PETKİM 50'İNCİ GURUR YILINI KUTLADI

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (04.04.2015)

 

Stratejik öneme sahip petrokimya sektöründe Türkiye’de ilklerin öncüsü olarak yola çıkan ve tek yerli hammadde üreticisi sıfatıyla yarım yüzyılı geride bırakan Petkim, 50’nci gurur yaşını kutladı. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen özel programda, Petkim kapılarını basın mensuplarına açtı. Konukları ağırlayan SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz ve Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, geleceğe dönük güçlü mesajlar verdi.

 

İzmir Aliağa’daki Petkim Yarımadası’nda düzenlenen programda, basın mensupları sahayı gezdi. SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut ve projelerin yöneticileri inşaatı süren iki dev yatırım STAR Rafinerisi ile Petlim Limanı hakkında bilgi verdi. Kenan Yavuz, 50 yıldır insana ve hayata değer katmak için üreten Petkim’in, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluğun ve stratejik ortaklığın yansıması olduğunu söyledi. Yavuz, “Türkiye ve Azerbaycan'ın stratejik ortaklığı ve iki liderin, siyasi iradeleri olmasaydı, bu yatırımların hiçbiri olmazdı. Çünkü ekonomik fizibilite kadar dayanıklılık da çok önemli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in siyasi iradesi ve kararlılığı sayesinde başarıya ulaştık. Her iki lider de yatırımlarımızın her aşamasında desteklerini hiç esirgemediler. Onların vizyonu ve kararlılığı bizim azmimizi artırdı” dedi.

 

17 Mart’ta temeli atılan 10 milyar dolarlık TANAP projesinin; bu işbirliğinin yansıması olduğunu belirten Yavuz, “TANAP projesini, rafineri doğurdu. Petkim’in varlığı ve özelleştirilmesi, hem Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin, hem bu projelerin tetikleyicisi ve hızlandırıcısıdır” diye konuştu.

 

Sıfırdan kurmak en az 5 milyar dolar
Kenan Yavuz, “Türkiye’nin en büyük yatırımlarının merkezi haline getirdik” dediği Petkim’i şöyle anlattı:
“50 yılı kısa sürede anlatmak zor. Türkiye’nin sanayileşme tarihi Petkim’in tarihiyle bire bir örtüşüyor. Bugün Petkim’i sıfırdan kurmanın maliyeti; 5 milyar dolardan aşağı olmaz ama sadece parayla yapılacak bir iş değil. Türkiye’de böyle bir arazi yok. Petkim özelleştirildiğinde 26 çarpanla satıldı. Türkiye’nin en pahalı özelleştirmesidir. 50’nci yılda kamuoyu karşısına gururla ve onurla çıktık. Biz şirketimizi Türkiye’nin en büyük yatırımlarının merkezine taşımayı başardık. Bununla gurur duyuyoruz. 2020’de burası Avrupa’nın entegrasyona dayalı en büyük üretim merkezlerinden bir tanesi olacak.”

 

4 Petkim daha olmalı
“Türkiye’ye Petkim’den 4 tane lazım” diye devam eden Kenan Yavuz bir de çağrı yaptı: “Eğer birisi ülkeye petrokimya tesisi yapmak isterse gelsin, tüm gücümüzle yardımcı oluruz. Bilgi, tecrübe, doküman ne isterse. Yeter ki bir tane daha petrokimya tesisi olsun.”

SOCAR Türkiye Başkanı Yavuz, STAR Rafineri’yi anlatırken, Türkiye’de 40 yıl aradan sonra yapılacak ilk rafineri olacağını hatırlattı. Yavuz şöyle konuştu:

 

En babayiğit biziz
“Bugüne kadar Türkiye'de rafinerileri ve petrokimya üretim tesislerini devlet yaptı. Hiçbir özel sektör kuruluşu rafineri ve petrokimya üretim tesisi yapmaya cesaret edemedi, biz ettik. Onun için biz Türkiye’nin en babayiğit şirketiyiz. Varsa meydan okuyan çıksın ortaya. Bir ülkenin sanayileşmesinin en temel noktası ara malı üretimidir. Eğer hammaddeniz yoksa, hammaddeyi getirip ara malını burada üretemezseniz, size sadece işçilik kalır. Ara malını ithal edersiniz, montajını burada yaparsınız üstüne işçiliği koyar tekrar satarsınız ama böyle bir yapı Türkiye'yi ayakta tutmaya yetmez. Ara malı üretmeden sanayileşme iddiası olmaz. Bu ülke ara malı üretimini, Tüpraş'ı ile Petkim'i ile Ereğli Demir Çelik ile zamanında doğru bir şekilde algılamış ve kendi sınırları içerisinde konuşlandırmaya gayret etmiş. Biz ara malı üretiyoruz. Ara malı demek teknoloji demek, bilgi transferi demek, yetiştirdiğiniz okuttuğunuz mühendisten faydalanmak demek.”

