PETKİM'İN KARNE NOTU HER YIL YÜKSELİYOR

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (25.08.2011)

• PETKİM'İN KURUMSAL YÖNETİM KARNE NOTU 8.52’YE YÜKSELDİ

 

2009 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) Kurumsal Yönetim Endeksi'ne dahil olan Petkim, geçen yıl 8.19’a olan Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu’nu bu yılki çalışmada 8.52’ye yükseltmeyi başardı.


Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), Sermaye Piyasasında Derecelendirme Faaliyeti ve Derecelendirme Kuruluşlarına İlişkin Esaslar Tebliği kapsamında yapılan çalışma, Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş. tarafından gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda Petkim’in Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu, SPK'nın konuya ilişkin ilke kararı çerçevesinde farklı şekilde ağırlıklandırılarak dört ana başlıkta toplandı. Buna göre Petkim, “Pay Sahipleri” başlığında 84.00, “Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık” başlığında 93.62, “Menfaat Sahipleri” başlığında 95.12 ve “Yönetim Kurulu” başlığında 68.63 puan aldı.


Petkim'in güncellenen notu, gerek Yönetim Kurulu'nun gerekse şirket üst yönetiminin, Kurumsal Yönetim İlkeleri'ni içselleştirerek son bir yılda uyum ve iyileştirme gerektiren alanlara çözüm üretme konusundaki istekli ve kararlı yaklaşımları göz önüne alınarak belirlendi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, şirketin Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne Uyum Derecelendirmesini 2009 yılında ilk kez yaptırmasına rağmen 7.71 not alma başarısını gösterdiğini hatırlatarak, “Notumuzu her yıl artırmayı hedeflediğimizi söylemiştik. Bu hedefimizde ilerliyor olmamız memnuniyet verici” dedi.


Petkim’in halka açık bir şirket olarak, gerek kamuoyunu gerekse de hissedarlarını doğru, zamanında ve doyurucu içerikle bilgilendirmeye büyük önem verdiğini kaydeden Öztürk, gelecek yıl derecelendirme notunu daha üst seviyelere taşıyacaklarına inandığını sözlerine ekledi. Hayati Öztürk, "Yaşanan küresel krizler şirketlerde 'Kurumsal Yönetim' anlayışının güçlendirilmesinin önemini daha açık bir şekilde ortaya koyuyor. Petkim, 46 yıllık geçmişi ile zaten var olan bu özelliğini günün gerçeklerine ve gereklerine göre sürekli yenileyip dinamik yapısını sürdürme çabası içinde olmayı sürdürecek." dedi.

 

PETKİM'İN KARNE NOTU HER YIL YÜKSELİYORPETKİM'İN KARNE NOTU HER YIL YÜKSELİYORPETKİM'İN KARNE NOTU HER YIL YÜKSELİYORPETKİM'İN KARNE NOTU HER YIL YÜKSELİYOR

Diğer Basın Bültenleri