HEYDAR ALİYEV, DOĞUMUNUN 90. YILINDA PETKİM'DE ANILDI...

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (11.05.2013)

• ÇAĞDAŞ AZERBAYCAN’IN KURUCUSU HEYDAR ALİYEV PETKİM’DE ANILDI.
• PETKİM KÜLTÜR MERKEZİ’NDE DÜZENLENEN TÖRENDE KONUŞAN GENEL MÜDÜR SADETTİN KORKUT: “HEYDAR ALİYEV DÜNYA ÖLÇEĞİNDE ÖNGÖRÜ SAHİBİ BİR DEVLET ADAMIDIR.”


Çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu ve merhum Cumhurbaşkanı Heydar Aliyev, doğumunun 90. Yılında Petkim Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle anıldı. Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının söylenmesiyle başlayan, Petkim çalışanları ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, Aliyev’in, siyasi mücadelesi “ikinci vatanım” dediği Türkiye’ye verdiği değer ve iki kardeş ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yolunda yaptığı hizmetler anlatıldı.


Törenin açılışında konuşan Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, Türk halkının gönlünde Mustafa Kemal Atatürk’ün değeri ile Azerbaycan halkının Heydar Aliyev’e duyduğu sevgi ve bağlılığın aynı olduğuna dikkat çekti. Aliyev’in 80 yıllık ömründe çok çetin siyasi mücadeleler sonucunda edindiği bilgi ve deneyimi, Azerbaycan’ın bağımsızlığına kavuşması ve kalkınmasında kullandığını kaydeden Korkut, “Azerbaycan’ın bu büyük önderi, dost ve kardeş ülke Türkiye ile tarihimizin derinliklerinden gelen bağların güçlendirilmesine, iki ülkenin refahı paylaşmasında kader ortaklığı yapmasına büyük değer atfetti. Tarihe geçen ve Türk-Azeri kardeşliğinin anayasası olarak her daim anımsanan ‘Biz bir Millet, İki Devletiz’ ülküsü de Heydar Aliyev’e aittir” dedi.


Bugün Azerbaycan’ın, Heydar Aliyev’in fikirleri ve politikalarının devamını sağlayan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in uzak görüşlülüğü ile, dünyanın en hızla gelişen ülkelerinden biri hâline geldiğini hatırlatan Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Merhum Aliyev’i huzurlarınızda bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. Özümüz bir, sözümüz bir, kaderimiz bir, kıvancımız bir. Türkiye'de ya da Azerbaycan'da yaşamamızın çok da önemi yok.”

 

// “BİR TÜRKİYE SEVDALISI…”

 

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdürü ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Büyükelçi Hulusi Kılıç ise, Azerbaycan’da 2008-2012 yılları arasında Türkiye Büyükelçisi olarak görev yaptığını hatırlattı. Bu süre içinde Azerbaycan’ın hızlı kalkınmasına ve artan refahına tanık olduğunu kaydeden Kılıç, şöyle devam etti:


“En büyük üzüntüm ulu önder Heydar Aliyev’in 2006 yılında gerçekleştirilen Bakü-Tiflis-Ceylan Boru hattının açılışında olmamasıydı. Kendisi bu proje için çok büyük emekler verdi. Türkiye’nin bu proje içinde olup kazanmasını istiyordu. Ulu önderin bıraktığı yolda yürüyen oğlu Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk dünyası için yılmadan çalışıyor. Ben Heydar Aliyev’i dört açıdan değerlendiriyorum. Aliyev, unutulmaz Azerbaycan Türk’ü, bir dünya lideri, Türk Dünyası’nın en büyük önderlerinden biri ve Türkiye sevdalısıdır”

 

// “AZERBAYCAN’I DÜNYA
SAHNESİNE ÇIKARDI”

 

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vidadi Umudlu da merhum Heydar Aliyev’in uyguladığı dış politika stratejisinin önemine değindi. “Asrın Projesi” olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı’nın mimarının Aliyev olduğunu kaydeden Umudlu, Azerbaycan’ın bugün bir dünya devleti olmasında Heydar Aliyev’in dış politika stratejisinin temel oluşturduğunu sözlerine ekledi. Aliyev’in Türkiye sevgisine de vurgu yapan Vidadi Umudlu, kardeş Türkiye’de de anma törenleri düzenlenmesinden büyük mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi”


Konuşmaların ardından Anadolu Kartalları folklör grubu, izleyenlere Kafkas halk danslarından oluşan muhteşem bir gösteri sundu.

 

 

HEYDAR ALİYEV, DOĞUMUNUN 90. YILINDA PETKİM'DE ANILDI... HEYDAR ALİYEV, DOĞUMUNUN 90. YILINDA PETKİM'DE ANILDI... HEYDAR ALİYEV, DOĞUMUNUN 90. YILINDA PETKİM'DE ANILDI... HEYDAR ALİYEV, DOĞUMUNUN 90. YILINDA PETKİM'DE ANILDI...

Diğer Basın Bültenleri