PETKİM’DEN TEKSTİL VE AMBALAJ SANAYİ İÇİN YENİ YATIRIM

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (08.05.2015)

 

Türkiye’nin üreterek büyüyen yerli hammadde devi Petkim, 50. yılında yeni bir yatırımı daha devreye aldı. Tekstil ve PET ambalaj üretimine hammadde sağlayan PTA fabrikasında 50 milyon dolarlık yatırım tamamlandı. Fabrikanın kapasitesi yıllık 70 bin tondan 105 bin ton ulaştı.

 

Petrokimya sektöründe Türkiye’nin tek yerli hammadde üreticisi Petkim, 50 milyon dolar yatırımla kapasite artışı tamamlanan PTA fabrikasını törenle açtı.

 

İzmir Aliağa’daki Petkim tesislerinde gerçekleşen törene Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katıldı.
Bakan Nihat Zeybekci, Petkim’de bir gurur günü yaşandığını söyledi. “Tam bağımsız bir ekonomi olacaksak sanayide, ara malında bu tür yatırımlara devam etmeliyiz” diyen Zeybekci, şöyle devam etti: “Hammaddede enerjide geleceğimizi garanti altına almak zorundayız. Petkim’in yaptığı buna en güzel örnektir. Türkiye gibi geleceğin parlayan yıldızı olacak bir ülkeye, 20 milyar dolarlık yatırımın gelmesini çok önemsiyorum. 1 yılda 3 seçim yaşamamıza rağmen yabancı sermaye girişi artarak devam ediyor. Çünkü bu coğrafyanın tercihi Türkiye’dir. Türkiye’nin bahtı da, kaderi de, ufku da açıktır.” Bakan Zeybekci, sözlerini “Bu yatırımı gerçekleştiren SOCAR’a, Petkim ailesine, hayalleri gerçeğe dönüştürdükleri için teşekkür ediyorum. Bunun gibi tesislerden Türkiye’ye 3-4 tane gerek.” diyerek tamamladı.

 

Törende yeni yatırım hakkında bilgi veren Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, açılış yapılan fabrika ile PET şişe başta olmak üzere polyester elyaf, film, elektriksel yalıtım malzemeleri ve kimyasal yapıştırıcılar gibi birçok ürün grubunda vazgeçilmez bir hammadde üreticisi konumunda olduklarını söyledi. Fabrikada gerçekleştirilen yüzde 50’lik kapasite artışının yıllık üretimi 70 bin tondan 105 bin tona yükselttiğini belirten Korkut, “50 milyon dolar yatırımla ortaya çıkan kapasite artışımız sonrası PTA ürünümüzde yurt içindeki pazar payımız yükselecek, ithalata giden dövizimiz ülkemizde kalacak.” dedi.
 

2008 yılında özelleştirilmesinden bugüne 6 yılda sadece Petkim için 600 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirildiğini kaydeden Korkut, “Bugün açılışını yaptığımız bu yatırım da bunun bir parçası. 2015 yılı tamamında planladığımız yatırım tutarımız da 125 milyon dolar olacak. Ekonomi Bakanlığı tarafından stratejik teşvik kapsamında desteklenen Etilen ve PTA fabrikalarında büyüme yatırımları tamamlandı. Petkim üretim hacmi yüzde 13 büyüdü.” diye konuştu.

 

5 PTA Fabrikası daha lazım

Tekstilin uluslararası rekabette Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olduğunu ancak hammadde açısından dışarı bağımlı hale geldiğini vurgulayan Sadettin Korkut, “2014 itibarı ile ülkemizin PTA ithalatı yılda 500 bin tona yaklaştı. Türkiye’nin, Petkim PTA fabrikası gibi en az 5 fabrikaya daha ihtiyacı var. PTA ürünü en çok cari açık verdiğimiz ürünlerden biri. Artık daha büyük yeni PTA kapasitelerini konuşmamız ve gerçekleştirmemiz gerekiyor.” dedi.

 

Petkim’in yarım yüzyıllık birikimi, SOCAR Türkiye’nin liderliğinde ortaya çıkan Value-Site 2023 vizyonunun Petkim’le birlikte yeni değer zincirlerinin oluşmasını sağlayacağını kaydeden Korkut sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Ülkemizde yatırım ortamı iyileştikçe, kalıcı yatırımların gelmesi kaçınılmaz. Petkim yarımadası, kümelenme konsepti içerisinde, rafineri, petrokimya entegrasyonu ile yaratılacak sinerji, kurulacak yeni ürün fabrikaları ve enerji-lojistik, dağıtım yatırımları sayesinde ülkemizin en istisna bölgelerinden biri olacak. Yapılacak yeni yatırımlarla bölgenin, AR-GE’si, tecrübeli ve kaliteli iş gücü, limanı ve yatırımcılara sunduğu ek fırsatlarla Avrupa’nın en önemli üretim merkezlerinden biri olacağına tüm kalbimizle inanıyor ve destekliyoruz.”

 

Konuşmaların ardından SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Bakan Zeybekci’ye günün anısına bir plaket ile ‘Hazardan Çanakkale’ye’ adlı kitabı sundu.

PETKİM’DEN TEKSTİL VE AMBALAJ SANAYİ İÇİN YENİ YATIRIMPETKİM’DEN TEKSTİL VE AMBALAJ SANAYİ İÇİN YENİ YATIRIMPETKİM’DEN TEKSTİL VE AMBALAJ SANAYİ İÇİN YENİ YATIRIMPETKİM’DEN TEKSTİL VE AMBALAJ SANAYİ İÇİN YENİ YATIRIMPETKİM’DEN TEKSTİL VE AMBALAJ SANAYİ İÇİN YENİ YATIRIM

Diğer Basın Bültenleri