STAR RAFİNERİSİ ALİAĞA'NIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (07.02.2012)

• STAR RAFİNERİSİ ALİAĞA EKONOMİSİNE CAN VERECEK
• SOCAR TÜRKİYE BAŞKANI VE PETKİM YÖNETİM KURULU ÜYESİ KENAN YAVUZ:
“BAŞTA STAR RAFİNERİSİ OLMAK ÜZERE PETKİM YARIMADASINDA YAPACAĞIMIZ YATIRIMLARLA ALİAĞA ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ SANAYİ VE LOJİSTİK MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK. “

 


Aliağa Kent Konseyi tarafından düzenlenen “STAR Rafinerisi’nin Aliağa’ya Etkileri” konulu halkı bilgilendirme toplantısı, Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Meclis Salonu’nda yapıldı.
SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz’un konuşmacı olduğu toplantıya; Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, Şakran Belediye Başkanı İbrahim Ethem Yorulmaz, ALTO Başkanı Adnan Saka, Aliağa Kent Konseyi Başkanı ve İzmir Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü Yakup Öztürk, muhtarlar, esnaf temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Katılımcılara STAR Rafinerisi’nin ilçeye kazandıracakları hakkında bilgi veren Kenan Yavuz, Petkim Yarımadası’nda yapılacak tüm yatırımlarda dünyanın en ileri çevreci teknolojilerinin kullanılacağını vurguladı.


STAR Rafinerisi yatırımının, Aliağa’nın bölgenin en büyük sanayi ve lojistik bölgesi olması potansiyelini gerçeğe dönüştürecek en önemli yatırım olduğunun altını çizen Kenan Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Rafinerimiz 2015 yılında devreye alındığında Türkiye petrokimya sektörünün hammaddede bağımlılığı sıfır noktasına inecek. Rafinerimizin üretime başlaması ile sadece nafta hammaddesinde yaklaşık 1.5 milyar dolarlık döviz tasarrufu sağlanacak. Bu yatırım ile ülkemiz cari açığının milyarlarca dolar azalmasına katkı sağlayacağız. İthalatla karşılanan 5.9 milyon tonluk motorin üretiminden ise yaklaşık 5 milyar dolarlık döviz tasarrufu elde edilecek. STAR Rafinerisi yatırımımızı Türk ve bölge insanı için iş; Türk sanayisi için yerli hammadde, ülke ve bölge ekonomisi için katma değerdir. Ülkeye ve Ege Bölgesi’ne sağladığı bütün bu avantajların yanı sıra STAR Rafinerimiz hem inşaat hem de işletme aşamasında ilçe ekonomisine büyük canlılık getirecek.”


STAR Rafinerisi yatırımı ile başlattıkları Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu’nu tamamladıklarında Türkiye’nin ilk Kimya Endüstri Parkı’nı Aliağa’ya kazandıracaklarının altını çizen Kenan Yavuz “Ülkemiz kimya sanayisine çağ atlatacak Value-Site projemizi tamamladığımızda Aliağa ilçemiz, Avrupa’nın en önemli sanayi ve lojistik merkezlerinden birine sahip olacak. Cumhuriyetimizin 100. Yılında STAR Rafinerimizin bugün ilçemize kazandırdığı ekonomik canlılık katlanarak büyüyecek. Aliağa bu gelişmeleri göz önüne alarak şimdiden altyapısını hazırlamak zorundadır.” dedi.


Petkim’in üretimini sürdürdüğü Aliağa’da; sosyal, sportif ve kültürel yaşama her zaman katkı koyduğunu dikkat çeken Yavuz, “Biz Aliağa Vergi Dairesi’ne kayıtlı bir şirketiz. Bunun anlamını Aliağalılar çok iyi biliyor. Vergimizi üretim yaptığımız ilçede ödüyoruz. Ekim ayında temelini attığımız, inşaatı devam eden Heydar Aliyev Meslek Lisesi de, Aliağa’mızın gençlerine teknik eğitim hizmeti vermekle kalmayacak, başta Petkim olmak üzere diğer sanayi kuruluşlarımızın ara eleman ihtiyacını karşılayacak.” dedi.

 

// “STK’LARDAN GELEN HER MESAJI ÇOK
DİKKATLE DİNLİYOR, ANALİZ EDİYORUZ”

 

Başta Aliağa Kent Konseyi olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarından öneri, eleştiri ve beklentileri çok dikkatli analiz ederek, olanakları ölçüsünde karşıladıkları bilgisini veren Kenan Yavuz, kendisini sürekli sorgulayan ve sorgulatan bir şirket olarak bu mesajlardan gerekli dersleri her zaman çıkardıklarını kaydetti.


Aliağa’nın Türk sanayisinin en önemli denize çıkış noktalarından biri olduğunu kaydeden Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı:


“Birkaç ay içinde temelini atacağımız Konteyner Limanı yatırımı ile de, Allah’ın bizlere doğal liman olarak bahşettiği Nemrut Bölgesi, bugünkü kapasitesini en az ikiye katlayacak. Alsancak Limanı’nın bugünkü kapasitesinden daha fazla elleçleme kapasitesi sadece Petkim Limanı’nda olacak. Bu yatırımlarla kapasitesinin altında hizmet veren Aliağa OSB, gerçek gücünü göstermeye başlayacak, kümelenme konseptimize hizmet eden çok önemli işlev yüklenecek. Bütün bu yatırımların peşinden koşan Petkim’in, çevre duyarlılığını bir maliyet unsuru olarak görmediğini huzurlarınızda çok açık şekilde ifade ediyorum.”

 

STAR RAFİNERİSİ ALİAĞA'NIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEKSTAR RAFİNERİSİ ALİAĞA'NIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEKSTAR RAFİNERİSİ ALİAĞA'NIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEKSTAR RAFİNERİSİ ALİAĞA'NIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK

Diğer Basın Bültenleri