PETKİM'DEN 55 MİLYON EURO'LUK RES YATIRIMI

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (31.03.2014)

 

Petkim Rüzgâr Enerjisi Santrali’ni Alstom İnşa Edecek

 

  • Petkim, yaklaşık 55 milyon Euro anahtar teslim kontrat bedeliyle Rüzgâr Elektrik Santrali kurmak için Alstom’la anlaştı. Toplam kurulu gücü 51 MW olacak ve ilk fazı tamamlandığında Petkim’in elektrik üretim kapasitesini yüzde 12 artıracak Petkim RES’in ilk fazı 2015 yılında tamamlanacak.
  • SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz; “SOCAR Türkiye olarak başta Petkim olmak üzere tüm faaliyet alanlarımızda ve gelecek yatırımlarımızda yenilenebilir enerjinin önemine inanıyor, bu inancımızın bir yansıması olarak da Petkim Yarımadası’nda Petkim RES yatırımına imza atıyoruz. İlk fazı 27 MW ve ikinci fazı da 24 MW olacak olan Petkim RES, Petkim Yarımadası’ndaki enerji ihtiyacımıza yapacağı katkıdan öte hem bölgenin temiz enerjiye olan ihtiyacına hem de Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesine katkıda bulunacak. Yatırım kapsamında en önemli adımlardan biri olan tedarikçi konusunu, alanında profesyonel bir bakış açısına sahip Alstom ile çözümlemiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
  • Alstom Türkiye Ülke Başkanı Adil Tekin; “Petkim Rüzgar Santrali için kullanacağımız ECO110[1] türbinlerinin, sahanın rüzgar hızı ile mükemmel uyumu sayesinde santralden maksimum verimi alabileceğiz. Petkim gibi Türkiye’nin en önemli petrokimya tesisine bu rüzgar türbinlerimizle enerji vereceğimiz için gurur duyuyoruz” dedi.

 

Petkim, SOCAR Türkiye’nin “Petkim – Value Site 2023” vizyonu doğrultusunda “Rafineri – Petrokimya – Enerji – Lojistik Entegrasyonu” kapsamında gerçekleştireceği Petkim Rüzgar Enerjisi Santrali yatırımı için Alstom ile anahtar teslimi bir anlaşma imzaladı. Petkim Aliağa’da düzenlenen imza törenine SOCAR Türkiye ile Alstom Türkiye’nin üst düzey yöneticileri katılırken imzaları SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Alstom Power Rüzgâr İşkolu Proje Direktörü Laurent Verdier ve Alstom Türkiye Ülke Başkanı Adil Tekin attı.

 

Anahtar teslim kontrat bedeli yaklaşık 55 milyon Euro olan 51 MW’lık kurulu güce sahip Petkim RES, İzmir Aliağa’daki Petkim Yarımadası’na inşa edilecek ve tesislerin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yer tutacak. Yarımadanın yenilenebilir enerji kaynağı olacak olan Petkim RES’in ilk fazı, 2015 yılında ve ikinci fazı da 2016’da işletmeye alınarak yatırım tamamlanacak.

 

Kenan Yavuz: “Petkim RES, yenilenebilir enerjiye verdiğimiz önemin göstergesi ve entegre değer zincirimizin önemli bir adımı”

 

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında “Petkim Value – Site” vizyonu çerçevesinde ‘Türkiye’nin Enerjisi’ olmayı hedefleyen SOCAR Türkiye’nin, Petkim Yarımadası’ndaki yatırımlarını birer birer hayata geçireceğini dile getiren SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz; “Enerji üretimimizi çeşitlendirecek Petkim RES, uzun vadeli yatırım planlarımız sonucunda oluşturmak istediğimiz entegre değer zincirinin önemli bir halkasını temsil ediyor. SOCAR Türkiye olarak başta Petkim olmak üzere tüm faaliyet alanlarımızda ve gelecek yatırımlarımızda yenilenebilir enerjinin önemine inanıyor, bu inancımızın bir yansıması olarak da Petkim Yarımadası’nda Petkim RES yatırımına imza atıyoruz. Ülkemizin enerji stratejisinin en başında gelen yenilenebilir enerjiye destek konusunda SOCAR Türkiye olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz. Yaklaşık 55 milyon Euro yatırım bedeliyle ilk fazı 27 MW ve ikinci fazı da 24 MW olacak olan Petkim RES, Petkim Yarımadası’ndaki enerji ihtiyacımıza yapacağı katkıdan öte hem bölgenin temiz enerjiye olan ihtiyacına hem de Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesine katkıda bulunacak. Yatırım kapsamında en önemli adımlardan biri olan tedarikçi konusunu alanında profesyonel bir bakış açısına sahip Alstom ile çözümlemiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. SOCAR Türkiye olarak Alstom’a rüzgar enerjisi alanındaki bilgi ve deneyimlerini Petkim RES’e yansıtacak olmalarından ötürü teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Adil Tekin: “Petkim gibi Türkiye’nin en önemli tesisine enerji vereceğimiz için gurur duyuyoruz”

 

Alstom Türkiye Ülke Başkanı Adil Tekin projeyle ilgili olarak: “Petkim Rüzgar Santrali için kullanacağımız Alstom ECO100 platformunda yer alan ECO110 türbinleri, sahanın rüzgar hızı ile mükemmel bir uyum sağlıyor, bu uyum sayesinde santralden maksimum verimi alabileceğiz. Petkim gibi Türkiye’nin en önemli petrokimya tesisine bu rüzgar türbinlerimizle enerji vereceğimiz için gurur duyuyoruz” dedi.

 

İlk fazda 27 MW, İkinci fazda 24 MW

 

Santral için her biri 3 MW gücünde Alstom ECO110[1] türbinleri kullanılacak. İki fazda anahtar teslimi olarak inşa edilecek santral için dokuz adet türbin aracılığı ile 27 MW (9 x 3 MW), ikinci fazında ise sekiz adet türbin aracılığı ile 24 MW (8 x 3 MW) güç elde edilecek. Santral tamamlandığında yaklaşık 200 GWh enerji üretebilecek. Anahtar teslimi RES Projesi olarak inşa edilecek olan santralin tüm inşaat, tedarik ve mühendislik çalışmalarını yürütecek olan Alstom, ayrıca santrale 15 yıl boyunca servis ve bakım hizmeti de sunacak. Alstom daha önce Petkim Aliağa Kojenerasyon Santrali için buhar türbini temin etmişti. 

PETKİM'DEN 55 MİLYON EURO'LUK RES YATIRIMIPETKİM'DEN 55 MİLYON EURO'LUK RES YATIRIMIPETKİM'DEN 55 MİLYON EURO'LUK RES YATIRIMIPETKİM'DEN 55 MİLYON EURO'LUK RES YATIRIMI

Diğer Basın Bültenleri