatan, iyileştirmeye açık alanlarını bilen ve samimiyetle bu yönde çaba gösteren bir şirket. Biz güçlü bir şirketiz. Sürdürülebilir bir gelecek için sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Büyüme yönünde dengeli sonuçlar elde etmek için EFQM Mükemmellik Modeli’nin en verimli araç olduğunu biliyoruz. Bu süreç, şirketimizin kurumsal itibarı ve paydaşlarımızın beklentilerini karşılamada çıtamızı daha yukarıya koymamızı da gerektirdi kuşkusuz. Başarılarımızın mümkün olan en objektif kriterler ile doğrulanması için Mükemmellik Modeli’ni 2004 yılından bu yana esas alıyor ve uyguluyoruz.”

 

// “HER PETKİM ÇALIŞANI BİR
MÜKEMMELLİK YOLCUSU”

 

Petkim olarak, EFQM modelinin gerektirdiği kriterleri sağladıklarına inandıkları için Ulusal Kalite Ödülü’ne aday olduklarını açıklayan Hayati Öztürk, ancak yapılan hazırlıklar ne kadar iyi olursa olsun çalışanların zihninde ve gönlünde “mükemmellik yolcusu oldukları” hissi olmazsa yapılanların kağıt üzerinde kalmaya mahkum olduğu görüşünü savundu.
Bugüne kadar yapılan çalışmaların Ulusal Kalite Ödülü ile taçlanmasını çok arzu ettiklerine işaret eden Hayati Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kaydettiğimiz başarının, sadece şirketimiz açısından değil, ülkemizin de bu mükemmellik yolculuğunda ivme kazanması için önemli bir etken olduğuna inanıyoruz. Petkim ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarından biri olarak yetiştirdiği insan kaynağıyla, uygulamaları ve bu sektörde dünyanın önde gelen kuruluşlarıyla rekabet ederek ulaştığı seviyeyle, çağdaş uygulamalarının toplumla paylaşımıyla kendi çevresine ve sektörüne her zaman örnek olmuştur ve olacaktır. Birikimlerimizi paylaşmayı bu anlamda borç biliyoruz. Tüm takım arkadaşlarım adına “Ulusal Kalite Ödülü”ne sahip olmayı çok istediğimizi ve bu cesareti kendimizde bulduğumuzu söylemek istiyorum. Ben ve takım arkadaşlarım, 21 Kasım tarihinde hem şirketimize hem de şehrimize bu ödülü kazandırmak istiyoruz.”

PETKİM, KALDER'İN 2012 ULUSAL KALİTE ÖDÜLÜ'NE ADAY OLDUPETKİM, KALDER'İN 2012 ULUSAL KALİTE ÖDÜLÜ'NE ADAY OLDUPETKİM, KALDER'İN 2012 ULUSAL KALİTE ÖDÜLÜ'NE ADAY OLDUPETKİM, KALDER'İN 2012 ULUSAL KALİTE ÖDÜLÜ'NE ADAY OLDU

Diğer Basın Bültenleri