PETKİM'DEN BİR İLK DAHA

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (02.07.2011)

• ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE, PETKİM'DEN TÜRKİYE’DE BİR İLK DAHA… 
• İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME İKTİSADI ENSTİTÜSÜ İLE İMZALANAN PROTOKOLLE, TÜRKİYE’DE DEVLET ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA İLK KEZ BİR SANAYİ KURULUŞU İÇİNDE MBA PROGRAMI BAŞLATILACAK.


Petkim ve İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü; Türkiye’de bir devlet üniversitesi ile sanayi kuruluşu arasındaki ilk MBA (Master of Business Administration) eğitim programının temellerini attı.


2011-2012 eğitim yılı bahar döneminde eğitime başlayacak programın protokol imza töreni, İşletme İktisadı Enstitüsü’nün Avcılar Kampüsü’ndeki mezuniyet gününde gerçekleştirildi.


Okulun 1984 yılı mezunları arasında yer alan SOCAR & Turcas Grup Şirketleri Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, programın Üniversite-Sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olacağına inandığını belirtti. Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında, “teori dünyası ile pratik dünyası arasındaki köprülerin yeterince kurulamamış olmasının geldiğini” vurgulayan Yavuz, “Umuyorum bu proje örnek olur ve tüm sektörlere yaygınlaşır. Biz Petkim olarak ileride şirketimizi teslim alacak kadroların kariyer planlarına büyük önem veriyor ve destekliyoruz. İşletme İktisadı Enstitüsü’nden bu teklif geldiğinde çok heyecanlandık. Genel Müdürümüz Hayati Öztürk de, sağolsun, büyük destek verdi.” dedi.


İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü Müdür Vekili Prof. Dr. Recep Pekdemir de, Enstitü’nün Türkiye’de pek çok ilki başaran bir eğitim kurumu olduğunu hatırlatarak, MBA programının diğer devlet üniversitelerine de örnek oluşturacağını vurguladı. Petkim ile gelecekte farklı projeler üzerinde de çalışmak istediklerini belirten Prof. Pekdemir, “Üniversite ile iş hayatı arasında çok önemli bir köprü oluşturuyoruz. Bu konuda bize güvenen başta Sayın Kenan Yavuz ve Sayın Hayati Öztürk olmak üzere tüm Petkim camiasına teşekkürlerimizi sunarız.” dedi.

 

KENAN YAVUZ: BİZ İDEOLOJİK
DURUŞLARIN KAYIP KUŞAĞIYDIK

 

Protokol töreninin ardından mezunlara bir konferans veren Kenan Yavuz, iş hayatında karşılaşılan zorlukların aşılmasında mücadele ve rekabetin önemine değindi. Kendisinin, okulun mezunu olmaktan her zaman gurur duyduğunu belirten Kenan Yavuz, İşletme İktisadı Enstitüsü’nün kendisine kazandırdıklarını şöyle özetledi:


“Bizler ideolojik duruşların kayıp kuşağıydık. Düşüncelerimizin hep tek doğru olduğunu, karşı düşüncelerin tamamen yanlış olduğunu düşünen bir kuşak olarak yetiştik. Bu okul benim duruşumu değiştiren bir eğitim verdi. Sosyal olaylarda çözümün bir tane olmadığını, başka çözümlerin de olabileceğini, karşı düşünceyi dinlediğinizde, kendi düşüncenizden daha iyi olduğunu anladığınızda bunu kabullenebilme erdemini sağladı. Türkiye’nin en iyi okulundan mezun oluyorsunuz. Bundan sonra önünüzde iki yol var. Ya benim gibi profesyonel yönetici ya da patron olacaksınız. Eğer ailenizin genlerinde tüccarlık yoksa, sakın patron olmaya kalkmayın. Profesyonelliği seçecekseniz eğer, başarı kavramının; makam, mevki ve ünvan olmadığını bilmenizi isterim. Başarı, insanın onurlu yaşama yeteneğidir. Bazı genç arkadaşlarımız, başarıyı hep ünvan olarak algıladıkları için işe başladıklarında daha ilk gün ‘ben ne zaman müdür olacağım’ stresine giriyorlar. 500 büyük şirketimiz var. İnşallah 500 bin tane olur. Diplomaların üzerinde, ‘Aynı zamanda genel müdür olur’ ünvanını veremiyorsak; sabırlı ve mücadeleci olmayı bileceğiz. Bizler 39 yaşında emekli olan bir kuşaktık. Sizler 60 yaşında emekli olacaksınız. Yani biz yedik, siz ödeyeceksiniz. Artık dünya ile tam entegre ve rekabetçi piyasa mekanizması uygulayan bir Türkiye’de yaşıyoruz. Sizler, bizlerden çok daha zor bir dünya ile karşı karşıyasınız.”

