PETKİM’İN İLK ÇEYREK KÂRI GEÇEN YILIN TAMAMINA YAKLAŞTI

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (29.04.2014)

 

  • Türkiye’nin petrokimyada tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 2014 yılı ilk çeyreğinde 37 milyon TL ile 2013 yılı tamamına (49 milyon TL) yakın net kar rakamı açıkladı. Böylece ilk çeyrek net karı geçen yıla (3,1 milyon TL) göre 12 kat artış gösterdi. İlk 3 aylık dönemde 1,2 milyar TL ciro yapan şirketin brüt karı 92 milyon TL olurken FAVÖK rakamı da 81 milyon TL’ye ulaştı.
  • Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yurtiçinde dövizdeki dalgalanmanın öne çıktığı bir ortamda operasyonel verimliliğe özel önem veren ve pazar odaklı dinamik planlama stratejisine bağlı olarak ilk çeyrekte hissedarları memnun edecek güçlü rakamlara ulaştıklarını söyledi.

 

          Petkim Petrokimya Holding A.Ş. yılın ilk çeyreğinde geçen yılın tamamına yakın net kar rakamı açıkladı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 3,1 milyon TL, yılsonunda 49 milyon TL net kar elde eden Petkim’in 2014 yılı ilk çeyrek net karı ise 37 milyon TL’ye ulaştı. Geçen yılın ilk çeyreğinde sıfıra yakın olan net kar marjı yüzde 3,1’e çıktı. Söz konusu dönemde 1 milyar 190 milyon TL ciro gerçekleştiren şirketin brüt karı 92 milyon TL, FAVÖK rakamı da 81 milyon TL oldu. FAVÖK marjı geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,4 iken bu oran yüzde 55 artarak yüzde 6,8’e yükseldi. Şirketin kapasite kullanım oranları da geçen yılın 5 puan üzerine çıkarak yüzde 86 düzeyinde gerçekleşti.

 

          Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, dövizdeki dalgalanmaların etkin olduğu yılın ilk çeyreğinde pazar odaklı dinamik planlama politikasının sonucu ciro, brüt kar, net kar ve FAVÖK rakamlarında ciddi artış elde edildiğini söyledi. Söz konusu dönemde iç piyasada genel petrokimya pazarının aksine Petkim ürünlerine olan talebin arttığını belirten Korkut, sürdürülebilir kârlılık hedefi kapsamında son beş çeyrekte iyi bir trend yakalandığını ifade ederek, “Ciro ve pazar payından ziyade, kâr üretmeye odaklandık. Üretimden lojistiğe kadar tüm süreçlerde operasyonel verimliliği ön planda tutarak ve kontrol edilebilen değişkenlere ağırlık vererek karlılığı sürekli hale getirmek istiyoruz. Kâr marjlarına odaklandık ve bunun sonuçlarını elde ettik.” dedi.  Türkiye’nin tek petrokimya hammadde üretim tesisi olan Petkim’de ilk çeyrekte görülen ciro artışının yanı sıra brüt karın ikiye katlandığını söyleyen Sadettin Korkut, brüt kar marjı ve FAVÖK’teki artışların dikkate değer olduğunu kaydetti.

 
PETKİM’E DEĞER KATAN YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR
          Petkim’de verimliliği sürekli arttırmaya yönelik yatırımların da devam ettiğini dile getiren Korkut, 2014 yılı ilk üç aylık dönemde kapasite artışı, idame tamamlama, enerji ve üretimde verimlilik artırmaya yönelik yapılan yatırım harcamaları tutarının 58 milyon TL’nin üzerine çıktığını söyledi. Petkim’in önümüzdeki yılsonuna kadar tamamlanacak 4 yatırımla daha fazla değer üreten bir şirket haline geleceği bilgisini veren Korkut, şunları dile getirdi: “Yılsonunda bitecek Etilen ve PTA fabrikaları kapasite artışı yatırımlarıyla üretim kapasitesi yıllık 3,2 milyon tondan, 3,6 milyon tona çıkacak. Gelecek yıl içinde faaliyete geçecek Konteyner Limanı ile lojistik alanında gelir elde etmeye başlayacak. İlk fazı 2015 yılı içinde üretime başlayacak Rüzgar Elektrik Santrali (RES)’yle de şirket, enerji verimliliği ve çeşitliliğini arttıracak. Aliağa Kompleksi’nde 15 ana fabrika ve 7 yardımcı tesisi bulunan Petkim’in, Etilen ve Saf Tereftalik Asit (PTA) fabrikalarında gerçekleştireceği kapasite artışı yatırımı toplamı 138 milyon Dolara ulaşacak. APM Terminals ile birlikte Petlim Limanı’nı, dünyaca ünlü Alstom şirketiyle Rüzgar Elektrik Santrali’ni tamamlayacağız.”
 
          Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 2014 yılı ilk çeyreğinde, önemli üretim bölgelerinde devam eden politik belirsizlikler nedeniyle petrol fiyatlarının 110 USD seviyelerinde seyrettiğini belirterek, “Küresel büyümede gözlenen yavaşlamaya ve rafineri kapasitelerindeki düşüşlere rağmen, özellikle Kuzey Amerika’da sürüş sezonunun erken başlamasıyla yükselen benzin talebi ve fiyatları, petrol fiyatlarındaki yüksek seyrin bir nedeni oldu. Petrole bağımlı hareket eden ana hammadde nafta fiyatları da yüksek seyrini sürdürdü. Yüksek seyreden girdi fiyatları maliyetleri olumsuz etkiledi. Üreticiler maliyet tarafındaki artışları ürünlere aynı oranda yansıtmakta güçlük çekti. Marjlarda bir miktar daralma hissedildi.  Özellikle Çin ve Asya ekonomilerindeki büyüme hızlarındaki düşüş petrokimyasal ürünlerin talebini olumsuz etkiledi.” ifadelerini kullandı.
 
          Türkiye piyasasında döviz kurlarında yaşanan hareketliliğin yurt içi talebi yavaşlattığını 2014 ilk çeyreğinde, sektördeki üreticilerin stoktan ziyade sadece ihtiyaçları kadar mal almaya başladığını anlatan Korkut, Avrupa piyasalarında meydana gelen kısmi iyileşmenin ise özellikle plastik mamul üreten ve AB pazarını hedefleyen üreticilere daha olumlu etki yaptığını kaydetti. Çin piyasasında polimer fiyatlarında dönem içinde görülen kısmi fiyat artışlarının, İran başta olmak üzere Ortadoğu ürünlerinin Türkiye’den ziyade Çin piyasasına yönelmesine neden olduğunu ifade eden Korkut, bu durumun Türkiye piyasasının daha dengeli hale gelmesini sağladığını belirtti. Korkut, Türkiye’nin ağırlıklı ihracat pazarlarından olan Euro Bölgesi’ndeki büyüme tahminlerinin pozitif olmasının önümüzdeki dönemde Petkim’e olumlu katkılar sağlamasını beklediklerini söyledi.
 
PETKİM’İN İLK ÇEYREK KÂRI GEÇEN YILIN TAMAMINA YAKLAŞTI PETKİM’İN İLK ÇEYREK KÂRI GEÇEN YILIN TAMAMINA YAKLAŞTI PETKİM’İN İLK ÇEYREK KÂRI GEÇEN YILIN TAMAMINA YAKLAŞTI

Diğer Basın Bültenleri