PETKİM'İN YENİ GENEL MÜDÜRÜ SADETTİN KORKUT

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (20.12.2012)

• PETKİM’İN YENİ GENEL MÜDÜRÜ SADETTİN KORKUT

• HAYATİ ÖZTÜRK’ÜN YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNE ATANMASININ ARDINDAN PETKİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE SADETTİN KORKUT GETİRİLDİ.

• PETKİM YÖNETİM KURULU BAŞKANI VAGİF ALİYEV: PETKİM, SOCAR’IN TÜRKİYE’DEKİ BÜYÜMESİNİN TEMELİDİR.

• SOCAR TÜRKİYE BAŞKANI ve PETKİM YÖNETİM KURULU ÜYESİ KENAN YAVUZ:
PETKİM, TÜRKİYE VE AZERBAYCAN STRATEJİK ORTAKLIĞININ ATARDAMARIDIR. BUGÜN BİR BAYRAK DEĞİŞİMİ YAŞIYORUZ. ŞİRKETİMİZE 36 YILDIR EMEK VEREN HAYATİ ÖZTÜRK, YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ OLARAK HİZMETLERİNE DEVAM EDECEK.

• PETKİM GENEL MÜDÜRÜ SADETTİN KORKUT:
DÜNYANIN EN KESKİN REKABET KOŞULLARINI TAŞIYAN PETROKİMYA SEKTÖRÜNDE TEK YERLİ ÜRETİCİ VE TÜRK SANAYİSİNİN EN GÜZİDE KURULUŞLARINDAN OLAN PETKİM’İN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİ, BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONURDUR.

 

Türk sanayisinin gururu Petkim’in Genel Müdürlüğü’ne Sadettin Korkut atandı. 8 Ocak 2010 tarihinden bugüne Genel Müdürlük görevini sürdüren Hayati Öztürk ise Petkim’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam edecek.
Görev devir teslim töreninde konuşan SOCAR Uluslararası Yatırımlar Sorumlusu ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, SOCAR’ın Türkiye’deki büyümesinin temeli ve başlangıç noktasının Petkim olduğunu belirterek, Genel Müdür Sadettin Korkut’a yeni görevinde başarılar diledi. SOCAR’ın Türkiye’de çok büyük projelere imza attığını vurgulayan Aliyev, Petkim Yarımadası’nda çalışmaları devam eden STAR Rafinerisi ile birlikte Rafineri-Petrokimya Entegrasyonu’nun sağlanacağını ve Petkim’in hammaddede güvenilir bir yapıya kavuşacağını sözlerine ekledi. Aliyev, sözlerini şöyle sürdürdü:


“STAR Rafinerisi, STEP Enerji Santrali, Petkim Konteyner Limanı ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesi ile birlikte 2017 yılına kadar Türkiye’ye 17 Milyar Dolar yatırım yapacağız. Bu yatırımları yaparken geleceğimize duyduğumuz güven ve inanç, sizlere ve tecrübelerinize dayanmaktadır. Hayati Öztürk Bey’e bugüne kadar yaptığı hizmetler nedeniyle teşekkür ederken, Yönetim Kurulu Üyemiz olarak daha büyük başarıları farklı bir kulvarda sürdüreceğine inancım tamdır.”

 

// “PETKİM, TÜRKİYE VE AZERBAYCAN
STARETEJİK ORTAKLIĞININ ATAR DAMARI”

 

SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz da, Petkim’in Türkiye ve Azerbaycan stratejik ortaklığının atar damarı olduğunu belirterek, “Bugün burada bir bayrak değişimi yaşıyoruz. Şirketimize 36 yıldır emek veren Sayın Hayati Öztürk, Yönetim Kurulu Üyemiz olarak bizlere katkı koymaya devam edecek. Kendisine bugüne kadar verdiği hizmetler nedeniyle çok teşekkür ediyoruz.” dedi.
SOCAR Türkiye’nin Petkim Yarımadası’nda sürdürdüğü yatırım projelerinin tutarının 8 Milyar Doları bulduğunu anımsatan Kenan Yavuz, Sadettin Korkut’un sektörün çok iyi tanıdığı profesyonel bir yönetici olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“Bugüne kadar aldığı görevlerde çok önemli başarılara imza atmış bir profesyonel yönetici olan Sayın Sadettin Korkut’un aramıza katılması, Petkim ve Grubumuz için çok önemlidir ve gücümüze güç katmıştır. Bu bir bayrak yarışıdır. Heyecanımızı, şirketimize ve kendimize duyduğumuz güveni artırarak, daha büyük başarılara imza atmak var gücümüzle çalışacağız”

 

// DÜNYANIN EN ACIMASIZ REKABET
KOŞULLARINA SEKTÖRLERİNDEN BİRİ

 

Petkim’in yeni Genel Müdürü Sadettin Korkut ise, şirketin Türk sanayisinin en güzide kuruluşlarından biri olduğunu belirterek, Yönetim Kurulu’nun kendisine gösterdiği teveccühe teşekkür etti. Petrokimya sektörünün, dünyanın en acımasız rekabet koşullarına sahip sektörlerinin başında geldiğine dikkat çeken Korkut, “Dünya artık hevesli satıcılar ile acımasız alıcıların dünyası. Bu nedenle müşterilerimizi her zaman başımızın tacı olarak göreceğiz. Petkim çok şanslı bir şirket. Köklü kurumsal birikimi ve çok deneyimli bir insan kaynağına sahip. Bugünün dünyasının zor rekabet koşullarında; fiziki sermayeniz ve insan kaynağınız ile var olan talep arasında etkin bir koordinasyon sağlamak zorundasınız. Genel Müdürlük görevimde, şirketimizin insan kaynağı birikimi ve kurumsal deneyimi en önemli güvencem olacaktır.” dedi.
Törenin sonunda, Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Öztürk’e verdiği hizmetler nedeniyle el işi seramik tabak takdim etti.

 

KUTU
SADETTİN KORKUT KİMDİR?


Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'nin yeni Genel Müdürü Sadettin Korkut, 1960 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Atatürk Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme-Pazarlama Bölümü mezunu olan Korkut, iş hayatına 1983 yılında başladı. 1988 yılına kadar Sultan Pazarlama A.Ş ve Eti Pazarlama A.Ş gibi gıda şirketlerinde Satış Müfettişi olarak görev aldı. 1988-1993 yılları arasında Ülker Gıda A.Ş.'de Bölge Satış Müdürlüğü sonrasında, 1993-2007 yılları arasında Polinas Plastik San. A.Ş.'de Satış ve Pazarlama Müdürlüğü'nden başlayarak, sırasıyla Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı.


Ülker Grubu’nda toplam 19 yıl çalışan Korkut, 2007-2010 yılları arasında İmaj Ambalaj A.Ş.'nin Genel Müdürlük görevini yürüttü. 2010 yılından bu yana da Naksan Holding A.Ş iştiraki olan Naksan Plastik ve Enerji A.Ş. Genel Müdürlük görevini sürdüren Sadettin Korkut, iş yaşamı boyunca sektörel sivil toplum kuruluşlarında pek çok görevler üstlendi.


Korkut, halen Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, TOBB-Ambalaj Meclisi Başkan Yardımcılığı ve Ambalaj Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (ASDF) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerine devam ediyor.
Evli ve bir kız çocuk babası olan Sadettin Korkut İngilizce biliyor.

 

PETKİM'İN YENİ GENEL MÜDÜRÜ SADETTİN KORKUTPETKİM'İN YENİ GENEL MÜDÜRÜ SADETTİN KORKUTPETKİM'İN YENİ GENEL MÜDÜRÜ SADETTİN KORKUTPETKİM'İN YENİ GENEL MÜDÜRÜ SADETTİN KORKUT

Diğer Basın Bültenleri