PETKİM'DEN BİR YERLİLEŞTİRME ADIMI DAHA

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (06.08.2010)

• PETKİM’DEN YENİ BİR YERLİLEŞTİRME ADIMI DAHA

• FTALİK ANHİDRİT (PA) FABRİKASI SHRİNKLEME-İSTİFLEME HATTI YERLİLEŞTİRİLDİ

 

Ar-Ge, ekipman ve imalat bazında başlattığı "Yerlileştirme Projesi" ile hem tasarruf hem de yerli sanayiciye destek sağlayan Petkim, yeni bir projeyi sonuçlandırmanın kıvancını yaşadı.


Petkim'in Aliağa Kompleksi'nde yer alan 14 fabrikadan biri olan Ftalik Anhidrit (PA) Fabrikası'nda 1990 yılında montajı yapılan shrinkleme hattı Kocaeli-Gebze'de kurulu Keramik firması tarafından yenilendi.


Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, yenilenen hat yatırımında yerli bir firma ile çalışılması için yoğun araştırma yaptıklarını ve firmaların yeterliliklerini incelediklerini belirterek, "Yurt içi ve yurt dışından gelen pek çok teklifi arkadaşlarımız değerlendirdi. Neticede daha önce yeterliliğini ispatlamış olan Keramik firması uygun bulundu. Sadece bu projenin yerlileştirilmesi sonucunda şirketimiz 240 bin Euro tasarruf sağlamış oldu. Ayrıca katma değer ülkemizde kaldı ve bir yerli firmamıza da iş sağlamış olduk." dedi.


Yerli firmalarla çalışmanın iletişimde ve arızalara hızla müdahale edilmesinde de kolaylık sağladığına dikkat çeken Hayati Öztürk, Keramik firmasının servis ihtiyacına aynı gün cevap verebildiğini, bu imkânı yabancı firmalarla elde etmenin mümkün olmadığını vurguladı.
Petkim'in mevcut altyapısını tedarikçilerle paylaşarak verimliliği artırdıkları bilgisini veren Genel Müdür Öztürk, böylece yatırım ve işletme maliyetlerinde ciddi oranda tasarruf sağladıklarını dile getirdi.

 


YERLİLEŞTİRME PROJESİ İLE
BUGÜNE KADAR NELER YAPILDI?

 

• Ağır Makine Sanayi Grubu imalatlardan eşanjörlerin imalatı Çiğli'de yerleşik GİMAS Makine Sanayii A.Ş ve HAVATEK Makine Sanayii A.Ş. firmalarında yaptırıldı.
• 2.7 metre çapındaki YYPE Fabrikasına ait döner kurutucu ringi Menemen'de yerleşik TİBET Makina'da imal edildi.
• AYPE Fabrikası'nın 10 ton ağırlığındaki K-202 B/P Kompresör gövde dökümü, Ankara'da yerleşik AKDAŞ Döküm A.Ş fabrikasında yapıldı, talaşlı imalatı halen devam ediyor..
• PA Fabrikası'nın shrinkleme hattı Kocaeli-Gebze'de kurulu Keramik firması tarafından yenilendi.
• "Yan Sanayi Geliştirme Süreci" kapsamında 2007 yılında 21 olan tedarikçi sayısı, 2008'de 42'ye, 2009 yılında ise 55'e çıkarıldı.
• Dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yerlileştirme çalışmaları kapsamında 2008 yılında 243, 2009 yılında 334 kalem malzemenin yerlileştirilmesi gerçekleştirildi.
• 2009 yılında yurt içi alımların sayısal olarak %50'si, tutar olarak da %61'i Ege Bölgesi'nde bulunan firmalardan sağlandı.
• Petkim'in yedek parça gereksinimi %80 oranında İzmirli imalatçılardan karşılanıyor.

 


FTALİK ANHİDRİT (PA)
NEREDE KULLANILIYOR?

 

Özellikle boya sanayisi için alternatifi olmayan bir hammadde olan Ftalik Anhidrit'i (PA) Türkiye'de bir tek Petkim üretiyor.
Boya üretiminde yarı mamul olan alkid reçine ve polyester reçine üretiminde kullanılan PA, pulcuk yapıda beyaz kristal bir kimyasal madde.. Aliağa Kompleksi'nde 1985 yılında devreye alınan PA fabrikası yıllık 34 bin ton üretim kapasitesine sahip.

 

PETKİM'DEN BİR YERLİLEŞTİRME ADIMI DAHAPETKİM'DEN BİR YERLİLEŞTİRME ADIMI DAHAPETKİM'DEN BİR YERLİLEŞTİRME ADIMI DAHAPETKİM'DEN BİR YERLİLEŞTİRME ADIMI DAHA

Diğer Basın Bültenleri