GOLDMAN SACHS PETLİM'E ORTAK OLUYOR

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (19.07.2014)

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs, Petkim’in liman şirketi Petlim’e ortak oluyor…

 

Petkim, yüzde 100 iştiraki olan Petlim Limancılık A.Ş.’de sahip olduğu hisselerin devri hususunda Goldman Sachs'a münhasıran müzakere hakkı tanıdığını açıkladı. Yapılan ön anlaşma ile Petlim hisselerinin yüzde 30'unun, 250 milyon Amerikan Doları bedel ile Goldman Sachs’a satılması planlanıyor.

 

SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz: “Dünyanın en büyük yatırımcılarından birinin liman şirketimize ortak olması, projemizin ekonomisinin ve değerinin tescili anlamına gelmektedir. Liman yatırımımızın proje finansmanı kapsamında da ön anlaşmasını Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Akbank ile imzaladık. Akbank ile imzalanan term-sheet kapsamında 13 yıl vade ile 211 milyon USD finansman sağlamış olacağız.”

 

Petkim, yüzde 100 iştiraki olan Petlim Limancılık A.Ş.’de sahip olduğu hisselerin devri hususunda dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs'a münhasıran müzakere hakkı tanıdığını açıkladı. İzmir Aliağa’da gerçekleştirilen ön anlaşma ile Petlim hisselerinin yüzde 30'unun, 250 milyon Amerikan Doları bedel ile Goldman Sachs’a satılması planlanıyor. Ayrıca, yapılacak sözleşmede Goldman Sachs’ın bir zarara uğramaması için ilgili hisseleri SOCAR Türkiye’ye satma hakkı da yer alacak. Hisse devir işleminin tamamlanması, hukuki inceleme sürecinin ardından nihai sözleşmeler üzerinde anlaşılmasıyla son bulacak.

 

SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, “Dünyanın en büyük yatırımcılarından birinin liman şirketimize ortak olması, projemizin ekonomisinin ve değerinin tescili anlamına gelmektedir. Liman yatırımımızın proje finansmanı kapsamında da ön anlaşmasını Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Akbank ile imzaladık. Akbank ile imzalanan term-sheet kapsamında 13 yıl vade ile 211 milyon USD finansman sağlamış olacağız.”

 

Petkim Yarımadası’nda devam eden yatırımları incelemek için İzmir Aliağa’ya gelen Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafayev, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, SOCAR Başkan Yardımcısı Süleyman Gassimov, SOCAR Başkan Yardımcısı David Mammadov, Petkim ve SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev Goldman Sachs ve Akbank ile yapılan liman ön anlaşmalarına da nezaret etti. SOCAR Türkiye’nin tarihi günlerinden birini daha yaşadığını belirten Kenan Yavuz, Goldman Sachs ile yapılan ön anlaşma ile çok önemli bir adım atıldığını ve dünyanın en büyük yatırımcılarından birini İzmir’e getirdiklerini söyledi. Yapılan anlaşma hakkında bilgi veren Yavuz, “Petlim Limancılık’ın %30 hissesinin Goldman Sachs’a devredilmesinin yanısıra, 7 yıl içerisinde, Petlim’in halka arz çalışmalarının yürütülmesi ve Goldman Sachs International’a ait olacak hisselerin halka arz edilmesi için Goldman Sachs International’a yetki veriyoruz. Bu işbirliği sayesinde Petkim’de yarattığımız değer tescil edilmiş oluyor. Bu anlaşmayı stratejik ve uzun vadeli bir işbirliğinin temeli olarak görüyoruz. Yaptığımız her işin, global ölçekli ve dünya ile entegre olabilen projeler olmasına özellikle dikkat ediyoruz. Aynı gün içinde imzaladığımız ikinci ön anlaşma ise Akbank ile olmuştur. Akbank ile imzaladığımız term-sheet kapsamında 13 yıl vade ile 211 Milyon Dolar tutarında bir proje finansmanı gerçekleştirmiş olacağız. Goldman Sachs gibi bir dünya devi ile yapılan hisse devri ve Akbank ile imzalanan proje finansmanı anlaşmalarını aynı günde gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kadar güzel ve büyük işleri aynı güne sığdırmak elbet ki, bizim gibi babayiğit bir şirkete çok yakışmıştır” dedi.

 

Tamamlandığında, Türkiye’nin 3. büyük konteyner limanı olacak yatırımın 2015 yılı son çeyreğinde hizmete gireceğini belirten Kenan Yavuz, aynı zaman diliminde Rüzgâr Enerji Santrali’ni de devreye almayı planladıklarını kaydetti. Petkim’in yürütmekte olduğu yatırımların hız kesmeden devam ettiğini belirten Yavuz “118 Milyon Dolar bedel ile gerçekleştirdiğimiz, Petkim’in toplam kapasitesini %13 artıracak kapasite artışı yatırımda sona yaklaştık. Bu yatırımımız da arkadaşlarımızın üstün gayretleri ile Ekim ayında tamamlanmış ve Petkim yeni kapasitesine kavuşmuş olacaktır. Diğer yandan Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı’mıza, devam etmekte olan STAR rafinerimiz ile ilgili bilgiler verdik ve heyet ile birlikte yarımada yürütülmekte olan yatırımları yerinde gösterme fırsatı bulduk.” diye konuştu.

 

Türkiye’nin en büyük reel sektör yatırımcısı olduklarını tekrar eden Yavuz, şunları kaydetti: “Türkiye ve Azerbaycan hükümetlerinin siyasi iradeleri ve destekleri ile kardeşliğimizi ete kemiğe büründuren projeleri hayata geçirmenin büyük mutluluğunu ve gururunu çalışma arkadaşlarım ile birlikte yaşıyoruz ve biliyoruz ki; Türk milletinin aydınlık geleceği, üreten bir ekonomiye sahip olmaktan geçmektedir.”

 

Resim altı: SOCAR Türkiye adına imzayı Kenan Yavuz ve Vagif Aliyev atarken Bakan Şahin Mustafayev, Rövnag Abdullayev, Süleyman Gassimov ve David Mammadov da imza törenine nezaret etti.

GOLDMAN SACHS PETLİM'E ORTAK OLUYORGOLDMAN SACHS PETLİM'E ORTAK OLUYORGOLDMAN SACHS PETLİM'E ORTAK OLUYORGOLDMAN SACHS PETLİM'E ORTAK OLUYORGOLDMAN SACHS PETLİM'E ORTAK OLUYOR

Diğer Basın Bültenleri