PETKİM'DE EMİSYON DENETİMLERİ 7 GÜN 24 SAAT YAPILIYOR

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (03.06.2011)

5 HAZİRAN 2011 PAZAR DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE YAYINLANMASI RİCASIYLA

• PETKİM’DE EMİSYON VE ATIK SU DENETİMLERİ 7 GÜN 24 SAAT ONLİNE YAPILIYOR

• TÜRK-AZERİ KARDEŞLİĞİ HAYDAR ALİYEV HATIRA ORMANINDA YEŞERMEYE DEVAM EDİYOR.

• SOCAR & TURCAS GRUP ŞİRKETLERİ BAŞKANI (CEO) VE PETKİM YÖNETİM KURULU ÜYESİ KENAN YAVUZ: “PETKİM ÇEVRE DUYARLILIĞINDA TÜRKİYE’NİN ÖRNEK ŞİRKETLERİNİN BAŞINDA GELİYOR”

• PETKİM GENEL MÜDÜRÜ HAYATİ ÖZTÜRK: “ISIL GÜCÜ YÜKSEK BACALARDA 7/24 DENETİM YAPIYORUZ. 2011 YILINDA ÇEVRE VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ YATIRIMLARINA 17 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAĞIZ”Petkim ve Ege Orman Vakfı’nın, Çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu ve merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in adına oluşturduğu “Dostluk ve Hatıra Ormanı”, yeni fidanlarla yeşermeye devam ediyor. Yeni Foça’nın Kapıkaya mevkiinde geçen yıl 75 dönüm alanda 11 bin fidanı toprakla buluşturan Petkim, aynı sahada 77 dönüm alanda 11 bin 300 fidanlık ağaçlandırmayı yine Ege Orman Vakfı ile birlikte tamamladı.


Fidan dikim töreninde konuşan SOCAR & TURCAS Grup Şirketleri Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, Türkiye ve Azerbaycan’ın iki kardeş ve stratejik ortak ülke olarak, ortak bir geleceği paylaştıklarını belirterek, “Kurucularımız Mustafa Kemal Atatürk ve Haydar Aliyev’in gösterdikleri hedeflere ulaşmak için her gün bir önceki günden daha çok çalışılması gerektiğini” söyledi. Petkim’in çevre duyarlılığında Türkiye’nin örnek şirketlerinin başında geldiğini vurgulayan Yavuz, 2009 yılı yaz aylarında yanan alanda yapılan ağaçlandırma çalışmasının, bölgede üretim yapan diğer şirketlere de örnek olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.


Kenan Yavuz, “Bölgedeki pek çok sanayi kuruluşunun Ege Orman Vakfı ile el ele vererek, benzer çalışmaları başlatması bizler için ayrıca mutluluk kaynağı oluyor. Petkim ayrıca Aliağa Kompleksi ve lojmanlar bölgesinde sürekli olarak ağaçlandırma faaliyetlerini sürdürürken, özellikle çalışanlarımızın çocuklarına ve ailelerine ağaç sevgisinin aşılanmasına büyük önem veriyor.” dedi.


Petkim’in bu yılın mart ayında Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan “A Sınıfı Emisyon İzni” aldığını sözlerine ekleyen Kenan Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu izin kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi’ne Aliağa Kompleksi sahasındaki hava kalitesini etkilemesi muhtemel tüm emisyon kaynaklarında, Aliağa yerleşim bölgesinde, komşu şirketlerde ve Petkim’e ait tüm alanlarda emisyon ölçümleri yaptırdık. Sonuçların değerlendirilmesiyle birlikte Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Mart-2011’de Petkim’e A sınıfı Emisyon İznimizi aldık. Bu ölçümlere ilave olarak Petkim’ de iç izleme kapsamında belirlenmiş programa göre baca gazı emisyonu ölçümlerini ve ortam havası ölçümlerini yaparak mevzuata uygunluğumuzu sürekli olarak kontrol tutuyoruz.”

 


// BU YIL ÇEVRE VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ
YATIRIMLARINA 17 MİLYON $ YATIRIM

 

Törende konuşan Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk ise, 2011 yılında çevre ve enerji verimliği projelerine toplam 17 milyon dolar yatırım yapılacağını anımsattı. Öztürk, “Enerji verimliliği kapsamında Aromatikler fabrikamızın fırınlarının rehabilitasyonu önümüzdeki temmuz ayı başında tamamlanarak devreye alınacak. Bu yatırım ile fabrikada ciddi oranda enerji tasarrufu sağlanacak. Çevre yatırımlarımız kapsamında Saf Teraftalik Asit (PTA) fabrikamızın atık sularının kalitesini yükseltecek geri kazanım ünitesine ise 2 milyon Dolar yatırım yapıyoruz. Bu yatırımın da haziran ayı sonunda devreye alınmasını planlıyoruz. Bu yılın ocak ayında lisansını aldığımız 25 MW gücündeki Rüzgar Enerji Santralımızın da temelini gelecek ay atmayı ve 2012 yılı yaz aylarında devreye almayı planlıyoruz. Tahminen 35 Milyon Dolarlık yatırım bedeline sahip rüzgar türbinleri ile en az 50 bin ton CO2 azaltımı sağlayacağız.” Dedi.

