TÜRK SANAYİSİ İÇİN TARİHİ GÜN 25 EKİM 2011

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (21.10.2011)

• TÜRK SANAYİSİ İÇİN TARİHİ GÜN 25 EKİM 2011 OLACAK
• STAR RAFİNERİSİ’NİN TEMEL ATMA TÖRENİNE BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE AZERBAYCAN CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI İLHAM ALİYEV KATILACAK.
• SOCAR & TURCAS GRUP ŞİRKETLERİ BAŞKANI (CEO) VE PETKİM YÖNETİM KURULU ÜYESİ KENAN YAVUZ: HEYECANLI VE GURULUYUZ, ÇÜNKÜ TÜRK SANAYİSİNİN GELECEĞİNİ İNŞA EDİYORUZ.
• EBSO BAŞKANI ENDER YORGANCILAR: BAKÜ’DEN İZMİR’E UZANAN KARDEŞLİK BİLİNCİMİZ PETKİM YARIMADASINDA İNŞA EDİLECEK BU MUHTEŞEM YATIRIM İLE YENİ BİR İVME KAZANACAK.


Türkiye’nin “tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımı” olmaya hazırlanan STAR Rafinerisi’nin temeli 25 Ekim Salı günü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de katılacağı muhteşem bir törenle atılacak.
SOCAR & Turcas Grup Şirketleri Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, temel atma töreni öncesinde Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile İzmir Hilton Oteli’nde ortak bir basın toplantısı düzenledi. Yapılacak yatırımın başta İzmir ekonomisi olmak üzere Türkiye’nin gurur abidesi olacağını belirten Yavuz, “STAR Rafinerimizin temelinin atılacağı 25 Ekim 2011, Türk sanayisi için tarihi bir gün olacak. Yıllardır hayalini kurup gerçekleştirmek için gece gündüz çalışmanın sonunda bu noktaya geldik. Çocuklarımıza bırakacağımız en önemli miras bu rafineri olacak. Bu törende ayrıca iki ülke arasındaki eğitim köprülerinin üçüncü olan, Aliağa’da inşa edilecek Heydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin temelini atacak, AYPE-T Fabrikamızın da açılışını yapacağız” dedi.

 

// İNŞA AŞAMASINDA 10 BİN
KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

 

Petkim’i 2008 yılı mayıs ayında satın alan SOCAR & Turcas Grubu’nun, Petkim Yarımadası’nda Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonunu gerçekleştirmek üzere çalışmalara başladığını anımsatan Kenan Yavuz, Grubun 2023 yılına ilişkin vizyonunu şöyle açıkladı:
“Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılına kadar Petkim yarımadasını hammadde güvenilirliği sağlayacak rafineriye sahip, 6 milyon ton petrokimyasal üretebilen, en az 1 milyon TEU kapasiteli konteyner terminali ve entegre liman ve lojistik alana sahip, yarımadanın enerji ihtiyacının fazlasını üretebilen, yerli-yabancı yatırımcıların yer aldığı kümelenme modelini hayata geçirmiş, Avrupa’nın en önemli üretim merkezlerinden biri haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu vizyonumuz çerçevesinde yapacağımız yatırımların en büyüğü 5 milyar dolar yatırım bedeli ile STAR Rafinerisidir. 10 Milyon ton kapasiteli rafinerimiz ülkemizin tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımı olup, son yıllarda gerçekleştirilen en büyük yerlileştirme projesidir. 2015 yılında devreye alınması planlanan STAR Rafinerisi, Grubumuzun Petkim Yarımadası üzerindeki “Value-Site” projesinin temel basamağı olup, istihdam yaratarak ve rekabet gücünü artırarak bölge ve ülke ekonomisine önemli derecede katkı sağlayacaktır. Rafineri, bölgemize çok önemli bir istihdam kaynağı da olacak. İnşa aşamasında yan sanayimiz ile birlikte yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanacak. Rafineri devreye alındığında ise yaklaşık 1000 kişiye kalıcı istihdam sağlamayı hedefliyoruz”

 

