TÜRKİYE'NİN SANAYİ DEVİ PETKİM 50 YAŞINDA

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (02.04.2015)
 
  • Türk sanayisinin vazgeçilmez üretim gücü Petkim, 50’inci yaşgününü muhteşem bir etkinlikle kutladı.

 

3 Nisan 1965 tarihinde kurulan ve yarım yüzyıllık tarihinde Türk sanayisi için en önemli hammadde üreticilerinin başında gelen Petkim, 50’nci yaşını çalışanlarının katıldığı muhteşem bir etkinlikle kutladı. Türk petrokimya sektörünün ilk ve tek yerli hammadde üreticisi olan Petkim’in 50’inci yaşgünü törenine Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Shahin Mustafayev, Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev, Sofaz Başkanı Shahmar Movsumov, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz ile SOCAR ve Petkim’in üst düzey yöneticileri katıldı.

 

Törene ev sahipliği yapan Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yarım yüzyıldır hiç bitmeyen bir üretim sevdası ve her geçen gün artan bir kararlılıkla çalıştıklarını belirterek, “Sanayileşmek, iğneden ipliğe her ürünü ithal eden konumdan kurtulmak ve yerli üretim gücünü artırmak için sanayi tesisleri kurmak ve geliştirmek zorunda olan ülkemizde Petkim ve benzer birkaç ağır sanayi kuruluşu sayesinde birçok sanayi kolu gelişti.” dedi.

 

Petkim’de artış gösteren her 1 gramlık üretimin, ithalatın 1 gram azalması anlamına geldiğini kaydeden Korkut, Petkim’in Türk imalat sanayisinin temel sektörlerinden plastik, ambalaj, kimya, boru, boya, tekstil gibi sektörlerinin gelişiminde 50 yıldır kaldıraç işlevi gördüğünü vurguladı.

 

10 YILDA 10 MİLYAR DOLAR
YATIRIM YAPILACAK

 

Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Shahin Mustafayev de, Azerbaycan devleti için Petkim ve içinde bulunduğu yarımadaya yapılan yatırımların hayati önem taşıdığını belirterek, “SOCAR’ın Türkiye’deki ilk yatırımı olan Petkim, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin uğurlu inkişafının bir simgesidir. Bu yarımadaya yapılacak yatırımlar 2008-2018 arasındaki 10 yılda 10 Milyar Doları bulacak.” dedi. Türkiye’de bin 600 Azerbaycan şirketinin faaliyet gösterdiğini ve bu şirketlerin çok önemli işlere imza attıklarını belirten Mustafayev, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşlik ilişkilerini, bu yatırımlarla desteklemek zorunda olduklarına dikkat çekti. Bakan Mustafayev, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önderlerimiz Heydar Aliyev ve Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ‘Bir millet, İki Devlet’ ülküsü ile bizlere rehberlik ediyor. Bu emekdaşlık çok derin köklere dayanıyor. SOCAR’ın 2023 yılında Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi olması hedefine tam destek veriyoruz.”

 

“STRATEJİK İKTİSADİ İŞBİRLİĞİNİN
BAYRAMINI KUTLUYORUZ”

 

Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev ise törende yaptığı konuşmada, sadece Petkim’in 50. Yaşını değil, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik iktisadi işbirliğinin bayramını kutladıklarını söyledi. Bu işbirliğinin Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasından hemen sonra 1994 yılında başladığını anımsatan Aliyev, “O yıl ölümsüz önderimiz Heydar Aliyev, Hazar Denizi’ndeki Azeri-Çırak-Güneşli yataklarından TPAO’ya pay vererek, çok büyük bir siyasi vizyonun fitilini ateşledi. Geçen 21 yılda, her yıl artan bir ivme ile çok önemli projelere imza attık. Asrın Projesi olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi, Petkim Yarımadası’na yapılan yatırım projeleri ve son olarak 17 Mart 2015 tarihinde temelini attığımız Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi bu vizyonun önemli adımları olarak tarih sahnesinde yerini alıyor.” dedi.

 
SOCAR BAŞKANI VE PETKİM
AYNI YIL VE AYNI GÜN DOĞDU

Petkim’in 50. kuruluş yıldönümü, töreninde hoş bir sürpriz de yaşandı. SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, “Petkim’in kurulduğu gün benim doğum günüm, tesadüf olarak.” dedi. Abdullayev, törene katılanların yoğun alkışını alan bu sözleri sonrasında, Fikrimce Öneri Sistemi’ne 5000’inci öneriyi veren Petkim çalışanı Emrah Yörük’e sürpriz yaparak son model Renault Clio bir otomobil hediye etti.


 

TÜRKİYE'NİN SANAYİ DEVİ PETKİM 50 YAŞINDATÜRKİYE'NİN SANAYİ DEVİ PETKİM 50 YAŞINDATÜRKİYE'NİN SANAYİ DEVİ PETKİM 50 YAŞINDATÜRKİYE'NİN SANAYİ DEVİ PETKİM 50 YAŞINDATÜRKİYE'NİN SANAYİ DEVİ PETKİM 50 YAŞINDA

Diğer Basın Bültenleri