 

// ISIL GÜCÜ YÜKSEK BACALARDA
EMİSYONLAR 7/24 İZLENİYOR

 

Şirketin son 10 yılda çevre yatırımlarına 210 milyon Dolar kaynak aktardığını, bu duyarlılığın üretim aşamalarının her evresinde kendisini gösterdiğini belirten Genel Müdür Öztürk, Aliağa Kompleksi’ndeki ısıl gücü yüksek 11 bacada “7 gün 24 saat emisyon ölçümü yapıldığını”, bu sayede şeffaf bir izleme sistemi kurduklarını ifade etti.


Petkim’in iç izleme faaliyetleri kapsamında hava emisyonlarının limit değerlere uygunluğunu, ölçüm sistemleri ile sürekli takip ettikleri bilgisini veren Öztürk, analizörler ile izlenen 11 bacanın hepsinin emisyon değerlerinin limit değerlerin altında olduğuna dikkat çekti. Sürekli ölçüm sistemlerinin şirkete maliyetinin 1 milyon 400 bin Dolara ulaştığını kaydeden Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl içinde ayrıca 70 bin TL yatırımla arıtılmış sularımızın da analizlerini 7 gün 24 saat izliyoruz. Atık sularda da limit değerleri sağlamaktayız. Geçen yıl dahil olduğumuz Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project-CDP) ile de sera gazı emisyonlarının yönetimi noktasında Türkiye’nin öncü şirketlerinden biri olduğumuzu gösterdik. CDP Projesi, katılımcı şirketler açısından büyük cesaret isteyen, tamamıyla gönüllülük esasına dayanan ve dünya üzerinde 71 trilyon Dolar tutarındaki uluslararası fonları yöneten 551 fon tarafından destekleniyor. 2010 Yılında yaptığımız 24 adet enerji tasarrufu projelerinin bir sonucu olarak 27 bin ton CO2 (karbondioksit) emisyonu azalttık. Şimdi ise 11 bin 300 fidan dikerek CO2 yutak alanı oluşturacağız. ”


Azerbaycan’ın Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in her zaman yeşile tutkun bir Devlet Adamı olarak tanındığını sözlerine ekleyen Hayati Öztürk, Hazar Denizi ile Ege'yi buluşturacak yeni sembollerden birini daha gerçekleştirdiklerini vurguladı. Öztürk, Ege Orman Vakfı yöneticileri ile birlikte projede emeği geçenlere teşekkür etti.


Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Narin de, Petkim ile iki yıldır devam eden işbirliğinin, Aliağa ve Foça bölgesindeki sanayicilerde çok olumlu etki yarattığını belirterek, yanan orman alanının yeniden ağaçlandırılması konusunda tüm kurumları ortak hareket etmeye çağırdı. Haydar Aliyev Dostluk Ormanı saha tahsisinin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından yapıldığını hatırlatan Narin, dikilen fidanların güvenliği ve tüm bakımlarının beş yıl boyunca Vakıf tarafından yapılacağını, bu süre sonunda alanın kullanımının yeniden Çevre ve Orman Bakanlığı’na bırakılacağını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

UYDU HABER
PETKİM’DE EN ÇEVRE DOSTU
FABRİKA AROMATİKLER OLDUPetkim’in Aliağa Kompleksi’ndeki 23 fabrika arasında bu yıl altıncısı yapılan “En Çevre Dostu Fabrika” yarışmasını Aromatikler Fabrikası kazanırken “En Çevre Dostu Ünite” kategorisinde ise “Plastik İşleme Ünitesi” ipi göğüsledi. Petkim Kültür Merkezi’nde yapılan törende ayrıca, 500 -2000 gün arasında iş kazası olmayan 13 ünitenin yöneticisi de ödüllendirildi.
5.5 yıla karşılık gelen 2018 gündür iş kazası olmayan Buhar Üretim Ünitesi şampiyon olurken bu üniteyi Su Ön Arıtma, Elektrik Üretim, Atık Giderme, ALÇAK Yoğunluk Polietilen, Elektrik Elektronik Destek Müdürlüğü, ACN, Kalite Kontrol ve Teknik Servis Müdürlüğü, Polipropilen, Ortak Boru Transfer Ünitesi, Çevre ve Teknik Emniyet, Alçak Yoğunluk Polietilen-Tubular ve Etilen Oksit/Etilen Glikol üniteleri takip etti. Ünite yöneticilerine tebrik plaketi verilirken, Petkim’in Çevre Günü kutlamaları kesilen pasta ile son buldu.

PETKİM'DE EMİSYON DENETİMLERİ 7 GÜN 24 SAAT YAPILIYORPETKİM'DE EMİSYON DENETİMLERİ 7 GÜN 24 SAAT YAPILIYORPETKİM'DE EMİSYON DENETİMLERİ 7 GÜN 24 SAAT YAPILIYORPETKİM'DE EMİSYON DENETİMLERİ 7 GÜN 24 SAAT YAPILIYORPETKİM'DE EMİSYON DENETİMLERİ 7 GÜN 24 SAAT YAPILIYOR

Diğer Basın Bültenleri