PETKİM’İN AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ YÜZDE 17 ARTTI

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (09.03.2015)
 
  • Türkiye’nin petrokimyada tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 2014 yılını 4,13 milyar TL ciro, 94 milyon TL brüt kar, 111,4 milyon TL FAVÖK karı ile tamamladı. Şirketin geçen yıl 3,25 milyar TL olan aktif büyüklüğü de 3,79 milyar TL’ye yükseldi.
  • Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, “Petrol fiyatları geride kalan 7-8 aylık süreçte varil başına 115 dolardan 45 dolara kadar indi. TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı önemli rakamlara ulaştı. Hızlı fiyat değişimlerinin rafineri ve petrokimya sektörlerinde ciroları olumsuz etkilediği bir dönemde stok yönetimine büyük önem vererek Petkim’de ciro değerlerini korumayı başardık. 120 gün duruş yapılarak gerçekleştirilen yeni yatırımların tamamlanmasıyla 2015 yılına daha güçlü adım attık.”

 

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. 2014 yılını 4,13 milyar TL ciro, 111,4 milyon TL (Faiz Amortisman ve ve Vergi Öncesi Kar) FAVÖK ve 94 milyon TL brüt kar rakamlarıyla tamamladı. Petrol fiyatlarındaki değişimin sektörler üzerine damgasını vurduğu bir dönemde şirketin aktif büyüklüğü 3,25 milyar TL’den 3,79 milyar TL’ye yükseldi. İki fabrikada kapasite artışı yatırımı ve kompleksin tümünde planlı bakım duruşlarının etkisiyle yaklaşık 120 gün üretim yapılamaması nedeniyle net kar 8,7 milyon TL’de kaldı. Şirketin 45 ülkeye gerçekleştirdiği yurtdışı satışlar toplamı da 563,5 milyon dolara ulaştı.

 

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, sanayi şirketleri açısından sıradışı bir yılın geride kaldığını belirterek, “Petrol fiyatları geride kalan 7-8 aylık süreçte varil başına 115 dolardan 45 dolara kadar indi. Bugünlerde 60 dolar bandında seyrediyor. TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı önemli rakamlara ulaştı, bir dolar 2,60 TL’yi aştı. Hızlı fiyat değişimleri özellikle rafineri ve petrokimya sektörlerinde ciroları olumsuz etkiledi. Bu dönemde stok yönetimi çok önemli hale geldi. Petkim’de bu süreci oldukça iyi organize ettik, 120 günlük şirket tarihinin en önemli planlı bakım ve kapasite artışı duruşlarını başarıyla gerçekleştirdik ve ciromuzu da korumayı başardık.” dedi.

 

Ana ürün olan etilenin üretildiği Etilen ile PTA fabrikalarında toplamda 120 gün süren yatırım ve 4-5 yılda bir gerçekleştirilen tüm fabrikaların planlı bakım duruşlarının başarıyla tamamlanmasının Petkim’de geçen yıla damga vurduğunu anlatan Sadettin Korkut, yeni yatırımların tamamlanmasıyla brüt üretim kapasitesinin yüzde 13 artarak 2015 yılına daha güçlü adım attıklarını kaydetti. Petkim’in bağlı ortaklığı Petlim Limancılık hisselerinin yüzde 30’una uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs’ın 250 milyon dolar karşılığı ortak olduğunu söyleyen Korkut, geçen yıl ayrıca Petkim’in yanısıra sanayi şirketlerine de hizmet verecek yeni Arge Merkezi’ni hizmete açtıklarını, Borsa İstanbul’da sadece 6 sanayi şirketinin yer aldığı Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil olduklarını ifade etti.

 

EGE EN BÜYÜK LİMANINA 5 AY SONRA KAVUŞACAK

Petkim’e daha fazla değer sağlayacak Rüzgâr Enerji Santrali ve Petkim Konteyner Limanı yatırımlarında geri sayım devam ediyor. Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, Türkiye’nin en büyük 3. ve Ege’nin en büyük Konteyner Limanı’nın inşaatının Temmuz sonunda tamamlanacağını Ekim ayında ilk gemiye limanda hizmet verilmeye başlanacağını söyledi. Deniz derinliğini 16 metreye çıkaracak dip tarama işlemlerinin yüzde 70’inin tamamlandığını, iskeleyi oluşturacak 773 kazıktan 340’ının çakıldığını ve 310 metre uzunluğunda dalgakıran inşaatının devam ettiği bilgisini veren Korkut, “Tamamlandığında Türk sanayicileri Pire ve İskenderiye gibi limanlarda zaman kaybetmekten kurtulacak; ihracatçı firmaların navlun maliyeti azalacak ve işletmecimizin mükemmel hizmet anlayışı ile devreye girecek.” diye konuştu. Korkut, ayrıca yarımadada bu yıl inşaatına başlanacak Petkim RES Rüzgar Enerji Santrali’nin bir yıl içerisinde tamamlanarak enerji çeşitliliğine gidileceğini ve ilk fazı tamamlandığında Petkim’in elektrik enerjisinin yüzde 12’sinin buradan karşılanacağını dile getirdi.

 

PETKİM’İN AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ YÜZDE 17 ARTTIPETKİM’İN AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ YÜZDE 17 ARTTI

Diğer Basın Bültenleri