İKİ BAŞBAKANDAN PETKİM LİMANI YATIRIMINA TAM DESTEK!..

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (20.03.2013)

• 22 ŞUBAT’TA PETKİM İLE A.P MOLLER-MAERSK GRUBU ŞİRKETLERİNDEN APM TERMINALS ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMANIN RESMİ SEREMONİSİ YAPILDI. 
• BAŞBAKAN TAYYİP ERDOĞAN VE DANİMARKA BAŞBAKANI HELLE THORNING-SCHMIDT’TEN PETKİM KONTEYNER LİMANI’NA TAM DESTEK…

 

SOCAR Türkiye’nin Petkim Yarımadası için belirlediği ‘Value-Site-2023’ vizyonunun en önemli adımlarından biri olacak Petkim Konteyner Limanı yatırımına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt tam destek verdi.
Resmi ziyaret ve Türkiye-Danimarka İş Forumu toplantısına katılmak üzere Danimarka’ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve mevkidaşı Helle Thorning-Schmidt, Petkim Konteyner Limanı için 22 Şubat tarihinde Petkim ve Danimarka merkezli A.P. Moller-Maersk Grubu çatısı altındaki APM Terminals arasında imzalanan yatırım anlaşmasının resmi seremonisine katıldı. Erdoğan ve Schmidt’in, iki ülke şirketleri arasındaki bu önemli yatırıma güçlü destek mesajı vermesi, Türkiye ve Danimarka ekonomik ilişkileri açısından da dönüm noktasını oluşturuyor.

 

// “BAŞBAKANIMIZA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ”

 

SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Petkim Yarımadası’nda yapımı süren ve projelendiren yatırımlara her zaman destek verdiğini vurguladı. Hükümet nezdinde verilen desteğin kendilerine büyük moral verdiğini kaydeden Yavuz, bu önemli yatırımla başta Ege ve Akdeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin liman kapasitesine, dolayısıyla dış ticaret hacmine çok önemli bir ivme kazandıracaklarının altını çizdi. Petkim Limanı’nın geliştirilmesi, daha ekonomik olarak işletilebilmesi ve Türkiye’nin en büyük entegre limanı haline getirilmesi amacıyla Petlim Limancılık Ticaret A.Ş.’yi kurduklarını anımsatan Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı:


“Biz Petkim Yarımadası için belirlediğimiz ‘Value-Site’ vizyonu çerçevesinde, bir yandan yarımadamızın bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yatırımlar yaparken, APM Terminals ile uzun süreli bir işletme anlaşması imzalayarak limanımızda konteyner operasyonlarını başlatmak için ilk adımı attık. Bugün Kopenhag’da Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Danimarka Başbakanı Sayın Helle Thorning-Schmidt’in huzurunda resmi seremonimizi gerçekleştiriyoruz. Başbakanımıza ve Danimarka Başbakanı Sayın Helle Thorning-Schmidt’e bugün burada oldukları için ve işbirliğimizi destekledikleri için şükranlarımı sunuyorum. Ben ve çalışma arkadaşlarım, bizlere duyulan bu büyük güveni boşa çıkarmamak için gecemizi gündüzümüze katarak yoğun şekilde çalışıyoruz. Vizyonumuzun önemli bir parçasını daha hayata geçirmenin ve ülkemize verdiğimiz sözleri yerine getirmenin gururu içindeyiz. 1.5 Milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahip olacak limanımızın işletmesini bu alanda dünya devi olan APM Terminals yapacak. Bu yatırım ülkemizin dış ticaretine büyük katkı sağlamasının yanında; Türkiye, Azerbaycan, Danimarka ve Hollanda’yı ortak paydada buluşturan müthiş bir sinerji kaynağı olacak. Liman ve lojistik yatırımlarımız ile ülkemizin en stratejik sanayi bölgelerinden biri olan Aliağa’yı ülkemizin en büyük entegre lojistik merkezi olma noktasına taşımayı hedefliyoruz. Limanımızı bölgenin en büyük entegre limanı ve lojistik merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Yapacağımız yatırım, Aliağa ve Nemrut Limanlar Bölgesi’nin de dünyanın sayılı lojistik merkezlerinden biri olmasını sağlayacak. Petkim Konteyner Limanı Projesi'ni tanımlarken, ‘Kaybedenin olmadığı bir proje’ cümlesini kullanmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu işbirliğinin ülkelerimize hayırlı olmasını diliyorum”

 

// “DENEYİMİMİZİ TÜRK İYE’NİN
İLERLEMESİ İÇİN KULLANACAĞIZ…”

 

APM Terminals CEO'su Kim Fejfer ise, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, hızla büyüyen bir pazar olarak, küresel ticaret için önemli bir coğrafi kesişimde yeni fırsatlar yaratıyor. Petkim ile yeni ortaklığımızla beraber deneyimimizi Petkim Limanı’nın gelişimi, bu değişimin heyecan verici bir parçası olmak ve Türkiye’nin ilerlemesi için kullanacağız.” dedi.

