DÜNYANIN RAFİNERİ VE PETROKİMYA DEVLERİ İZMİR’DE BULUŞUYOR…

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (01.10.2014)

 

  • DÜNYANIN RAFİNERİ VE PETROKİMYA DEVLERİ İZMİR’DE BULUŞUYOR…
  • SOCAR TÜRKİYE’NİN ANA SPONSORU OLDUĞU 17. ORTA VE DOĞU AVRUPA RAFİNERİ VE PETROKİMYA KONFERANSI, 14-16 EKİM TARİHLERİ ARASINDA İZMİR HİLTON OTELİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK.
  • SOCAR TÜRKİYE BAŞKANI KENAN YAVUZ: “BU KONFERANS İLE RAFİNERİ-PETROKİMYA ENTEGRASYONUNUN EN ÖZGÜN ÖRNEĞİ OLAN PETKİM YARIMADASI’NI ULUSLARARASI YATIRIMCILARA TANITMA İMKÂNI BULACAĞIZ.”

 

STAR Rafinerisi projesi ile Türkiye’nin özel sektör eliyle yapılan ilk rafineri yatırımına ev sahipliği yapan İzmir, rafineri ve petrokimya sektörlerinin dünya devlerini ağırlamaya hazırlanıyor.


SOCAR Türkiye’nin ana sponsoru olduğu 17. Orta ve Doğu Avrupa Rafineri ve Petrokimya Konferansı 14-16 Ekim tarihleri arasında Hilton Oteli’nde gerçekleştirilecek.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açılış konuşmasını yapacağı konferans hakkında bilgi veren SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, 10 yıl önce rafineri-petrokimya entegrasyonun taşıdığı önemi Türkiye’de anlatmaya başladıklarını söyledi. Dünyada gelişmiş ülkelerin ortak özelliklerinin, bu entegrasyonu başarıyla hayata geçirmeleri olduğunu kaydeden Yavuz, “Petkim Yarımadası’nda inşası suren STAR Rafinerisi projemiz, bu entegrasyonun dünyadaki özgün örneklerinden biri olacak. Yatırımlarımızla Avrupa’daki en önemli üretim üslerinden birini oluşturmak istiyoruz. İzmit-Yarımca’da ve İzmir-Aliağa’da 1970’li yıllarda devlet tarafından başarıyla gerçekleştirilen entegrasyon zinciri, bugün yeni halkalar eklenerek özel sektör mantığı ile yeniden hayat bulacak. 5.6 Milyar Dolar yatırım bedeli ile ülkemizin özel sektör eliyle yapılan ilk rafinerisi olma özelliğini taşıyan yatırımla İzmir’e böylesine önemli bir konferans getirdiğimiz için mutluyuz. Bu konferansla dünyada ilgili sektörlerin dikkatini İzmir’e çekmeyi hedefliyoruz. SOCAR Türkiye olarak bizler de misafirlerimizi Petkim Yarımadası’nı gezdirerek yatırımlarımızı tanıtma imkanı bulacağız.” dedi.

 

ALİAĞA BUGÜNÜ ÜÇE KATLAYACAK POTANSİYELE SAHİP

SOCAR Türkiye’nin 2008-2018 arasını kapsayan 10 yılda Petkim Yarımadası’na yapacağı yatırımların toplam büyüklüğünün 10 Milyar Dolara ulaşacağını kaydeden Kenan Yavuz, bu yatırımların Türk ekonomisinin en önemli sorunu olan cari açığı aşağıya çekmede stratejik önem taşıdığını vurguladı.


Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yatırım portföyümüz, ‘Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik- Dağıtım entegrasyon zincirini hayata geçirmeye odaklanmış durumda. Aliağa, mevcut durumundan en az üç kat fazla büyüme potansiyeline sahip. Ülkemiz kimya sanayisine çağ atlatacak yatırımlarımızla Türkiye’nin ilk KimyaEndüstri Parkı’nı Aliağa’ya kazandıracağız. Bu büyük vizyondan, öncelikle İzmir kamuoyunun haberdar olması gerekiyor. Konferansı İzmir’e bu nedenle davet ettik. Bu vesileyle de katılımcılara İzmir’i tanıtmaktan büyük mutluluk duyacağız. Yatırımlarımıza her kesimden destek görmek ise çalışma azmimizi artırıyor. Ancak şunu da iyi bilmemiz gerekiyor: Dünya artık farklı bir dilden konuşuyor. Bu dili öğrenmek ve iyi anlamak, uluslararası çevre standartlarını harfiyen uygulayan yatırımların önündeki kişisel ve hukuki engelleri kaldırmamız gerekiyor. Türkiye’nin ihtiyacı olan katma değeri yüksek; bilgi, teknoloji ve sermaye yoğun doğrudan yatırımlardır. Türkiye’nin en büyük doğrudan yatırımcı şirketi olarak, bu iddiayı dile getirme hakkını kendimizde görüyoruz”


17. Orta ve Doğu Avrupa Rafineri ve Petrokimya Konferansı’na aralarında Macaristan’ın petrol şirketi MOL’ün İcra Kurulu Başkanı Artur Thernesz, İtalya’nın enerji devi Eni S.p.A’nın Başkan Yardımcısı Giacomo Rispoli, Rafineri ve Petrokimya Endüstrisi (NIS) Danışmanı Ivan Soucek, STAR Rafinerisi Direktörü Robert Storey’in de aralarında bulunduğu 150’nin üzerinde üst düzey yönetici ve uzman katılacak.

 

DÜNYANIN RAFİNERİ VE PETROKİMYA DEVLERİ İZMİR’DE BULUŞUYOR…DÜNYANIN RAFİNERİ VE PETROKİMYA DEVLERİ İZMİR’DE BULUŞUYOR…DÜNYANIN RAFİNERİ VE PETROKİMYA DEVLERİ İZMİR’DE BULUŞUYOR…

Diğer Basın Bültenleri