TİS GÖRÜŞMELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (28.05.2015)

TOPLU İŞ GÖRÜŞMELERİ BASIN AÇIKLAMASI


Türkiye’nin tek petrokimya hammadde üreticisi olan ve yaptığı yeni yatırımlarla 2015 yılına yüzde 13 büyüme ile giren Petkim’de Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri Petrol-İş Sendikası’nın sunulan şartları uygun bulmaması nedeniyle Yüksek Hakem Kurulu aşamasına geldi. Petkim çalışanlarının Türkiye ekonomisi açısından önemli bir iş kolunda değerli bir görevi yerine getirdiğini belirten Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, sürekli üretim esasına dayalı 15 ana fabrikada çalışanların bu motivasyonla hareket ettiğini söyledi.


Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin de bu yaklaşım içerisinde gerçekleştiğini kaydeden Korkut, şu bilgileri verdi: “Şirketimiz ve Petrol-İş Sendikası arasında 01.01.2015-31.12.2016 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bugüne kadar karşılıklı saygı, anlayış ve uyum içerisinde geçmiş parasal maddeler dışındaki maddeler görüşülerek kabul edilmiştir. Ancak, işveren tarafı olarak çok istememize rağmen parasal maddelerde yasal süre içerisinde Sendikamız ile anlaşmaya varılamamış, arabuluculuk sürecinde de anlaşma sağlanmaması sebebiyle Yüksek Hakem Kurulu aşamasına gelinmiş olup süreç yasal çerçevede ilerlemektedir. Sendikamız ile Şirketimiz arasında yürütülen TİS görüşmelerinin 10.uncu toplantısı 26.05.2015 tarihinde yapılmıştır. Burada, şirketimizin tüm imkanları zorlanarak çalışanlarımızın memnun olacağı bir ücret zammı verilmesi göz önünde bulunduruldu ve birinci yıl ilk altı ay için %5, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için de artan rakamın üzerine, gerçekleşen enflasyon  oranında ücret zammı, yan haklarda ise enflasyon oranında artış teklif edilmiştir. Ücret zammına ilişkin bu teklif, Şirketimizin içinde bulunduğu şartlar itibariyle nihai teklifimiz olup, Toplu İş Sözleşmesinin karşılıklı anlayış içinde tamamlanmasını arzu etmekteyiz.”


Sadettin Korkut, özellikle genç çalışanların 30-35 yıl daha bu şirkette çalışacak şekilde hareket etmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu ise ancak şirketin verimli bir şekilde faaliyetini sürdürmesiyle mümkün olabilir. Şirketi yaşatmak, ayakta tutmak, hepimizin görev ve sorumluluğundadır. Bu görev ve sorumluluğun gereğini yerine getirmek için canımızla, başımızla, yüreğimizle çalışacağız.” dedi. Sadettin Korkut, Petkim’in tüm fabrikalarında üretimin planlandığı şekilde devam ettiğini kaydetti.

Diğer Basın Bültenleri