 

KISA… KISA…

VALUE-SITE 2023 VİZYONUNUN
LOJİSTİK ADIMI: PETKİM LİMANI

• Petkim Konteyner Limanı başlangıçta 1,5 Milyon TEU ve potansiyeli ile 4 Milyon TEU olan konteyner elleçleme kapasitesi Ege Bölgesi'nin en büyük entegre limanı olacak.
• % 100 Petkim iştiraki olan Petlim Limancılık A.Ş. tarafından yapılacak yatırımın ilk fazı 2015 yılında, ikinci fazı 2016 yılında tamamlanacak. İnşaat aşamasında 500, işletme döneminde ise 260 kişiye sürekli istihdam sağlanacak.
• Konteyner terminal işletmeciliğinde dünyanın lider kuruluşu APM Terminals ile yapılan stratejik işbirliği ile Petkim Limanı, Alsancak Limanı'nın bugünkü kapasitesinden yaklaşık %50 daha fazla başlangıç kapasitesine sahip olacak.
• Petkim Konteyner Limanı tamamlandığında; Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde 11.000 TEU kapasiteli konteyner gemilerinin rahatlıkla yanaşabileceği tek liman olacak. Türk sanayicileri Pire ve İskenderiye gibi limanlarda zaman kaybetmekten kurtulacak; ihracatçı firmaların navlun maliyeti azalacak.
• İzmir-Çanakkale Karayolunun yanında oluşturulacak geri hizmet sahası, mevcut demiryoluna entegre edilecek. Konteyner depolanması için liman sahasında 42 hektar, geri hizmet alanında ise 6 hektar olmak üzere toplam 48 hektar lojistik saha yapılacak.
• Aliağa ve Nemrut Limanlar Bölgesi'nin sayılı lojistik merkezlerinden biri olmasını sağlayacak konteyner ve genel kargo limanı projesi ile pazar talebine bağlı olarak kapasite 4 Milyon TEU'ya kadar çıkarılabilecek.

 

 

EDİTÖRE NOT:

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş

Nisan 1965 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) öncülüğünde kurulan Petkim’in ilk kompleksi 1970 yılında işletmeye açıldı. İkinci kompleksi, en ileri teknolojiler ve optimum kapasitelere sahip olarak 1985 yılında İzmir-Aliağa'da devreye alındı. Petkim Petrokimya Holding AŞ’nin sermayesindeki yüzde 51 oranındaki kamu hissesi; blok satış yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin ihale süreci sonucunda, 30 Mayıs 2008 tarihinde 2 milyar 40 milyon dolar bedelle SOCAR & Turcas Enerji AŞ’ye (STEAŞ) geçti. STEAŞ’deki yüzde 25’lik Turcas Petrol hissesinin Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR)  tarafından satın alınmasının ardından, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren şirketin ticari unvanı SOCAR Turkey Enerji A.Ş olarak değişti. 60’ı aşan ürün yelpazesiyle bugün sanayimizin vazgeçilmez bir petrokimyasal hammadde üreticisi olan Petkim’in ürettiği petrokimyasal ürünler; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj, tekstil, ilaç, boya sektörlerinin önemli girdileri... Petkim halen İstanbul Sanayi Odası'nın "İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" sıralamasında 12'inci;  Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin "En Çok İhracat Yapan 1000 Firma" sıralamasında 13’üncü; Ege İhracatçı Birlikleri tarafından açıklanan “En Yüksek İhracat Yapan Firmalar” sıralamasında 1’inci, Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından açıklanan "Ege'nin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu" ve “En Çok İhracat Yapan Firmalar” sıralamasında ise 2'inci sırada yer alıyor.

 

 

 

PETLİM LİMANCILIK TİCARET A.Ş.

