PETKİM, ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE ŞAMPİYONLARI SEÇTİ

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
BASIN BÜLTENİ (04.03.2016)

 

  • Geçen ay Enerji Bakanlığı’ndan ‘2015 Yılı Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışmasında Birincilik Ödülü’nü alan Petkim, sürdürülebilir verimlilik atağında… Petkim’in, bu amaçla kompleks içerisinde Ağustos ayında başlattığı 22 fabrika ve tesisi kapsayan enerji verimliliği ve iyileştirme projeleri yarışması sonuçlandı. Yarışmada verimlilikte ciddi rakamlara ulaşan fabrikalar toplam 13 farklı kategoride ödüllendirildi.

  • Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, “Enerji bizim için çok önemli bir girdi. Üretim maliyetinde yüzde 15’lere ulaşan bir etkisi var. Bu açıdan ortaya koyduğumuz her iyileştirme, tasarruf ve sürdürülebilirliği sağlayan proje doğrudan sonuçlarımıza yansıyor.” dedi.

 

Türkiye’nin petrokimyasal hammadde üreticisi Petkim’in, enerji verimliliğini arttırmak amacıyla 22 fabrika ve tesiste Ağustos ayında başlattığı proje yarışması sonuçlandı. Yarışmada verimlilikte ciddi rakamlara ulaşan fabrikalar toplam 13 farklı kategoride ödüllendirildi. Projeleriyle enerji verimliliğinde en fazla tasarruf değerine ulaşan ACN Fabrikası, ‘Enerji Şampiyonu’ ilan edildi. AYPE Fabrikası, Su Üretim Tesisi, Buhar Üretim Tesisi, Etilen Fabrikası, PVC Fabrikası farklı kategorilerde başarılı projeleriyle ilk üçe girdi.

 

Petkim’de düzenlenen törende tasarruf projelerinde imzaları olan çalışanlara ödül verildi. Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, törende yaptığı konuşmada Petkim için enerjinin önemine değinerek, “Enerji bizim için çok önemli bir girdi. Üretim maliyetinde yüzde 15’lere ulaşan bir etkisi var. Bu açıdan ortaya koyduğumuz her iyileştirme, tasarruf ve sürdürülebilirliği sağlayan proje doğrudan sonuçlarımıza yansıyor. Türkiye, yüzde 72 oranında enerjide dışa bağımlılığı olan bir ülke. Ülkemizde yaşamak, üretim yapmak, enerjiye önce şirket sonra da ülke olarak hassasiyetle yaklaşılmasını gerektiriyor. Cumhuriyet’in 100’üncü yılına doğru Türkiye’de enerjiye olan ihtiyaç, ekmek ve suya olan ihtiyaçtan daha çok artacak. Bugün modern hayatımıza destek veren onu anlamlı kılan ne varsa enerjiyle çalışıyor. Bu nedenle tasarrufu hayat felsefesi haline getirmeli, eğitimde alfabe kadar temel bir yerde konumlandırmalıyız.” dedi.

 

Petkim’deki enerji tüketimi ve tasarrufa dair rakamlar da veren Korkut, 2008’de yaklaşık 980 bin TEP enerji tüketimi ile başlayan ‘enerji verimliliği ve tasarrufu’ çalışmaları sonucu, tüketimin 2014’te yaklaşık 780 bin TEP’e gerilediğini söyledi. Aynı sürede Petkim’in 2013’te Enerji Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Sanayide Enerji Verimliliği’ yarışmasında birincilik ödülü, 2016’da aynı yarışmada tekrar  birincilik ödülü aldığını hatırlatan Sadettin Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“2008’den bu yana sağlanan yüzde 20 enerji tasarrufu ve alınan birincilik ödülleri şirket genelindeki farkındalığımızın kanıtı. Ama bunu sürekli ve sürdürülebilir hale getirmek zorundayız. 2015’te Petkim’de 50 adet enerji verimliliği projesi yürütüldü ve bunlardan 14’ü tamamlanarak 3906 TEP tasarruf sağlandı. 36 enerji projesi halen devam ediyor. Şirketimiz 12 Verimlilik Artırıcı Proje’den 7’sini tamamlayarak hibe desteği almaya hak kazandı. Petkim’de yapılan projeleri sürekli kılmak ve ödüllendirmek istiyoruz. Bu nedenle Ağustos ayında başlattığımız yarışmada; fabrikalarımızda, tesislerimizde sağlanan iyileştirme ve projeleri öne çıkarmak istedik. Bunda başarılı olduk. Emeği geçen, projeye çalışmalarıyla değer katan tüm ekibimize teşekkür ediyorum”

 

PETKİM, ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE ŞAMPİYONLARI SEÇTİPETKİM, ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE ŞAMPİYONLARI SEÇTİPETKİM, ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE ŞAMPİYONLARI SEÇTİ

Diğer Basın Bültenleri