STAR'IN HAFRİYATI CEZAEVİNİ YEŞİLLENDİRİYOR

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (30.06.2012)

• STAR RAFİNERİSİ’NİN HAFRİYATI ALİAĞA CEZAEVİ’Nİ YEŞİLLENDİRECEK
• 410 KAMYONDAN OLUŞAN HARFİYAT, PEYZAJ ÇALIŞMASINDA KULLANILMAK ÜZERE CEZAEVİ YÖNETİMİNE TESLİM EDİLDİ.

 

Türkiye’nin tek noktaya yapılacak en büyük yatırımı olan STAR Rafinerisi’nin Petkim Yarımadası’nda süren hafriyat çalışmaları farklı sosyal sorumluluk projelerini de beraberinde getiriyor. Yeni Şakran Beldesi’nde inşa edilen ve Şubat ayında mahkum kabul etmeye başlayan Aliağa Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü’nün yeşillendirme çalışmalarına STAR Rafinerisi’nin hafriyatı altyapı oluşturuyor. Cezaevi yönetiminin talebi ile yerleşke içindeki tretuarlar ve ağaçlandırma yapılacak sahalara dökülen 410 kamyon toprak, yeşillendirme çalışmalarına önemli bir katkı sağlayacak.


Aliağa Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü Müdürü Halis Orhan, resmi açılışı geçen aralık ayında yapılan kampüsün, tutuklu ve hükümlülere dünya standartlarında güvenlik ve yaşam alanları sunduğunu belirterek, “Mahkumların daha iyi şartlara sahip olması ve yaşamdan kopmamaları için üzerimize düşen her görevi yapıyoruz. Cezaevinin sadece betondan oluşmadığını, yeşil bir çevreye da sahip olabileceğini göstermek istiyoruz. Kampüsümüzün bulunduğu lokasyon tarım toprağı barındırmıyor. Arazimiz tamamen taşlık ve bitki yetiştirilmesine uygun değil. Bu konuda SOCAR Türkiye Başkanı Sayın Kenan Yavuz’a başvurduk ve kendisi hemen talimat vererek, 410 kamyon hafriyat toprağını bir bedel talep etmeden verdi. İl Orman Müdürlüğü de toprağın özelliğine göre dikilecek ağaçlarımızı en kısa sürede bize verecek. Peyzaj çalışmalarımıza hızla başlayarak, en çok üç ay içinde yeşil bir cezaevine kavuşacağız. Sayın Yavuz’a bize bu desteği sağladığı için teşekkür ediyoruz” dedi.


Kampüs bünyesinde dördü T tipi olmak üzere toplam 7 cezaevinde 5100 mahkumun bulunduğunu kaydeden Orhan, idari kadroda yer alan 1500 personelin de yine kampüs içindeki lojmanlarında yaşadığını hatırlattı.

 

// HAFRİYAT TOPRAĞIMIZ, ÇEVRECİ
BİR ÇALIŞMAYA DESTEK OLDU…

 

STAR Rafinerisi’nin altı ayı geride bırakan hafriyat çalışmaları hakkında bilgi veren SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz da, toplam 10 milyon 500 bin metreküplük hafriyat çalışmasın, bölge halkına mümkün olduğu kadar rahatsızlık vermeksizin, hatta çevrede bulunan köylerin, kurumların ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle faydalı olarak yürütmeye çalıştıklarını vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı:


“Aliağa Cezaevi ile yaptığımız bu çalışma ile rafineri sahasında 30 yıldır hiç el değmemiş hafriyat toprağına değer kazandırdık, ve bu vesile ile çevreci bir çalışmaya destek vermiş olduk. Cezaevi Müdürü Sayın Halis Orman ve Cumhuriyet Savcısı Sayın Turan Güzeloğlu bu desteğimizle ilgili tarafıma birer teşekkür mektubu göndermişler. Ben bu vesile ile cezaevinin yeşillendirilmesi projesine destek olma fırsatı sağladıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Hafriyat çalışmalarımız devam ederken, ihtiyaç duyan muhtarlarımızın, diğer kurumlarımızın taleplerini de yerel yöneticilerimizin desteği ile karşılamaya hazırız. 2013 yılının ilk çeyreği içinde tamamlamayı hedeflediğimiz hafriyat sürecini yerleşim yerlerinden uzaklaştıracak, alternatif döküm alanları yaratma konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Yatırımlarımızın devam ettiği önümüzdeki zorlu süreçte başta Aliağa’mızda yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere yerel yöneticilerimizin, sivil toplum örgütlerinin desteğinin devamını bekliyoruz .”

 

STAR'IN HAFRİYATI CEZAEVİNİ YEŞİLLENDİRİYORSTAR'IN HAFRİYATI CEZAEVİNİ YEŞİLLENDİRİYORSTAR'IN HAFRİYATI CEZAEVİNİ YEŞİLLENDİRİYOR

Diğer Basın Bültenleri