Petlim Limancılık Ticaret A.Ş., Petkim Limanı'nı Türkiye'nin en büyük limanlarından biri haline getirmek amacıyla Kasım 2010 tarihinde Petkim'in % 100 iştiraki ile  kuruldu. "Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik” Entegrasyonu'na dayanan 'Value-Site' projesinin en önemli halkalarından "Lojistik" adımı olan Petkim Konteyner Limanı, elleçleme kapasitesini artırarak Petkim Yarımadası'nın bugünkü ve gelecekteki lojistik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik gerekli yatırımları yapıyor. Lojistik destek alanında büyümek ve limanda konteyner operasyonlarını başlatmak için de konteyner terminal işletmeciliğinde dünyanın lider kuruluşu APM Terminals ile işbirliği yapıyor. 700 metrelik tek parça rıhtım yapısı ile ülkemizde 11.000 TEU kapasiteli gemilerin yanaşabileceği ilk liman olma özelliği taşıyacak olan konteyner limanı, Aliağa ve Nemrut Körfezi’ni 1,5 Milyon TEU başlangıç kapasitesiyle bölgenin en büyük entegre lojistik merkezlerinden biri olma noktasına taşıyacak.

Petkim Konteyner Limanı, uluslararası standartlarda, son teknolojiye sahip zengin ekipman parkı ile müşterilerine kaliteli hizmet sunacak.

 

 

 

MAERSK GRUBU  

Deniz taşımacılığı şirketi olarak 1904 yılında Danimarka’da kurulan A.P. Moller-Maersk Grubu, dünyanın 125 ülkesinde petrol çıkarma, liman işletmeciliği, bankacılık; havayolu, denizyolu ve karayolu taşımacılığı, eğitim gibi sektörlerde 110 binin üzerinde çalışanla hizmet veriyor.  Maersk Grubu, Maersk Line, APM Terminals, Maersk Oil ve Maersk Drilling şirketlerini çatısı altında bulunduruyor. Yaklaşık 177.000 çalışanı bulunan grup 2012 yılında 60 Milyar Dolar kar açıkladı. Maersk Group, Kopenhag borsasında yasal adı olan A.P. Moller ile listelerde yer alıyor.  Kontrol A.P Moller ve Chastine Mc-Kinney Moller aile şirketinin elinde olmakla birlikte Maersk Grup’ta 76.000 hissedar var.   Merkezi Hollanda’da bulunan ve dünyanın en önemli liman işletmecisi firmalarının başında gelen APM Terminals şirketini de çatısı altında barındıran A.P. Moller-Maersk Grubu, Türkiye operasyonlarını 1993 yılından bugüne sürdürüyor. Grubun Türkiye’de faaliyet gösteren Maersk line, Safmarine ve Seago Line armatör markaları bulunuyor. 

 

 

APM TERMINALS

Global terminal ağı işletmeciliği yapan APM Terminals, limanları ve iç karasal altyapı yatırımları ile % 90'lara ulaşan uluslararası deniz yolu ticaretinin büyümesine önemli derecede katkı sağlıyor. Uluslararası ticaret, büyüyen ekonomik çarkı ile istihdamı sağlayarak ve ekonomileri kalkındırarak dünyanın her yerinde yaşayan insanların yaşam standartlarını yükseltiyor. Global merkezi Hague Danimarka'da olan şirketin asıl uzmanlık alanı dizayn, inşaat, yönetim ve liman operasyonları, terminal ve ülke içi servisleridir. dünya genelinde 68 ülkede 25 bin çalışanın olduğu bir ağ ile, terminal tesisleri ve 170 den fazla ülke içi servis operasyonları ile lider bir firmadır.

APM Terminals 2012 Lloyd Global ödülleri listesinde yılın liman operatörü, 2012 Containersation Internatıonal’da da uluslararası terminal işletmecisi seçildi. Basın fotoğrafları
www.apmterminalsphotos.com sitesinden temin edebilir ve www.apmterminals.com sitesinde ayrıntılı bilgiye ulaşabilir.

 

İKİ BAŞBAKANDAN PETKİM LİMANI YATIRIMINA TAM DESTEK!..İKİ BAŞBAKANDAN PETKİM LİMANI YATIRIMINA TAM DESTEK!..İKİ BAŞBAKANDAN PETKİM LİMANI YATIRIMINA TAM DESTEK!..

Diğer Basın Bültenleri