PETKİM, 4 DALDA ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (29.12.2013)

 Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO)’nın düzenlediği Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni’nde Petkim; üretim, ihracat, istihdam ve yatırım alanlarında toplam 4 ödülün sahibi oldu. 2012 yılında 3.970 milyon TL. ciro gerçekleştiren, 1 milyar 41 milyon dolarlık ihracata imza atan Petkim, 2 bin 500 civarındaki çalışanıyla bölgenin en fazla istihdam sağlayan 3. şirketi konumunda. Geçen yıl yapılan 68 milyon TL’nin üzerindeki ek yatırımla başarı ödülüne ulaştıklarını belirten Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 2013 yılında ise yaklaşık 125 milyon dolarlık yatırımın hayata geçtiğini söyledi. Korkut, Petkim’de yıl sonuçlarında geçen yıla göre kârlılıkta ciddi oranda iyileşme olacağını, ilk 9 aylık göstergelerin bu görüşü desteklediğini dile getirdi.

 
     Petkim, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından her yıl düzenlenen Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni’nde toplam dört ödülün sahibi oldu. 2012 yılı faaliyet sonuçlarına göre Petkim; “En Yüksek İhracat Gerçekleştiren Firmalar” ve “En Yüksek Üretim Gerçekleştiren Firmalar” kategorilerinde ikincilik, “En Yüksek İstihdam Sağlayan Firmalar” kategorisinde üçüncülük ödülü aldı. “En Yüksek Yatırım Gerçekleştiren Firmalar” kategorisinde ise sektörel bazda birincilik başarı ödülü Petkim’in oldu.
 
     2012 yılında 3.970 milyon TL. ciro gerçekleştiren, 1 milyar 41 milyon dolarlık ihracata imza atan Petkim, 2 bin 500 civarındaki çalışanıyla bölgenin en fazla istihdam sağlayan 3. şirketi konumunda. Geçen yıl yapılan 68 milyon TL’nin üzerindeki ek yatırımla Kimya sektörü başarı ödülüne ulaştıklarını belirten Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 2013 yılında ise yaklaşık 125 milyon dolarlık kapasite artışı, planlı bakım ve verimlilik arttırma yatırımının hayata geçtiğini söyledi. 2012 yılında bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 25 arttıran Petkim’in böylece tarihindeki en yüksek ihracat rakamına ulaştığını da kaydeden Sadettin Korkut, 9 aylık finansal sonuçlar dikkate alındığında 2013 yılının da başarılı iş sonuçlarıyla sona ereceğini ifade etti.
 
     Türkiye’nin ikinci Stratejik Teşvik Yatırım Belgesi’ni alan Etilen ve Saf Tereftalik Asit (PTA) fabrikalarındaki kapasite artışı yatırımlarının 2014 yılı içinde tamamlanacağını söyleyen Sadettin Korkut, yatırım hedefleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Etilen üretim kapasitemizi yüzde 13 arttırarak 520.000 ton/yıl'dan 587.600 ton/yıl'a taşımak amacıyla yürüttüğümüz projeyi 2014 yılı içinde tamamlamayı planlıyoruz. PTA kapasitemizi artırmaya yönelik projemiz de yine yıl içerisinde devreye alınacak. Toplam bedeli 25 milyon dolar olan proje ile PTA kapasitemiz 70 bin tondan 105 bin tona çıkacak.  Bu yatırımlar tamamlandığında Petkim'in yıllık brüt üretim kapasitesi 3,2 milyon tondan, 3,6 milyon tona çıkacak ve üretim maliyetlerimizin düşmesine katkı sağlayacak.”
 
RÜZGAR SANTRALİ İLE ENERJİ ÜRETİMİMİ YÜZDE 10 ARTACAK
SOCAR Türkiye’nin Petkim Yarımadası için belirlediği “Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu” vizyonunun adımlarından biri olan Petkim Rüzgâr Enerji Santrali’nde (RES) teknik değerlendirme süreci tamamlandı. Toplam 50 MW kurulu güce sahip olacak Petkim RES’in 25 MW’lık ilk fazı için 2014 yılı başında temel atılması ve kasım ayında devreye alınması planlanıyor. Yapılacak yatırım hakkında bilgi veren Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 25 MW kurulu güce sahip santralin ilk fazının devreye girmesi ile şirketin enerji üretim kapasitesinin yaklaşık yüzde 10 oranında artacağını vurguladı. Korkut, Petkim Yarımadası’nın da içinde bulunduğu coğrafyanın, Türkiye’nin en verimli rüzgâr potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekti
PETKİM, 4 DALDA ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDUPETKİM, 4 DALDA ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU

Diğer Basın Bültenleri