PLASTİK KAPAKLAR GÜLÜMSÜYOR, ENGELLİLERE HAYAT VERİYOR

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (19.09.2011)

• PLASTİK KAPAKLAR GÜLÜMSÜYOR, ENGELLİLERE HAYAT VERİYOR.
• PETKİM’İN SPONSOR OLDUĞU PROJE İLE YÜZLERCE ENGELLİ VATANDAŞIMIZ MESLEK SAHİBİ OLACAK, HAYATA TUTUNACAK.
• ALİAĞA KENT KONSEYİ’NİN İEF’DEKİ STANDI, ENGELLİLERİN BULUŞMA MERKEZİ OLDU


Aliağa Kent Konseyi’nin öncülüğünde başlatılan, Petkim’in ana sponsoru olduğu “Gülümseyen Kapaklar, Gülümseyen Yüzler” Projesi, İzmir Enternasyonal Fuarı’nda büyük ilgi gördü.
Engellilere yönelik yapılan projede her renk plastik kapak geri dönüşüme kazandırılırken, elde edilen gelirler proje ekibinin oluşturduğu kooperatiflere aktarılacak. İkinci aşamada ise ilgili bölgedeki Halk Eğitim Merkezleriyle anlaşılarak, çeşitli meslek dallarıyla ilgili öğretmenler tahsis edilecek ve engelli vatandaşlar mesleki eğitimlerden geçirilecek. Eğitimlere katılanlar alacakları sertifikayla, yine bu kooperatiflerde mesleklerini hayata geçirerek kendilerine sürekli istihdam sağlanacak. Türkiye çapında gerçekleştirilecek bu projeyle, projenin hayata geçirileceği her ilde engelli hatıra ormanları oluşturulacak ve satılan fidanlardan elde edilen gelirler kooperatiflere aktarılacak.


Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, plastiklerin temel hammadde üreticisi olan Petkim’in plastik atıkların toplanması, ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesi süreçlerinde halkın bilinçlenmesine büyük önem verdiğini vurguladı. Bu amaçla Aliağa Kent Konseyi tarafından başlatılan bu projeye destek verme kararı aldıklarını kaydeden Öztürk, “Bu projeye engelli vatandaşlarımızın meslek eğitimlerden geçirilerek sosyal yaşama daha aktif olarak katılması, sevincimizi daha da artırıyor. Biz şirketimizde engelli vatandaşlarımızın istihdamı konusunda çok hassas davranıyoruz. Onlarla pek çok birimde, hiçbir sorun yaşamaksızın birlikte çalışıyoruz. Toplumda bu tür proje örneklerinin çoğalması ile, engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunları asgariye indirmek mümkün olabilecek. Ayrıca Petkim’in üretim ve siteler bölgelerinde belirlediğimiz yerlere çok sayıda kapak toplama bidonu koyduk. Bu bidonlarda her gün yüzlerce plastik kapak topluyoruz.” dedi.


Aliağa Kent Konseyi Başkanı Yakup Öztürk ise; Türkiye’de nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unun engelli olduğunu anımsatarak, bu vatandaşların iş ve toplum hayatında gereği gibi temsil edilemediklerini, hayata tutunmalarında bu türden projelerin büyük önem taşıdığına dikkat çekti.


Petkim’e sponsor olması nedeniyle teşekkür eder Öztürk, projeye ayrıca TRT, Cemsan Gemi Söküm, Aliağa Ticaret Odası , Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği , Aliağa Belediyesi , Ege Afyonlular Federasyonu, ve Aliağa Aktif FM radyosunun da destek verdiğini kaydetti.

PLASTİK KAPAKLAR GÜLÜMSÜYOR, ENGELLİLERE HAYAT VERİYORPLASTİK KAPAKLAR GÜLÜMSÜYOR, ENGELLİLERE HAYAT VERİYORPLASTİK KAPAKLAR GÜLÜMSÜYOR, ENGELLİLERE HAYAT VERİYOR

Diğer Basın Bültenleri