// “BİR MİLLET İKİ DEVLET” ALGISI
EKONOMİK AKIL İLE DONANIYOR


Petkim’in özelleştirilmesinin, “Bir Millet İki Devlet” algısına dayanan Türk-Azeri kardeşliğini ekonomik akıl ile donatarak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha da güçlendirdiğine dikkat çeken Kenan Yavuz, bu ortaklık ile hammadde kaynağı ile pazarı birleştiren muhteşem bir sinerjinin oluştuğunu sözlerine ekledi. Petkim Yarımadası’nda ham petrol ile başlayan ve nihai ürünle biten katma değer zincirini hayata geçirmeye kararlı olduklarına işaret eden Yavuz, “Zorlu rekabetin yarattığı tehditleri fırsata çevirme düşüncesinden hareketle, düşük maliyetli hammadde ve enerji avantajına sahip diğer ülke firmalarıyla da stratejik işbirliği kapsamında ortak üretim yapmayı ve böylece rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu. Rafineri yatırımının dışında Enerji, Lojistik ve Petrokimya alanlarında da çok sayıda yürüyen projelerin olduğunu ilave eden Yavuz “Şu anda fiilen yürüttüğümüz projelerin yatırım tutarları 6 Milyar Dolara ulaştı. 2023 yılına kadar 10 Milyar Dolar yatırım yaparak Petkim Yarımadasının cirosunu 20 Milyar Dolar’a, ihracatımızı 5 Milyar Dolar’a çıkaracağız. Bugünlere gelmemizde desteklerini esirgemeyen Sayın Başbakan’ımıza, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e, Bakanlarımıza, EPDK Başkanı Sayın Hasan Köktaş’a, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu’na, Aliağa, İzmir ve Ankara bürokrasisine şükranlarımızı sunarız.” dedi.

 

// BAŞKAN YORGANCILAR’DAN
“YERLİ ÜRETİM” VURGUSU


Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar da, kümelenme mantığı ile maliyetlerin minimuma indirilebileceğini her platformda dile getirdiklerini belirterek, “Böylelikle yurtiçinde ihtiyaç duyulan ürünlerin üretimi ile yerli ürünlerin kullanımı yaygınlaştırılabilecek. Cari açık yerli üretimle düşürülebilir. Bu gerçeği Petkim kendi özelinde gösteriyor. Türkiye’nin en önemli şirketlerinin başında gelen Petkim’in yeni sahiplerinin, bölgemizde bugüne kadar yaptığı yatırımlara ilave olarak gerçekleştireceği 5 milyar dolarlık rafineri yatırımından büyük memnuniyet duymaktayız.” dedi.


Rafineride LPG ve Nafta üretiminin Petkim için; dizel ve jet yakıt üretiminin ise yurt içi piyasalar için hizmete sunulacak olmasını çok önemsediklerini kaydeden Yorgancılar, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Diğer bir önemsediğimiz nokta da, 5 yıllık süreçte 10 bin kişinin ve sonrasında da kadrolu yaklaşık 1.000 kişinin istihdam edilecek olmasıdır. Petkim bugün Türkiye’nin en başarılı özelleştirme örneklerinden biridir. Türk-Azeri dostluğunun sanayide güç birliğine dönüşmesinden son derece mutluluk duymaktayım. Yapılan her yatırımı geleceğe dair bir umut olarak görüyorum. 2023’e dair çok önemli hedefleri olan ülkemizin en önemli konularının başında gelen cari açığı azaltacak, yerlileştirmeye katkı sağlayacak, rekabet gücünü artıracak, taşıma ve lojistik maliyetleri indirecek, istihdamı artıracak bir yatırımın bugünümüze, yarınlarımıza katkılarını şimdiden öngörebiliyoruz. Bu anlamda bölgemizde benzeri örneklerin çoğalmasını EBSO Başkanı olarak gönülden diliyor; en üst kademesinden işçisine kadar Petkim’e emek verenlere teşekkürlerimizi sunuyorum.”


