PETKİM'DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ MUTABAKATI SAĞLANDI

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (25.07.2011)

• PETKİM’DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ MUTABAKATI SAĞLANDI
• PETKİM GENEL MÜDÜRÜ HAYATİ ÖZTÜRK: ARTIK HEM ALIN TERİMİZİ, HEM AKIL TERİMİZİ KULLANMA ZAMANI.


Petkim'in Petrol-İş Sendikası ile sürdürdüğü, 2011 ve 2012 yıllarını kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde mutabakat sağlandı. Buna göre kapsam içi (mavi yakalı) personele ilk 6 ay için yüzde 5.5, ikinci 6 ay için yüzde 5.5 oranında zam yapılacak. Birinci yılı takip eden her altı ayda da ücretler, gerçekleşen enflasyon oranında artırılacak. Ayrıca, yapılan iş değerlendirmesi, 2006 yılı ve sonraki yıllarda işbaşı yapan personel için uygulamaya alınarak skalaları yeniden düzenlenecek.


Toplu İş Sözleşmesi’nde varılan mutabakat sonrası bir açıklama yapan Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, Petkim’in dünya petrokimya üretiminin binde üçünü gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “Bu üretimi büyütmek şart. Petkim’i büyütmek için güç kazanmak zorundayız. Bizler şirketi yönetenler olarak yatırımlara kaynak ayırırken, çalışanlarımızla, hissedarlarımızla bir denge kurmak zorundayız.” dedi.


Petkim’in her zaman çalışanlarına iyi imkanlar sunan ve onları sonuna kadar koruyan bir şirket olduğunu vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti: “Petkim’de çalışmak bir ayrıcalıktır. Bu duyguyu her çalışanımızın hissetmesini ve şirketine, geleceğine sahip çıkmasını istiyorum. Toplu sözleşme görüşmeleri bitti, artık hepimiz işimize odaklanacağız. Şirketimiz için hem alın terimizi hem akıl terimizi sonuna kadar kullanacağız.”


Bugünden itibaren Genel Müdüründen operatörüne, formeninden teknisyenine kadar herkese çok önemli görevler düştüğünü, sözleşmede çalışanlar için fevkalade önemli bir noktaya gelindiğini kaydeden Hayati Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Bunun hakkını vermeye mecburuz. Bu bizim borcumuz. Veremezsek yarın çok geç olur. Temel sorun Petkim’in rekabet gücü ve sürdürülebilir şekilde büyümesidir. Hepimizin önceliği bu olmalıdır. Petkim, Türkiye’nin içine girdiği pek çok ekonomik krizde tek bir işçisini bile kapının önüne koymayan Türkiye’deki birkaç şirketten biridir. 2008 ve 2009 krizinde de işçi çıkarmak bir yana, işe aldığımız genç teknisyenlerimizle istihdamımızı artırmayı sürdürdük.”

PETKİM'DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ MUTABAKATI SAĞLANDI

Diğer Basın Bültenleri