Liman, Pire’den kurtaracak
İnşaatı süren Petlim’in de gezildiği turda Kenan Yavuz, limanın önemine değindi:
“Limanı 400 milyon dolar yatırımla tamamlıyoruz. Ekipman yatırımını işletici yapacak altyapıyı biz yapıyoruz. 300 milyon civarında bir harcama yapıyoruz. Limanı bitince teslim edeceğiz. 28 yıllığına işletmesini dünyanın en büyük konteyner elleçleme firması olan APM üstelenecek. Limanın en büyük özelliği Pire Limanı’nın alternatifi olacak. Ege’de büyük gemilerin gireceği bir liman yok. Büyük gemiler önce Pire Limanı’na gidiyor. Yükleri daha küçük gemilere bölündükten sonra bölgeye gelebiliyor. Dünyanın en büyük konteyner gemilerini limanımıza kabul edebileceğiz. Entegre tesisiz. Burası her ihtiyacı görecek, Alsancak Limanı da kruvaziyer ve yat limanı olsun, diyoruz. Petlim için hedefimiz, sonbaharda cumhurbaşkanlarımızın teşrifleriyle limanı açmak.”

 

SOCAR, Petkim için şans oldu
“Müşteriye çok yakınız, onlara dokunuyoruz. Petkim güvenilir bir kurum. Kaliteden asla taviz vermiyoruz. Türkiye’deki petrokimyasal ürün talebinin ortalama yüzde 20’sini karşılıyoruz. Yüzde 80’i dışarıdan geliyor. O yüzden Petkim’deki üretim artışı ve verimlilik kritik bir faktör. SOCAR, Petkim için büyük şans oldu. Petkim’de gelişmiş bir petrokimya tecrübesi var. SOCAR da hammadde kaynaklarına sahip çok güçlü bir şirket. İkisinin birleşmesi müthiş bir sinerji yaratmış. Yatırımcı vizyonuyla Petkim merkezli geliştirilen projeler önünü açmış, bugün 10 milyar dolarlık TANAP’tan, toplamda 20 milyar dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Bunlar gurur verici. Petkim’in elinden tutmuş, geleceğe taşıyan adımları atmış. Ülke ekonomisi için çok önemli.”

 

Gala yemeğinde CEO’dan düet
Petkim Yarımadası’ndaki programdan sonra İstanbul ve İzmir’den iş ve medya dünyası, Swissotel Büyük Efes’te 50’nci Yıl yemeğinde buluştu. İzmir protokolünün de katıldığı yemekte konuklar Türk ve Azeri müziğinin seçkin örnekleriyle keyifli bir gece yaşadı.


Gecede yaptığı konuşmada, göreve başladığında Petkim’in 39. kuruluş yıldönümünü kutlarken kafasında ‘acaba bu şirketin 50. Yılını görebilecek miyiz’ soruları olduğunu belirten Kenan Yavuz, “Özelleştirme öncesinde Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda bir konuşma yapmış ve Petkim özelleştirilecek ama Petkim özelleştirildikten sonra buraya bir rafineri yapılmazsa 2015’ten sonra Petkim’i herkes unutsun demiştim. Petkim’in ayakta kalması için bir rafineri entegrasyonuna kesinlikle ihtiyacı vardı. Bugün, rafinerimizin inşası hızla ilerliyor ve 2018 yılında devreye alacağız. Bu özelleştirmede Petkim’in Azerbaycan’ın devlet petrol şirketi tarafından satın alınması beni çok mutlu etmiştir. Çünkü bu güzel tesis acaba yaban ellere mi gidecek korkusuyla uyuyamadığım o kadar çok geceler oldu ki. Ama çok şükür Rabbime o korkuların hiç biri gerçekleşmedi ve Rabbim aynı dili konuştuğumuz, aynı kültürü paylaştığımız SOCAR ile yolumuza devam etmeyi nasip etmiştir. Onun için çok mutluyuz ve gururluyuz” dedi.


Petkim’in kurulmasından bu güne emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Türkiye’nin en önemli konusu üretimdir. Bunu sağladığımızda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefe daha da yakalaşacağız ve böylece Türkiye’yi, muasır medeniyetler düzeyinin üzerine çıkaracağız” dedi. SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Aziz Kocaoğlu’na konuşmasının ardından TANAP Temel Atma Töreni’ne katılan üç ülke cumhurbaşkanına hediye ettikleri Hazar’dan Çanakkale’ye kitabını takdim etti.


İzmir Devlet Türk Dans Topluluğu ve Alihan Samedov’un sahne aldığı gecenin finalinde SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Azeri sanatçı Tunzale Ağayeva ile düet yaptı. Birlikte ‘Çırpınırdı Karadeniz’ türküsünü söyleyen Kenan Yavuz ve Tunzale Ağayeva’ya tüm davetliler de eşlik etti. 

PETKİM 50'İNCİ GURUR YILINI KUTLADIPETKİM 50'İNCİ GURUR YILINI KUTLADIPETKİM 50'İNCİ GURUR YILINI KUTLADIPETKİM 50'İNCİ GURUR YILINI KUTLADIPETKİM 50'İNCİ GURUR YILINI KUTLADI

Diğer Basın Bültenleri