Basın toplantısına EBSO Başkanı Ender Yorgancılar’ın yanında, Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

 

 

SOCAR & TURCAS EGE RAFİNERİSİ’NDEN (STAR) SATIR BAŞLARI

 

• Yıllık 10 milyon ton petrol işleme kapasitesine sahip olacak STAR Rafinerisi, dünyanın en ileri rafineri teknolojisine ve çevre standartlarına sahip olacak.
• Yaklaşık 5 milyar dolar yatırım bedeline sahip STAR Rafinerisi’nin inşa aşamasında, yan sanayi ile birlikte 10 bin kişiye istihdam sağlanacak. Rafineri devreye alındıktan sonra 1000 kişi kalıcı olarak istihdam edilecek.
• Tek bir petrol türüne bağımlı kalmadan; Ural, Azeri, İran ve Kerkük petrollerini işleyebilecek esnek üretim proseslerine sahip olacak.
• STAR Rafinerisi’nde üretilecek yıllık 1 milyon 660 bin ton Nafta, Petkim’in temel hammaddesi olarak kullanılacak. Nafta tedariğini bugün yüzde 80’in üzerinde ithalat ile karşılayan Petkim’in dışa bağımlılığı rafinerinin devreye girmesi ile birlikte sıfır noktasına inecek.
• STAR Rafinerisi’nde Nafta’nın yanında; 5 milyon 950 bin ton ultra düşük kükürtlü motorin, 500 bin ton jet yakıtı, 500 bin ton Reformat, 630 bin ton petrokok, 240 bin ton otogaz, 415 bin ton karışık ksilen, 75 bin ton Olefinik LPG, 145 bin ton kükürt üretimi yapılacak.

 


HEYDAR ALİYEV MESLEK LİSESİ’NDEN SATIR BAŞLARI

 

• Aliağa ilçe merkezinde Çağdaş Azerbaycan’ın Kurucusu Heydar Aliyev’in adını taşıyacak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 2012-2013 eğitim yılında hizmete girecek.
• “İş İçinde Eğitim, Eğitim İçinde İş” prensibi ile eğitim verecek Heydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 22 dönüm araziye kurulacak. 24 derslik, 10 dairelik lojman ve spor salonu ile birlikte toplamda 720 öğrenciye eğitim imkânı sunacak.
• Okuldan mezun olacak gençler Petkim’in, SOCAR & Turcas Grubu bünyesindeki diğer şirketlerin ve bölgedeki sanayi kuruluşlarının gereksinim duyduğu nitelikli ara işgücünü karşılamada çok önemli bir işlev yüklenecek.

 

AYPE-T FABRİKASI’NDAN SATIR BAŞLARI

 

• Dünyada yaygın olarak kullanılan plastik sanayinin en önemli hammaddelerinden biri olan Alçak Yoğunluk Polietilen (AYPE) ürünü, petrokimya sanayisinin ana itici motor gücü konumunda.
• Dünya termoplastik üretiminin %60‘ını oluşturan AYPE üretiminin yapıldığı 160.000 ton/yıl kapasiteli AYPE-T Fabrikası’nda çeşitli sektörlerin ihtiyacına yönelik 11 farklı AYPE türü üretiliyor.
• AYPE ürünü ağır hizmet torbaları, inşaat endüstri ve tarım uygulaması için filmler, muhtelif borular, telefon ve güç kabloları, yüksek frekans ve sinyal kabloları, deterjan şişeleri, büyük hacimli kaplar ve kimyasal taşıma kapları, genel maksatlı ambalaj ve ürün teşhir paketlemeleri için film, şişe ve kavanoz kapakları, küçük parça ve oyuncak imali vb. olmak üzere günlük yaşamın her aşamasında geniş bir kullanım yelpazesi ile yaşamı kolaylaştırıyor.
• PETKİM geniş kullanım alanı olan AYPE ürününde Türkiye ihtiyacının neredeyse tamamını, Avrupa talebinin %8’ini, Dünya talebinin %2’sini karşılıyor. .

TÜRK SANAYİSİ İÇİN TARİHİ GÜN 25 EKİM 2011TÜRK SANAYİSİ İÇİN TARİHİ GÜN 25 EKİM 2011TÜRK SANAYİSİ İÇİN TARİHİ GÜN 25 EKİM 2011TÜRK SANAYİSİ İÇİN TARİHİ GÜN 25 EKİM 2011TÜRK SANAYİSİ İÇİN TARİHİ GÜN 25 EKİM 2011

Diğer Basın Bültenleri