 

 

 

MBA PROGRAMINDAN SATIRBAŞLARI


• Petkim ile İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nün işbirliği ile düzenlenen MBA programı 2011-2012 eğitim yılı bahar döneminde başlatılacak.
• Programa katılacak öğrenciler, başvuru koşullarında belirtilen banka hesabına ön kayıt ücretlerini, programa kabul edilmeleri durumunda ise kesin kayıt eğitim ücretlerini yatırarak dekontlarını İşletme İktisadı Enstitüsü’ne teslim edecekler.
• MBA programının katılımcıları, Petkim ve Enstitü’nün yetkili kurulları tarafından belirlenecek.
• İlgili yönetmelikler çerçevesinde gerçekleştirilecek programın eğitimi, Enstitü’nün görevlendireceği öğretim üyeleri tarafından verilecek.

 


RAKAMLARLA PETKİM

 

• 3 Nisan 1965 tarihinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) öncülüğünde kuruldu. Kocaeli'deki Yarımca Kompleksi'nde 1970 yılında, önce 5 fabrikayı işletmeye açtı. Daha sonra diğer fabrikalar bunu takip etti.
• Petkim'in ikinci kompleksi, en ileri teknolojiler ve optimum kapasitelere sahip olarak 1985 yılında İzmir-Aliağa'da işletmeye açıldı.
• Petkim Petrokimya Holding A.Ş'nin sermayesindeki yüzde 51 oranındaki kamu hissesi; blok satış yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin ihale süreci sonucunda, 30 Mayıs 2008 tarihinde 2 milyar 40 milyon dolar bedelle SOCAR & TURCAS Petrokimya A.Ş'ye geçti.
• 50'yi aşan petrokimyasal ürün yelpazesiyle Türkiye sanayisinin vazgeçilmez bir hammadde üreticisi durumunda olan Petkim'in ürettiği petrokimyasal ürünler; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj, tekstil sektörlerinin önemli girdileri arasında bulunuyor. Petkim, ayrıca, ilaç, boya, deterjan, kozmetik gibi birçok sanayi kolu için girdi üretiyor.
• Petkim 2010 yılında net kârını yüzde 14 artırarak 130 milyon TL’ye çıkardı. Şirket bir önceki yıl 114 milyon TL kar açıklamıştı.
• 2010 yılında ihracatta bir önceki yıla göre yüzde 53 artışla 531 milyon dolar ile bugüne kadar ulaşılan en yüksek rakam yakalandı. Petkim’in 2009 yılı ihracatı 347 milyon dolar seviyesindeydi.
• Geçen yıl üretim yüzde 10 artışla 3 milyon 240 bin ton; net satışlar yüzde 41 artışla 2 milyar 909 milyon TL oldu. Bu rakamlar, 2009 yılında sırasıyla 2 milyon 957 bin ton ve 2 milyar 57 milyon TL düzeyindeydi. Aliağa Kompleksi’ndeki 15 fabrikadan 7’si, kuruluş tarihlerinden bugüne en yüksek üretimi 2010 yılında gerçekleştirdi.
• Kapasite Kullanım Oranı 2010 yılında yüzde 99 seviyesine ulaştı. Bu rakam bir önceki yıl % 91 düzeyindeydi..
• Petkim’in 2010 yılında gösterdiği üstün performans, 2011 yılının ilk çeyrek rakamlarında da kendisini gösterdi. Geçen yılın ilk çeyreğinde 677 Milyon TL olan net satışlar %40 artarak 945 milyon TL’ye ulaşırken; 2010 yılı ilk çeyreğinde 118 milyon Dolar olan ihracat rakamı %62 artışla 192 milyon Dolara yükseldi. İhracatın toplam ciro içindeki payı %32’ye ulaştı. Satış miktarı, %98 kapasite kullanım oranıyla önceki yılın ilk çeyreğine oranla %23 artarak 467 bin ton olarak gerçekleşti. 2011 yılı ilk çeyreğinde artan ürün ticareti ile ithalattan satışlar 53 bin ton ve 84 milyon TL oldu.
• Petkim halen İstanbul Sanayi Odası'nın "İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" sıralamasında 14'üncü; Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin "En Çok İhracat Yapan 1000 Firma" sıralamasında 20’inci; Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından açıklanan "Ege'nin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu" ve “En Çok İhracat Yapan Firmalar” sıralamasında ise 3'üncü sırada yer alıyor.

 

PETKİM'DEN BİR İLK DAHAPETKİM'DEN BİR İLK DAHAPETKİM'DEN BİR İLK DAHAPETKİM'DEN BİR İLK DAHA

Diğer Basın Bültenleri